Zieleń dekoracyjna – co kryje się pod tą nazwą?

zielona dekoracja

Bukiet kwiatów to doskonały prezent na każdą okazję. Sprawdzi się również jako wyjątkowa dekoracja mieszkania, dodająca wnętrzom świeżości i koloru. Z tego powodu kwiaciarnie internetowe cieszą się ogromną popularnością. Klienci często wybierają bukiety mieszane skomponowane z różnych gatunków kwiatów. W naszym sklepie w opisie każdej wiązanki znajduje się spis wszystkich roślin użytych do jej wykonania. W większości z nich pojawia się tajemnicze określenie „zieleń dekoracyjna”. Termin ten nie jest rozwinięty, dlatego nie zawsze wiemy co kryje się pod nim. Zieleń dekoracyjna to gałązki, pędy, liście i drobne trawy używane do przystrojenia kompozycji. Jakie rośliny stosujemy do dekoracji bukietów?

Kordylina

Liście tego tropikalnego krzewu są na tyle duże, że można zastosować je jako podstawę na której układa się bukiet. Mają ciekawe ubarwienie, które różni się w zależności od odmiany. Liście kordyliny są ciemnozielone i mają jasnożółte, kremowe lub czerwonobrązowe pasy. Są długie i wąskie, oraz na tyle miękkie że łatwo je zgiąć i nadać im odpowiedni kształt w bukiecie.

Salal

Do dekoracji stosuje się gałązki rośliny o nieregularnym kształcie, które nadają się świetnie do bukietów niesymetrycznych. Pojedynczo używa się również błyszczących i sztywnych listków salal, które służą za delikatne elementy dekoracyjne.

Trawa niedźwiedzia (beargrass)

Jest to roślina o długich i cienkich liściach. Liście uginają się pod własnym ciężarem dając bardzo ciekawy efekt „fontanny” i delikatności bukietu.

Epipremnum

Duże liście epipremnum w kształcie serca, o sztywnej strukturze i błyszczącym kolorze stosowane są często jako podstawa do ułożenia małych kwiatowych kompozycji.

Chico Azteca

Palmowe liście tej rośliny dodają orientalnego charakteru każdej wiązance, w której się pojawią. Liście są miękkie i delikatne, dodatkowo złożone z dużej liczby listków mniejszej wielkości.

Aralia

Roślina ta ma liście duże i sztywne, o charakterystycznym dla tego gatunku kształcie. Podobnie jak w przypadku epipremnum, jej liście stosowane są często jako podstawa bukietów. Kwiaty można wbić w pojedynczy liść, zastępując naturalną zielenią sztuczną kryzę.

Skrzyp (snakgrass)

Nasz rodzimy skrzyp, choć zwykle traktowany jako chwast, może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną w kwiatowych bukietach. Jego sztywne, zielone patyczki wyglądają jak miniaturowe choinki. Dodanie ich do bukietu sprawia, że kompozycja wydaje się wyższa. Można włożyć w nie również drobne kwiatki (skrzyp jest pusty w środku), by stworzyć pomysłową i niebanalną dekorację.

Aspidistra

Aspidistra ma miękkie, długie i mocne liście w kolorze ciemnozielonym. Można je dowolnie zginać bez obaw o uszkodzenie. Często służą do owijania pąków i łodyg, by dodać bukietom gęstości.

Galaks

Galaks to roślina pochodząca z USA i stosowana do dekoracji małych, drobnych bukiecików. Ma niewielkie, okrągłe listki. Układa się je gęsto pod małymi kompozycjami, tworząc piękną, zieloną podstawę.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu