Słoneczniki – symbol słonecznego lata

słonecznik

Lato na wsi kojarzy się mieszkańcom miast z mieniącymi się w słońcu kłosami zbóż, sadami pełnymi pysznych owoców i śpiewem ptaków. W tych wyobrażeniach często pojawia się także pewien szczególny kwiat – słonecznik. Jest on szczególny, ponieważ jako jeden z nielicznych może pełnić dwie funkcje jednocześnie, ozdobną i spożywczą. Dziś istnieje wiele odmian słonecznika, które nadają się jedynie do celów spożywczych lub tylko do celów ozdobnych. Tymczasem odmiany tradycyjne wciąż jednocześnie cieszą oko i zmysł smaku. Jednakże ze względu na fakt, że ten blog zajmuje się kwiatami, w tym wpisie zajmiemy się słonecznikami ozdobnymi.

Uprawa słonecznika

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi słonecznikami w pełni lata, o ich zasianiu musimy pomyśleć wiosną. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie kwietnia, lub w maju. Nasiona należy umieścić w ziemi na głębokość około 2-3 centymetrów. W jedno miejsce wrzucamy kilka nasion, a kiedy wzejdą, w danym miejscu zostawiamy tylko roślinę najsilniejszą. Pamiętajmy o tym, że zbyt gęste sianie może utrudnić późniejszy wzrost roślin.

Słoneczniki mają dość duże wymagania glebowe. Przyjmą się jedynie w glebie żyznej i bogatej w składniki mineralne. Jeśli obawiamy się, że w glebie brakuje odpowiednich składników warto nawozić rośliny dodatkowo nawozem wieloskładnikowym, a do czasu pojawienia się kwiatów również siarczanem potasu. Słoneczniki należy sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, oraz osłoniętych od wiatru. Wymagają obfitego podlewania (zwłaszcza w okresie wzrostu), ale nie należy robić tego zbyt często, by nie doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.

słoneczniki

Odmiany słonecznika

Od momentu kiedy ludzie zaczęli doceniać nie tylko smak nasion, ale również piękno kwiatów słonecznika rozpoczęto hodowlę i uprawę odmian ozdobnych tej słonecznej rośliny. Dziś możemy wybierać pomiędzy odmianami o kwiatostanach większych i mniejszych, dłuższych i krótszych łodygach, w tradycyjnym kolorze lub w innych odcieniach (np. brązowym, pomarańczowym lub bordowym). Istnieją nawet odmiany doniczkowe, służące do uprawy na balkonach.

Do najpopularniejszych odmian słoneczników należą:
a) odmiany słoneczników o pełnych kwiatach
– Teddybear
– Sonnengold

b) odmiany słoneczników o kwiatach wielobarwnych|
– Ring of Fire (o kwiatach żółto-brązowych)
– Floristan (o kwiatach czerwono-brązowych)
– Bicolor (o kwiatach żółto-czerwonych)

c) odmiany słoneczników z bocznymi pędami, na których kwitną liczne kwiaty:
– Sonja
– Soraya

d) odmiany słoneczników klasycznych z ciemnym środkiem i żółtymi płatkami:
– Sunrich Lemon
– Big Smile
– Fullsun

Zastosowanie słoneczników ozdobnych

Słoneczniki ozdobne, jak sama nazwa mówi, służą do ozdoby. Wyglądają pięknie zarówno w dużych ogrodach jak również na niewielkich działkach. Cieszyć nasze oczy mogą jednak także w naszych mieszkaniach. Z powodzeniem sprawdzają się jako kwiaty cięte. Od pewnego czasu pojawiła się również moda na dodawanie słoneczników do bukietów ślubnych. Ze względu na swój jaskrawy kolor i duże kwiaty doskonale pasują do stylizacji w stylu rustykalnym.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu