Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy obchodzi się Dzień Matki na świecie.

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki w Polsce to święto, które od lat obchodzone jest w drugiej połowie maja. To piękna tradycja, która pozwala wyrazić szacunek i miłość jednej z najważniejszych osób w naszym życiu, czyli mamie. Co ciekawe, historia Dnia Matki wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych, kiedy to kultywowano Boginię-Matkę. Zwyczaj, który znamy dziś, ewoluował przez stulecia.

W Polsce święto znane jest od 1914 roku i od początku obchodzone jest 26 maja. Ta stała i niezmienna data to przeciwieństwo tradycji wielu innych krajów, gdzie celebracja jest ruchoma i wypada na przykład w drugą niedzielę maja. Czasem to 9 dzień maja, czasem 8, a czasem nawet 14.

Co roku 26 maja, kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce, cukiernie i kwiaciarnie przeżywają oblężenie. Każdy zastanawia się, które czekoladki dla mamy trafią idealnie w gust obdarowanej i jaki wybrać bukiet na Dzień Matki. Dzieci malują piękne laurki, starsi ustawiają się w długich kolejkach po upominek lub z wyprzedzeniem zamawiają online bukiety kwiatowe z opcją doręczenia w tym konkretnym dniu.

Jakie kwiaty na Dzień Matki wybrać? Od lat królują niezmiennie kolorowe margaretki, delikatne frezje i goździki, zawsze modne storczyki oraz ponadczasowe i eleganckie róże. Kosze prezentowe dla mamy z kwiatami, pięknie skomponowane bukiety, a nawet pojedyncze kwiaty doniczkowe to zawsze dobry wybór, nawet jeśli nie wiesz, co kupić na Dzień Matki.

Dzień Matki na świecie

Obchody Dnia Matki na świecie trwają praktycznie przez cały rok. Zaczynają się w drugą niedzielę lutego (Norwegia), a kończą aż 22 grudnia (Indonezja). W wielu krajach święto łączy się z Dniem Kobiet (na przykład w Armenii, Macedonii czy Bułgarii).

Najpopularniejszą datą celebracji jest jednak druga niedziela maja, kiedy Dzień Mamy obchodzi aż kilkadziesiąt państw, w tym Stany Zjednoczone, Japonia, Indie, Włochy, Szwajcaria, Grecja, Czechy czy Ukraina.

dzień matki na świecie jest obchodzony w różnych terminach

Dzień Matki w USA

Historia Dnia Matki w USA sięga XIX wieku, kiedy to kobiety zrzeszały się w kluby, przypominające swoją ideą dzisiejsze koła gospodyń. Wymieniały doświadczenia i wspólnie działały na rzecz społeczności. Był to doskonały zalążek do promowania idei pojednania w kraju ogarniętym w późniejszym czasie wojną secesyjną. W 1914 roku, dzięki historii odważnych kobiet – między innymi abolicjonistce i sufrażystce Julii Ward Howe, działaczce Calhoun Blakely czy w końcu żarliwej promotorce święta Annie Jarvis – Dzień Matki w Ameryce stał się świętem narodowym.

Kiedy Dzień Matki obchodzony jest w USA? W drugą niedzielę maja.

Dzień Matki w Niemczech

Idea Dnia Matki w Niemczech narodziła się na przełomie 1922 i 1923 roku, czyli dokładnie wtedy, gdy święto docierało powoli do całej Europy. Jak podają niektóre źródła historyczne, pierwszy niemiecki Dzień Matki datowany jest na 13 maja 1923 roku. W powojennej historii święto wróciło w 1950 roku (RFN). W NRD nie obchodzono Dnia Matki – głównym świętem był Dzień Kobiet 8 marca. Obecnie Dzień Matki to u naszych zachodnich sąsiadów wyjątkowy czas, który jest obchodzony bardzo rodzinnie.

Którego jest Dzień Mamy w Niemczech? W każdą drugą niedzielę maja.

Dzień Matki w UK

Dzień Matki w Anglii ma bogatą tradycję. Jego korzenie wywodzą się z Mothering Sunday, czyli święta przypadającego na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Wtedy to odbywały się specjalne nabożeństwa, na które uczęszczały całe rodziny, a dzieci i młodzież wręczały matkom kwiaty. Dzień był wolny od pracy. Powrót do tradycji datuje się na 1921 rok, kiedy to Constance Penswick-Smith, zainspirowana działaniami amerykanki Anny Jarvis, zapoczątkowała odrodzenie Mothering Sunday. Od lat 50. XX wieku święto obchodzone jest w całej Wielkiej Brytanii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Kiedy wypada Dzień Matki w Wielkiej Brytanii? Dzień Matki 2023 w UK przypadł na 19 marca (czwarta niedziela Wielkiego Postu).

Dzień Matki we Francji

Mimo że we Francji Dzień Matki nie jest świętem państwowym, to jednak ma wielowiekowe tradycje. Uznaje się, że jego początki sięgają jeszcze epoki napoleońskiej – 1806 roku. Wtedy to ogłoszono specjalne dzień uznania matek – dziś święto nazywane jest Dniem Matki. Francja wróciła do tej tradycji po I wojnie światowej. W 1950 roku weszło natomiast do oficjalnego kanonu świąt na mocy specjalnej ustawy dotyczącej oficjalnego hołdu dla matek.

Którego jest Dzień Matki we Francji? Zwyczajowo przypada na ostatnią niedzielę maja lub przesuwa się na pierwszą niedzielę czerwca, gdy w maju termin koliduje z Zesłaniem Ducha Świętego.

Dzień Matki w innych krajach

Którego jest Dzień Matki w innych największych krajach? Poniżej krótka lista:

 • Norwegia – druga niedziela lutego,
 • Gruzja – 3 marca,
 • Afganistan, Albania, Białoruś, Macedonia, Mołdawia, Bułgaria, Czarnogóra, Słowenia, Serbia, Wietnam – 8 marca,
 • Egipt, Jordania, Kuwejt, Palestyna, Katar, Izrael, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak – 21 marca,
 • Słowenia – 25 marca,
 • Armenia – 7 kwietnia,
 • Węgry, Litwa, Portugalia, Rumunia, Hiszpania – pierwsza niedziela maja,
 • Korea Południowa – 8 maja (Dzień Rodziców),
 • Meksyk – 10 maja,
 • Austria, Bangladesz, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Kazachstan, Chiny, Chorwacja, Dania, Cypr, Finlandia, Grecja, Holandia, Islandia, Indie, Włochy, Japonia, Słowacja, Południowa Afryka, Szwajcaria, Turcja, Ukraina – druga niedziela maja,
 • Szwecja, Tunezja – ostatnia niedziela maja (czasem pierwsza czerwca),
 • Białoruś – 14 października,
 • Indonezja – 22 grudnia.

Dzień Matki w Europie i na świecie obchodzony jest w bardzo różnych terminach. Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci zapamiętać tę najważniejszą datę, czyli 26 maja, kiedy jest Dzień Matki w Polsce!

Podobne artykuły

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu