Rodzaje bukietów ślubnych

bukiet różowych róż

Sezon ślubny w pełni, co wiąże się z licznymi przygotowaniami ze strony państwa młodych. Jednym z najważniejszych części składowych ślubnej oprawy są kwiaty, a zwłaszcza bukiet panny młodej. Jest to element spotykany niemal na wszystkich ceremoniach, nie tylko tych zakończonych wystawnym weselem. Nawet w przypadku skromnych ślubów, branych w otoczeniu zaledwie kilku osób, panna młoda zwykle nie rezygnuje z wiązanki. Odpowiedni dobór kwiatów pozwala podkreślić urodę przyszłej żony i dopełnić całość stylizacji. Wybór bukietu zależy od wielu kwestii takich jak figura panny młodej, fason i kolor sukni ślubnej, a także osobiste upodobania. Z tego względu stworzono kilka rodzajów ślubnych bukietów, by każda panna młoda mogła czuć się wyjątkowo i spełnić swoje marzenia. Poniżej znajduje się opis najpopularniejszych typów ślubnych wiązanek.

Biedermeier

Bukiet ślubny Biedermeier

źródło: www.annewhitson.com

Bukiet w stylu biedermeier ma kształt półkuli. Kwiaty ułożone są w nim gęsto w postaci kręgów. Każdy z kręgów może zawierać kwiaty innego koloru lub innego gatunku, lecz zdarzają się bukiety utrzymane w tej samej kolorystyce i zawierające wyłącznie jeden rodzaj kwiatów. Choć ta forma pozwala na różnorodne połączenia, należy pamiętać że nie należy mieszać różnych kwiatów w jednym rzędzie. Każdy krąg powinien zawierać kwiaty w jednakowym kolorze. Najczęściej do biedermaiera wybierane są róże w jednym lub dwóch kolorach, choć można zdecydować się również na inne gatunki prezentujące się ciekawie w zwartej formie. Ten rodzaj bukietu jest bardzo popularny ze względu na możliwość dopasowania jego formy do każdej panny młodej. Wielkość bukietu można łatwo zmienić poprzez dodawanie lub odejmowanie kwiatów. Drobne, filigranowe kobiety powinny postawić na mniejsze bukiety, by ogrom kwiatów nie przytłoczył ich wizerunku. Kobiety przy kości, lub bardzo wysokie powinny celować w większe wiązanki. Forma biedermeiera pozwala również na niemal nieograniczony dobór kwiatów. Tutaj pod uwagę należy wziąć rodzaj sukni ślubnej. Efekt sukni o licznych zdobieniach warto „zrównoważyć” bukietem z jednym gatunkiem kwiatów i w jednolitej kolorystyce. Przy sukni skromniejszej możemy „zaszaleć” i pozwolić aby poniosła nas fantazja.

Nosegay

Nosegay Bukiet ślubny

Choć nazwa „nosegay” dla wielu osób brzmi obco, w rzeczywistości ten rodzaj bukietu jest bardzo często spotykany na ślubach. Jest uformowany w dość prosty sposób. Kwiaty są w nim ściśnięte i związane ozdobną wstążką. Może przyjmować formę gęstą nawiązującą do wspomnianego wcześniej biedermaiera, lub bardziej lekką. W tych bukietach stosuje się zwykle jeden gatunek kwiatów i nie eksperymentuje z kolorami. Dla wysokich panien młodych proponowane są bukiety utworzone z kwiatów o dłuższych łodygach, niskie panny młode powinny postawić na kwiaty o łodygach krótszych. Najczęściej wybierane gatunki do tej formy wiązanki to róże i lilie. Ważnym elementem dekoracyjnym jest również wstążka, którą można obwiązać łodygi do samego końca, lub jedynie częściowo.

Kaskada

Kaskada Bukiet ślubny

Kaskada znana jest również jako „bukiet spływający”. To najbogatsza i najbardziej fantazyjna forma bukietu. Charakteryzuje się ułożeniem kwiatów z góry do dołu, tak aby stworzyć efekt spadania kaskadą z rąk panny młodej. Na górze wiązanki znajduje się najwięcej kwiatów połączonych ściśle ze sobą. Kolejne kwiaty ułożone niżej są coraz dłuższe, ale jest ich coraz mniej. W wiązankach tego typu używa się wielu różnych gatunków kwiatów i dodatkowych ozdób. Taki bukiet sprawdza się doskonale dla wysokich panien młodych. Pozwala on również na ukrycie mankamentów figury. Kaskada nie jest polecana dla drobnych kobiet, które może przytłoczyć bogactwem formy. Aby uniknąć efektu przerostu formy nad treścią, tego rodzaju bukietu nie należy wybierać również do bogato zdobionych sukni.

Arm bouquet

Arm bouquet Bukiet ślubny

źródło: www.olivadg.com

Jest to bukiet ułożony na przedramieniu i trzymany w jednej ręce przez pannę młodą. Składa się z kwiatów o długich łodygach, luźno związanych ze sobą. Jest wyjątkowo elegancki i pasuje zwłaszcza do sukni prostych i stylizacji utrzymanych w stylu boho lub rustykalnym. Nie jest tak popularny jak inne rodzaje bukietów, ze względu na mniejszą wygodę noszenia. Bardzo często możemy jednak zaobserwować arm bouquet podczas konkursów piękności i na wyborach miss.

Pomander

Pomander Bukiet ślubny

źródło: Pinterest

Pomander to bukiet ślubny w kształcie kuli podobnej do tej z biedermaiera, ale…nie trzymany bezpośrednio w dłoni tylko zawieszony na wstążce, łańcuszku lub sznurku. Panna młoda trzyma wstążkę w dłoni, lub zawiesza ją na nadgarstku. Do jego stworzenia używa się często róż, goździków i peonii. Ze względu na drobną formę nadaje się świetnie dla drobnych panien młodych. Pomimo wygody noszenia nie jest jednak zbyt popularny wśród bukietów ślubnych. Zamiast tego pomandery często znajdują inne zastosowanie – zawieszone jako dekoracja kościołów i sal weselnych.

Composite

Composite Bukiet ślubny

źródło: www.arkansasbride.com

Jest to bukiet w bardzo oryginalnej formie, doskonały dla panien młodych, które pragną się wyróżnić. Z daleka wygląda jak pojedynczy kwiat dużej wielkości. Przyglądając się z bliska zauważymy jednak, że jest to kompozycja złożona z kilku kwiatów, których płatki złączone są ze sobą, co prowadzi do uzyskania efektu powstania „pojedynczego kwiatu”.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu