Jak zaaranżować wymarzony ogród we francuskim stylu?

ogród we francuskim stylu

Luksus i sztuka

Początki aranżowania ogrodów w tym stylu datuje się na XVII wiek. To właśnie wtedy ogrodnictwo stało się swego rodzaju sztuką, a ogromne ogrody świadczyły o statusie społecznym i były wyrazem nowoczesności. Francuski styl nawiązuje do aranżacji włoskich. Królowie francuscy słynęli z okazałych, wspaniałych ogrodów przypałacowych. Przykładem jest chociażby słynny ogród przy Wersalu. W aranżacji dążono do wykazania wyższości człowieka nad przyrodą poprzez możliwość jej kontrolowania. W ogrodzie takim nie było miejsca na przypadkowość. Wszystko musiało być dopracowane. Nie można było dopuścić do sytuacji, gdy rośliny samoistnie się rozrastały, zaburzając ustalony przez człowieka ład. Sadzono tam zarówno rodzime, jak i sprowadzane z dalekich stron, rośliny. Z czasem styl ten stał się popularny w całej Europie.

Współczesny ogród francuski

Obecnie ogrody francuskie można podziwiać przy niektórych rezydencjach, są one również udostępnione do zwiedzania. Wiele osób, zachwyconych takim układem decyduje się na podobną aranżację. Oczywiście im większy ogród, tym większe pole do popisu. Jednak nawet przy niewielkiej powierzchni można tak rozplanować układ poszczególnych elementów, aby zachować harmonię i porządek. Trzeba pamiętać, że utrzymanie ogrodu w takim stylu wymaga sporo czasu i pracy. Jednak osoby, które uwielbiają prace ogrodowe, nie powinny mieć z tym problemu. Z pewnością satysfakcja z uzyskanego efektu jest warta włożonego trudu i poświęconego czasu. Można też zatrudnić wykwalifikowanego ogrodnika, który pomoże na przykład w przycinaniu żywopłotów do pożądanego kształtu.

Rośliny do ogrodu francuskiego

W aranżacji tego stylu sprawdzi się wiele gatunków roślin, które bez problemu znaleźć można na naszym rynku. Należą do nich m.in.:

  • drzewa liściaste, np. klony, kasztanowce, dęby lub jesiony,
  • rośliny egzotyczne: drzewa cytrynowe i pomarańczowe,
  • krzewy jaśminu, hortensji, magnolii czy bzu, a także berberysy i miłorząb,
  • drzewa iglaste i iglaki, np. świerki, tuje,
  • wiecznie zielony bukszpan, z którego można tworzyć wspaniałe labirynty,
  • kojarząca się z Prowansją lawenda,
  • zioła: szałwia, bazylia, tymianek i inne,
  • kwiaty: róże, aksamitki, bławatki, begonie, lilie, tulipany, irysy, żonkile…

Warto rozważyć układ poszczególnych grup roślin i zastanowić się, jak rozmieścić rabatki pomiędzy alejkami. Rabaty można otoczyć niewielkim żywopłotem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kwiatów poza wyznaczony obszar. Dobrze jest uwzględnić też miejsce na dodatkowe elementy dekoracyjne – wszak ogród francuski to nie tylko roślinność.

Dodatki do ogrodu

Skoro miejsce to ma być przeznaczone do wypoczynku, nie można zapomnieć o ławeczkach. Idealnym miejscem do relaksu będzie również romantyczna altanka. Wzdłuż wysypanych jasnym żwirkiem alejek, oprócz ławek można też ustawić klasyczne rzeźby czy popiersia. W miarę możliwości finansowych warto też pomyśleć o niewielkiej fontannie. Nie tylko będzie ona dodawała uroku, ale również może stanowić miejsce ochłody w letnie dni. Wystarczy w pobliżu ustawić kilka ławeczek. Ciekawie będą także wyglądały kwiaty w dużych, kamiennych donicach. Oczywiście wszystko powinno ze sobą współgrać. Nadmiar może przytłaczać i sprawiać wrażenie chaosu, a na pewno nie o to chodzi w ogrodzie francuskim.

Ład, symetria dwuboczna i elegancja – te cechy dominują w ogrodzie, zaprojektowanym według francuskiego stylu. Każdy, kto ceni sobie regularność, z pewnością będzie dobrze się czuł w takim otoczeniu. Letnie popołudnie, spędzone z ciekawą lekturą na ogrodowej ławce może być wtedy najlepszym sposobem na wypoczynek.

Podobne artykuły

Kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego wnętrza – ożywiają je, wprowadzając naturalną radość i piękno. I choć nie wszyscy mają tak zwaną „rękę do kwiatów”, są takie gatunki, które nie mają wygórowa...

Przejdź do artykułu

Ziemia do kwiatów doniczkowych

O tym, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj zatrzymamy się na dłużej przy kwestii ziemi do kwiatów doniczkowych. Jak będzie najlepsza? I jak właściwie wybrać ziemię do kw...

Przejdź do artykułu

Te rośliny doniczkowe są trujące. Uważaj!

Kwiaty doniczkowe potrafią oczarowywać swoim pięknem, pozwalając jednocześnie na tworzenie wyjątkowych aranżacji, o czym pisaliśmy m.in. w artykule Kwiaty doniczkowe - jak je zaaranżować w domu?. Jak ...

Przejdź do artykułu