Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności i miłości, jaką darzymy nasze matki. Dowiedz się, jaka jest historia Dnia Matki i jakie są popularne zwyczaje związane z tym świętem.

Skąd się wziął Dzień Matki? Historia święta w Polsce

Historia Dnia Matki ma swoje korzenie w starożytnych Grecji i Rzymie, gdzie obchodzono święto poświęcone Rzece Matce. W średniowieczu zaczęto obchodzić dzień poświęcony Matce Bożej, a w Anglii w XVII wieku zaczęto organizować specjalne nabożeństwa dla matek.

Skąd pochodzi Dzień Matki? Otóż historia Dnia Matki w Polsce sięga początków 1914 roku. Od tamtego czasu Dzień Matki, obok Świąt Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych, stał się jednym z najważniejszych świąt w Polsce. W tym dniu składamy życzenia naszym rodzicielkom, kupujemy prezenty i kwiaty, a także przygotowujemy dla nich specjalne śniadania czy zapraszamy na obiad do eleganckiej restauracji. To także dzień, w którym wielu ludzi mieszkających za granicą lub w innych miastach odwiedza swoje matki i spędza z nimi czas.

To też Cię zainteresuje: Jakie kwiaty na Dzień Mamy kupić?

Tradycja Dnia Matki różni się w zależności od kraju. W niektórych miejscach święto to obchodzi się w innych dniach, a i zwyczaje związane z tym dniem się różnią. Jednak wszędzie, gdzie obchodzi się Dzień Matki, cel jest ten sam – wyrażenie miłości i wdzięczności za poświęcenie, jakie nasze matki nam okazują. Dlatego warto pamiętać, kiedy jest Dzień Mamy, by tego dnia sprawić radość jednej z najważniejszych osób w naszym życiu.

świętowany zgodnie z tradycją dzień matki

Dzień Matki – historia święta w innych krajach

Dzień Matki to święto obchodzone w różnych krajach na całym świecie. Chociaż jest to dzień poświęcony matkom i ich matczynej roli, to jego historia i zwyczaje związane z tym świętem różnią się w zależności od kraju. Poniżej przedstawiamy, jak różni się historia Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Meksyku względem historii Dnia Matki w Polsce.

Stany Zjednoczone

Dzień Matki w USA został ustanowiony przez Ann Jarvis w 1908 roku. Amerykańska nauczycielka chciała uczcić pamięć swojej matki, która była aktywistką społeczną i działała na rzecz poprawy opieki medycznej dla matek i dzieci. I niewątpliwie odniosła sukces, ponieważ wkrótce Dzień Matki stał się popularny w całym kraju. W 1914 roku oficjalnie ustanowiono Dzień Matki jako święto narodowe, które jest obchodzone w drugą niedzielę maja.

Niemcy

Historia Dnia Matki w Niemczech sięga czasów starożytnych. W okresie pogańskim obchodzono święto Matki Bogów. Pierwszy oficjalny Dzień Matki w Niemczech był obchodzony w 1922 roku. Natomiast 10 lat później ustanowiono go świętem narodowym. W czasach nazistowskich święto stało się narzędziem propagandy, ale po II wojnie światowej odzyskało swój pierwotny charakter. Obecnie w Niemczech Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

Meksyk

Historia święta Dnia Matki w Meksyku sięga początków XX wieku, kiedy to meksykański lekarz Rafael Alducin zaproponował ustanowienie święta dedykowanego matkom. Pomysł ten został poparty przez władze kraju, a pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się 10 maja 1922 roku. Od tamtej pory Dzień Matki stał się ważnym świętem narodowym, obchodzonym corocznie 10 maja, a jego obchody wiążą się z bogatą tradycją, taką jak składanie kwiatów, serenady, a także specjalne nabożeństwa religijne.

Popularne zwyczaje i tradycje na Dzień Matki

Historia i tradycja Dnia Matki mają swoje korzenie w starożytnych kulturach. Obecnie w różnych krajach święto to bywa jednak obchodzone na różne sposoby. W Polsce i nie tylko popularne jest wręczanie mamom prezentów. Ponadczasowym podarunkiem, a zaraz absolutnym klasykiem są kwiaty na Dzień Matki, które wywołują uśmiech na twarzy każdej obdarowanej. Co kupić na Dzień Matki oprócz pięknego bukietu? Wśród innych propozycji można wymienić biżuterię, perfumy, kosmetyki, kosze upominkowe dla mamy czy wyśmienite czekoladki na Dzień Matki.

W wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Meksyk czy Kanada, popularnym zwyczajem jest przygotowanie dla mam specjalnego śniadania lub kolacji. We Włoszech Dzień Matki jest obchodzony jak dzień rodzinny, podczas którego najbliżsi spędzają czas razem – bez wyjątku. W krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, popularnym zwyczajem jest wręczanie kwiatów i prezentów, przy czym co do zasady Dzień Matki obchodzony jest w sposób bardzo prywatny i intymny.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu