Wianki z kwiatów – jak je przygotować i jakie tradycje się z nimi wiążą?

 

kobieta z wiankiem na głowie

Niejedna dziewczynka zaplatała je w dzieciństwie. Latem ukwiecone łąki zachęcają do spacerów, a materiału na nie jest sporo. Mowa oczywiście o wiankach, które można komponować z wielu roślin – a każdy, zrobiony własnoręcznie, wygląda pięknie i oryginalnie.

Jak upleść wianek?

Początkowo zadanie wydaje się trudne. Jednak z czasem, gdy nabierze się wprawy, praca idzie zdecydowanie szybciej. Jak to zrobić? Najprościej:

wybrać dwa lub trzy kwiatki z długimi łodyżkami i związać/zapleść je ze sobą,

na tak przygotowaną “bazę” dodać kolejny kwiatek, oplatając wokół poprzednich łodyg jego łodyżkę,

powtarzać czynność z kolejnymi roślinami, aż do uzyskania pożądanej długości wianka,

złączyć ze sobą dwa końce, wykorzystując wolne łodygi lub korzystając z kawałka nitki.

Mając do dyspozycji nić, można sobie pomóc, a także uzupełnić wianek dodatkami, na przykład kłosami zboża, piórkami czy innymi, drobniejszymi kwiatkami.

Po co pleść wianki?

Obecnie tradycja własnoręcznego przygotowywania wianków nieco zanikła. W mieście niekoniecznie łatwo jest znaleźć kolorową łąkę, gdzie “surowca” jest bez liku. Gotowe wianki można zamówić w niektórych kwiaciarniach. Dawniej dziewczyny, zwłaszcza panny, plotły wianki i nosiły je jako ozdobę włosów. Dziś taka kompozycja w połączeniu ze zwiewną, letnią sukienką dodaje sporo uroku i nieco romantyczności. Niektóre panny młode decydują się na wianek w dniu swojego ślubu. To dobra opcja na wesele w stylu rustykalnym – kolorowy wianek wraz z dopasowanym bukietem stanowią świetne połączenie. Zanim jednak podejmie się taką decyzję, warto ponosić wianek wcześniej i oswoić się z nim. Oczywiście ozdoba ta musi być przygotowana ze świeżych kwiatów, najlepiej sezonowych. Warto poradzić się doświadczonej florystki. Pomoże ona wybrać takie rośliny, które na pewno utrzymają się w wianku i nie zaczną więdnąć lub sypać się w trakcie uroczystości.

Aby tradycji stało się zadość…

Do dzisiaj w wielu regionach naszego kraju obchodzi się tradycyjną noc świętojańską. Krakowskie imprezy, związane z przesileniem letnim noszą nazwę “Wianków”. Przy ich okazji nie może zabraknąć konkursu na najładniejszy wianek. Można również wziąć udział w warsztatach zaplatania. Skąd wzięła się ta tradycja? Dawniej panny wróżyły z wianków. W tę noc puszczano na wodę samodzielnie przygotowane plecionki, w których musiały znaleźć się wybrane rośliny, rzekomo mające magiczną moc. Do wianków dokładano niekiedy świecę. Jeśli kompozycja została wyłowiona przez kawalera, szukał on jej właścicielki. Wianek, który popłynął wraz z nurtem, wróżył szczęśliwą miłość i rychłe zaślubiny. Jeśli natomiast zaplątał się on w przybrzeżne rośliny lub świeca zgasła, uważano to za zwiastun zostania starą panną lub samotnego macierzyństwa.

Obrzędy religijne

W kościele katolickim istnieje zwyczaj święcenia wianków w ostatni dzień oktawy Bożego Ciała. Przygotowywane są one z gałązek oraz ziół, obrazujących dary od Boga. Same wianki mają być symbolem pracy ludzkich rąk. Dawniej ludzie wieszali takie poświęcone wianki w sieni lub w budynkach gospodarskich. Wierzono, że zapewni to ochronę przed siłami natury – na przykład przed potężnymi burzami czy powodzią. Miało to też zagwarantować obfite plony, a zwierzęta (konie, krowy) uchronić przed chorobami. Określone zwyczaje były powiązane z regionem kraju. Dzięki badaniom archeologicznym wykazano, że wyplatane z ziół oraz kwiatów wianki umieszczano dawniej w grobach. Do dziś w niektórych zakątkach Polski wianek kładzie się na grobie bliskich zmarłych w Dzień Zaduszny.

Nie każdy wie, jak bogate tradycje wiążą się z wyplataniem wianków. Tymczasem zarówno w kościele, jak i w zwyczajach ludowych istnieje sporo obrzędów z tym związanych. I choć dzisiaj niewiele osób o tym pamięta, to tradycja wciąż jest pielęgnowana. Natomiast sam wianek, upleciony przy okazji krótkiej wycieczki za miasto, stanie się piękną, oryginalną ozdobą kobiecej głowy. Może warto spróbować?

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu