Rośliny ogrodowe kwitnące zimą

rośliny zimą

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą

Tytuł tego posta dla wielu z Was może wydawać się zaskakujący. Zima nie jest przecież typowym okresem kwitnienia roślin. Jest to czas obumierania i spoczynku. Wbrew pozorom istnieją jednak rośliny, które kwitną właśnie zimą, zwłaszcza jeśli danego roku jest ona raczej łagodna. Co więcej, dla niektórych z nich nawet mróz nie jest zabójczy. W większości przypadków nie są to kwiaty pojedyncze, ale kwitnące krzewy. Są to krzewy niezwykłej urody. Ich wygląd, a nawet zapach w niczym nie ustępuje kwiatom kwitnącym wiosną i latem. Czasem wydają się nawet piękniejsze, bo pośród śniegów i zmarzniętej ziemi stanowią element koloru, ciepła i wiosennej radości. Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie, by cieszyły swym widokiem również zimą?

Ciemiernik

Ciemiernik należy do najpopularniejszych roślin kwitnących w zimowych miesiącach. Ma pojedyncze kwiaty składające się z pięciu płatków. Istnieje bardzo wiele gatunków i odmian ciemierników o różnych porach kwitnienia. Zwykle kwitną one od stycznia do kwietnia, niektóre z nich zakwitają jednak jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Z tego powodu ciemiernik nazywany jest czasem potocznie różą Bożego Narodzenia. Występuje w wielu różnych kolorach m.in. białym, różowym, ciemnoczerwonym i żółtym. Najbardziej efektownym i najczęściej hodowanym gatunkiem jest ciemiernik ogrodowy. Nie należy jednak do najbardziej odpornych kwiatów i surowe zimy mogą mu zaszkodzić.

Oczar

Oczary to krzewy osiągające 3-5 metrów wysokości i taką samą, lub nawet większą szerokość. Cechują je bardzo niewielkie kwiatki, które wyglądają jak frędzelki. Mają najczęściej żółty kolor, jednak istnieją odmiany z kwiatami o pomarańczowym lub czerwonym odcieniu. Niektóre gatunki oczarów charakteryzuje również piękny zapach. Oczary zakwitają zimą, jednak ozdobą ogrodu stają się także jesienią. Liście oczaru przyjmują wtedy niesamowite odcienie: żółty, szkarłatny lub pomarańczowy.

Kalina wonna

Kwiaty kaliny, jak sama nazwa wskazuje, pięknie pachną. Krzew kwitnie przeważnie pod koniec lutego, lub na początku marca. Jeśli zima nie jest jednak zbyt surowa, kwitnienie może rozpocząć się już w styczniu lub w grudniu. Pąki kwiatów mają kolor różowy, za to po pełnym rozwinięciu stają się białe. Kalina wonna jest odporna na mrozy i stosunkowo prosta w pielęgnacji.

Jaśmin nagokwiatowy

Krzew ten charakteryzuje się obecnością intensywnie żółtych kwiatów, które rosną pojedynczo na cienkich pędach, jeszcze zanim pojawią się liście. Dość często traktowany jest jak roślina pnąca i sadzony przy kratkach ogrodowych, do których przyczepia się jej pędy. Jaśmin nie jest odporny na silny wiatr, więc powinien rosnąć w miejscu osłoniętym i zacisznym. Niestety, może również nie wytrzymać bardzo silnych mrozów.

Wrzosiec

Są to rośliny bardzo podobne do wrzosów. Małe, niskie krzewinki o ciemnopurpurowych kwiatach, które rozkwitają zimą. Nie są jednak odporne na bardzo silne mrozy i mogą wtedy przemarznąć lub wyschnąć. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, lub w półcieniu.

Podobne artykuły

Jak zaaranżować wymarzony ogród we francuskim stylu?

Luksus i sztuka Początki aranżowania ogrodów w tym stylu datuje się na XVII wiek. To właśnie wtedy ogrodnictwo stało się swego rodzaju sztuką, a ogromne ogrody świadczyły o statusie społecznym i ...

Przejdź do artykułu

Kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego wnętrza – ożywiają je, wprowadzając naturalną radość i piękno. I choć nie wszyscy mają tak zwaną „rękę do kwiatów”, są takie gatunki, które nie mają wygórowa...

Przejdź do artykułu

Ziemia do kwiatów doniczkowych

O tym, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj zatrzymamy się na dłużej przy kwestii ziemi do kwiatów doniczkowych. Jak będzie najlepsza? I jak właściwie wybrać ziemię do kw...

Przejdź do artykułu