Ziemia do kwiatów doniczkowych

O tym, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj zatrzymamy się na dłużej przy kwestii ziemi do kwiatów doniczkowych. Jak będzie najlepsza? I jak właściwie wybrać ziemię do kwiatów doniczkowych, które posiadamy w naszym domu?

Ziemia do kwiatów doniczkowych. Dobra, czyli jaka?

Od tego, czy właściwie dobierzemy ziemię do naszych kwiatów, zależeć będzie ich kondycja, zdrowie i wygląd. Bez wątpienia potrzebujemy tutaj dobrej ziemi, tylko co to w praktyce oznacza? Otóż dobra ziemia do kwiatów doniczkowych zapewnia roślinom prawidłowy drenaż i dobre krążenie powietrza, jednocześnie skutecznie zaopatrując je w składniki pokarmowe. Ponadto dobra ziemia do kwiatów doniczkowych powinna:

  • być luźna i przewiewna,
  • zapewniać korzeniom swobodę wzrostu i pełen dostęp powietrza,
  • zawierać w swoim składzie ziemię próchniczą oraz torf, który wpływa na lekkość ziemi i sprawia, że wykazuje ona dużą zdolność magazynowania wody.

Jak się okazuje, dodając do ziemi odpowiednie składniki, możemy wpływać na jej poszczególne właściwości, dopasowując ziemię do potrzeb naszych roślin. I tak dodając do ziemi kwiatowej keramzyt, poprawimy zdolność ziemi do zatrzymywania wody oraz lepiej zadbamy o napowietrzenie korzeni. Innymi popularnymi dodatkami do ziemi kwiatowej są glinka, perlit, włókno kokosowe, aktywator korzeni, hydrożel, czy piasek kwarcowy. Wygodnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w ziemię posiadającą już w swoim składzie wymienione dodatki. Zaletą będzie tutaj także fakt, że taka gotowa ziemia będzie perfekcyjnie zrównoważona, stanowiąc odpowiednią mieszankę dla uprawy różnych grup roślin doniczkowych.

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych

Najlepsza zamia do kwiatów doniczkowych to ta, która będzie kompleksowo odpowiadać potrzebom konkretnych gatunków. Zatem to, jaka ziemia będzie odpowiednim rozwiązaniem, zależy bezpośrednio od posiadanych przez nas roślin. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ziemia powinna stanowić odpowiedni rodzaj podłoża dla naszych roślin, ponieważ w ten sposób zaspokoi specyficzne potrzeby pokarmowe danego gatunku. W zależności od grupy, do której należy dana roślina, dobieramy także odczyn pH ziemi, wymagania w zakresie zdolności utrzymywania wilgoci, przewiewności oraz zawartości składników odżywczych.

Najpopularniejsze rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych, jakie znajdziemy w każdej dobrej kwiaciarni, czy centrum ogrodniczym to:

 

  • ziemia do roślin zielonych to najczęściej mieszanka zawierająca w sobie dodatkowo torf oraz glinkę, zazwyczaj wzbogacona dodatkowo nawozem wieloskładnikowym. Ziemia dedykowana roślinom zielonym posiada dobre właściwości w zakresie magazynowania składników pokarmowych.
  • ziemia do kaktusów to rodzaj mieszanki wysokiego i niskiego torfu, piasku kwarcowego oraz keramzytu. Około 70% ziemi stanowi tutaj gruboziarnisty piasek.
  • ziemia do paproci to najczęściej mieszanka torfu o lekko kwaśnym pH oraz keramzytu.
  • ziemia do cytrusów to, podobnie jak w przypadku ziemi do paproci, ziemia zmieszana z torfem oraz keramzytem, dodatkowo wzbogacona o krzemionkę.
  • ziemia do storczyków — aby zapewnić storczykom, jak najlepsze warunki wzrostu, warto sięgnąć po ziemię, która zawierać będzie w swoim składzie łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, keramzyt oraz węgiel drzewny. To specyficzny, w zasadzie jedyny taki rodzaj podłoża, jednak gwarantujący niezbędne napowietrzenie korzeni rośliny oraz jej stabilne zaopatrywanie w składniki odżywcze.

Jak wybrać ziemię do kwiatów doniczkowych? W wyborze kierujmy się gatunkiem posiadanych przez nas roślin oraz parametrami charakteryzującymi daną mieszankę. Właściwa struktura podłoża, jego wysokie parametry jakościowe, a także fakt, że ziemię dostarcza sprawdzony, solidny producent — wszystko to stanowi gwarancję, że ziemia zapewni stabilne warunki dla wzrostu korzeniowego naszych roślin. Zawsze sprawdzajmy skład podłoża. Pamiętajmy także, że czasem warto sięgnąć po mieszankę nieco droższą, ale za to lepszą jakościowo i bogatą w składniki odżywcze.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu