Symbolika kwiatów – jakie kwiaty na prezent?

Kwiaty od wieków dawane są w prezencie na niemal każdą okazję. Nic dziwnego, taki podarunek jest elegancki i świadczy o dobrych manierach wręczającego prezent. Co więcej, kwiaty ucieszą niemal każdą kobietę. Właśnie dlatego wysyłka kwiatów przez internet staje się tak popularna. Większość zamówień jakie realizuje internetowa kwiaciarnia to wysyłanie kwiatów na prezent. Co zrobić, by obdarowany ucieszył się z prezentu i nie popełnić niezręcznego faux pas przy wyborze kwiatów? Warto zapoznać się z symboliką przynajmniej tych najpopularniejszych gatunków kwiatów.

 

Róże

Róże to najpopularniejsze kwiaty dawane w prezencie kobietom. Nawet osoby słabo zorientowane w symbolice kwiatów wiedzą, że oznaczają one miłość i namiętność. Symbol ten jest bowiem bardzo głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Już starożytni Grecy wierzyli, że róże powstały z morskiej piany wraz z boginią miłości Afrodytą, a Dante, twórca „Boskiej komedii”, porównywał te kwiaty z rajską miłością. Miłość i namiętność symbolizują przede wszystkim róże w kolorze czerwonym. Mężczyzna dając ukochanej w prezencie czerwone róże pokazuje, że darzy ją wielką miłością i pożądaniem. Ten kolor warto zachować więc dla wyjątkowej kobiety. Róże to jednak dobry wybór również na inne okazje. Białe kwiaty oznaczają niewinność i miłość uduchowioną, dlatego wspaniale sprawdzą się jako drobny upominek dla nowożeńców. Pomarańczowe róże oznaczają fascynację i pożądanie. Są doskonałym pomysłem na prezent dla kobiety, której chcemy pokazać, że zależy nam na wkroczeniu w nowy etap znajomości. Ostrożność warto zachować natomiast decydując się na bukiet róż żółtych. Wielu osobom ten kolor kojarzy się jednoznacznie z zazdrością. Lepiej więc unikać takiego podarunku dla ukochanej kobiety. Żółte róże mają jednak również pozytywne znaczenie. Symbolizują nowy początek, mądrość i siłę. Czyni je to doskonałym prezentem z okazji ukończenia szkoły, awansu, lub zdania egzaminów.

tulipany

Tulipany

Tulipany to kwiaty, które w naszym kraju kojarzone są przede wszystkim z Dniem Kobiet. W czasach PRL-u, tulipany i rajstopy były standardowym prezentem dla przedstawicielek płci pięknej. Ich symbolika nie jest tak „mocna” jak ta kojarzona z różami. Choć czerwony tulipan tradycyjnie oznacza miłość, standardową wiadomością przekazywaną przez te kwiaty jest oznajmienie: cieszę się na twój widok, dobrze mi z tobą. Kolorystykę tulipanów możemy interpretować podobnie jak w przypadku róż. Kiedy jednak zamówimy bukiet, składający się z kwiatów różnokolorowych, przekazujemy obdarowanej kobiecie wiadomość, że ma ona piękne oczy.

frezja

 

Frezje

Frezje to piękne, delikatne kwiaty rozsiewające bardzo intensywną woń. Dając je w prezencie, okazujemy szacunek i uznanie obdarowanej osobie. Tak jak w przypadku kwiatów wspomnianych powyżej, tutaj również duże znaczenie przypisuje się kolorom. Białe frezje oznaczają delikatność i niewinność, fioletowe onieśmielenie, a różowe są zaproszeniem do flirtu.

lilia

Lilie

Lilie to piękne kwiaty symbolizujące czyste intencje i najlepsze życzenia dla drugiej osoby. Bukiet lilii nadaje się więc doskonale jako prezent na urodziny, lub imieniny. Uważajmy jednak, gdy dajemy go kobiecie, ponieważ symbolizuje poważne zamiary. Jeśli nie chcemy przekazać takiej wiadomości, lepiej wybierzmy inne kwiaty. Lilia to także popularny kwiat na Wszystkich Świętych – wykonany z niej bukiet będzie niezwykle elegancki, niosąc ze sobą głeboką symbolikę.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu