Poznaj znaczenie kolorów kwiatów!

kolorowe róże

Kwiaty od zawsze były sposobem na wyrażenie emocji i uczuć. Ludzie wręczają je sobie, okazując sobie sympatię, wyrażając chęć bliższego poznania czy miłość. Kwiaty też często daruje się osobom w ramach gratulacji, podziękowań i wdzięczności.

Nie bez znaczenia w tym wypadku pozostaje ich barwa, a także gatunki roślin, które wręczamy. Aby w pełni zrozumieć przekaz, jaki idzie wraz z darowanymi kwiatami, należy poznać ich mowę.

Czerwienie i pomarańcze – kwiaty dla zakochanych i najbliższych

Nieodłącznie z miłością kojarzy się kolor czerwony. Niemal zawsze, kiedy mężczyzna chce okazać swojej wybrance miłość, oświadczyć się lub też wręczyć bukiet z innego, romantycznego powodu, wybiera ten, który ma czerwony kolor. Oczywiście wśród takich wiązanek królują przede wszystkim czerwone róże, jednak nie mniejszą popularnością cieszą się także tulipany.

Ukochanej kobiecie można wręczyć bukiet złożony ze stu róż i zawiązaną na łodygach kokardą jak na przykład ten. Można też pomyśleć nad kompozycją czerwieni z akcentami bieli, świadczącej o czystości naszych intencji. Bukiet „Kocham Cię”, złożony z róż, gipsówek i zieleni dekoracyjnej, który można zobaczyć tu, z całą pewnością przekona niejedną wybrankę serca do tego, by uwierzyć mężczyźnie w jego gorące i szczere uczucie.

Z drugiej strony, czerwone róże w połączeniu z innymi barwami będą też doskonałym prezentem albo dodatkiem do podarunku dla pierwszej kobiety w życiu każdego mężczyzny – mamy. Bukiet Czerwona Kokarda wręczony jej na urodziny z całą pewnością będzie powodem do uśmiechu pełnego radości.

Obok róż coraz częściej wybiera się też tulipany. Czerwone mają podobne znaczenie, jak róże, przy czym mówi się, że czarne serce tego kwiatu skrywa gorące uczucie osoby, która nim obdarowuje. Nieco inaczej to wygląda w przypadku pomarańczowych tulipanów. Kiedy róże tej barwy symbolizują pozytywne emocje, to one dodatkowo mogą oznaczać pożądanie. Dlatego też dobrze jest pomyśleć nad skomponowaniem czerwonych i pomarańczowych tulipanów, co byłoby symbolem pełnej miłości na każdej płaszczyźnie.

Biel – czystość, wdzięczność i przeprosiny

Odcienie bieli zawsze kojarzone były z najczystszymi intencjami. Dlatego też symbolika białych kwiatów jest jasna – zawsze oznaczały one niewinność, chęć wyrażenia podziwu albo wdzięczności.

Białe róże zawsze będą doskonałym sposobem na okazanie czystego zainteresowania kobietą. Mężczyzna, który obdarowuje swoją towarzyszkę kwiatem tej barwy, wyraża żywe, ale nienachalne zainteresowanie jej osobą. Wręczając białą różę, okazuje jej też szacunek i szczerość. Inaczej to wygląda w przypadku, gdy panowie coś przeskrobali i chcą przeprosić swoją towarzyszkę. Białe róże wówczas są doskonałym sposobem na wyrażenie skruchy. Połączenie niewinnej bieli i żywej zieleni bukietu „Kwiaty w Bieli” może poruszyć nawet najtwardsze serce.

Z drugiej strony białe kwiaty, w tym także róże, będą doskonałym podarunkiem dla osoby, której chcemy za coś podziękować. Promotorowi, lekarzowi czy rodzicom, kiedy wręczymy taki bukiet, jak Francuski Szyk, okażemy szacunek i wdzięczność za ich zaangażowanie i pomoc.

Różne kolory na różne okazje

Symbolika kwiatów i ich kolorów jest niesamowicie obszerna. Różowe róże na przykład są doskonałym podarkiem dla najbliższych znajomych, gdyż symbolizują ściśle przyjacielskie uczucia.

Kwiaty o żółtej barwie natomiast należą do tych bardziej ryzykownych. Choć zazwyczaj słoneczna żółć może nam się kojarzyć z przyjemnościami, to w przypadku róż może symbolizować zazdrość. Fioletowe kwiaty natomiast są oznaką definitywnego zakończenia miłości albo żalu po utracie kogoś bliskiego.

Z kolei dla tych osób, które dopiero się poznają, ale są sobą zainteresowane, doskonałym sposobem na wyrażenie swoich intencji będzie wręczenie herbacianych kwiatów, które symbolizują sympatię.

Znaczenie kwiatów i ich kolorów jest jednak o wiele szersze. Warto się z nią zapoznać, by w przyszłości wiedzieć, jak najlepiej wyrażać przez nie swoje uczucia.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu