Na całym świecie podczas Walentynek laurki, czekoladki, bielizna i przede wszystkim kwiaty mają kolor czerwony. W Polsce kobiety najczęściej dają w prezencie swojemu partnerowi bieliznę i zaproszenia do restauracji lub kina. Mężczyźni stawiają na słodycze, perfumy, zaproszenia i odzież, przy czym do każdego podarunku zawsze dołączają bukiet czerwonych, pachnących róż.
Najczęściej wybierane są klasyczne, pojedyncze róże w szerokiej gamie odcieni czerwieni. Sprzedawane są również pojedyncze, wiosenne tulipany, piękne gerbery, niewielkie bukiety na Walentynki zrobione z powracających do łask goździków, aromatycznych frezji czy delikatnych i pięknie pachnących konwalii.
Kwiaty walentynkowe często przewiązane są czerwoną wstążką albo ozdobione rafią. Jeśli ktoś decyduje się na bukiet na Walentynki, coraz częściej są to wiązanki mieszane, nie tylko wykonywane z różnych gatunków kwiatów, ale również z dodatkiem owoców czy kapusty ozdobnej.
Modne są też boksy kwiatowe i kwiaty w pojemnikach, które odpowiednio przygotowane zapewniają roślinom świeżość nawet przez kilka tygodni. Najczęściej umieszczane są w nich róże i goździki. Floryści potrafią jednak wyczarować w nich niepowtarzalne kompozycje.
Jak wybrać idealny bukiet na Walentynki?
Żeby bukiet na Walentynki ucieszył obdarowanego, powinien być zrobiony z kwiatów świeżych. Kwiat z najnowszej dostawy ma jędrny i sprężysty pąk, twardą łodygę bez przyschnięć na końcach, liście sztywne i o pokroju danego gatunku. Nawet jeśli kwiat róży obwiązany jest rafią, roślina powinna być sprężysta, pachnąca i po prostu piękna.
Warto też zaufać sprawdzonemu i polecanemu sprzedawcy. Tulipan kupiony w bramie może okazać się bowiem romantycznym, ale nietrwałym podarunkiem. Jeśli natomiast swojej wybrance chcemy zrobić prawdziwą niespodziankę, najlepszy efekt zagwarantuje piękny bukiet z dostawą (oczywiście Kwiatową!) pod same drzwi.
Skąd te Walentynki?
Wielu osobom Walentynki kojarzą się z typowo amerykańskim świętem. Tymczasem dzień św. Walentego ma korzenie chrześcijańskie. Święto Męczennika Walentego zostało bowiem ustanowione przez papieża Aleksandra VI już w 1496 r. i miało zastąpić innowiercze obrzędy Lupekalii, podczas których czczono pogańskiego bożka płodności.
Obecnie Walentynki to już bardzo popularne święto
Obecnie święto Walentego obchodzone jest prawie na całym świecie. Ze względów religijnych święto zakazane jest jedynie w Pakistanie, Malezji, Indonezji, Afganistanie, Iranie i Arabii Saudyjskiej.
W Polsce Walentynki są obchodzone przez większość Polaków, choć tradycja ta dotarła do nas dopiero w latach 90. Rodzime tradycje, czyli słowiańska Noc Kupały i kresowe Kaziuki, długo były jedynymi dniami zakochanych.
Ze statystyk opracowanych przez firmy badawcze wynika, że Walentynki w Polsce obchodzi ok. 77% osób. Najwięcej, bo aż 49% badanych świętuje w woj. Lubuskim, zaś najmniej – 21% w Małopolsce. Ponadto, święto chętniej obchodzą kobiety niż mężczyźni.
Należy przy tym dodać, że panowie wydają na Walentynki średnio ok. 195 zł, zaś panie, za prezenty dla ukochanego, skłonne są zapłacić o połowę mniej.