Najpopularniejsze imieniny w Polsce — jakie kwiaty na imieniny?

Świętowanie imienin — zarówno huczne, jak i w rodzinnym, kameralnym gronie, jest popularne w praktycznie każdym zakątku naszego kraju. Co więcej, dzień, w którym przypadają imieniny, to często okazja do organizowania dużych imprez z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami, jak choćby w przypadku Andrzejek. Imieniny wiążą się również z tradycją wręczania upominków. Klasycznym, ponadczasowym i uniwersalnym rozwiązaniem są tutaj oczywiście kwiaty. Bukiet kwiatów będzie doskonałym prezentem nie tylko dla bliskiej osoby, ale także dla szefa, który obchodzi swoje imieniny. Jednak jakie kwiaty na imieniny będą najlepsze? Podpowiadamy.

Dlaczego imieniny są tak popularne w Polsce?

Zastanawiając się, jakie kwiaty na imieniny wybrać, warto z pewnością sprawdzić, skąd popularność w Polsce takiego właśnie świętowania. Tradycja obchodzenia imienin wywodzi się z chrześcijaństwa. Zgodnie z ową tradycją obchodzimy święto patrona, którego imię nosimy. Zwyczajowo imieniny świętujemy w pierwszym terminie, jaki wypada po naszych urodzinach (dni poszczególnych patronów wypadają w ciągu roku co najmniej kilka razy). Z okazji imienin składamy solenizantom życzenia i obdarowujemy ich upominkami. Najczęściej są to drobne prezenty oraz bukiety kwiatów.

Imieniny są popularne nie tylko w Polsce. Zwyczaj taki wciąż obowiązuje także w Czechach, Bułgarii, Rosji, Grecji, czy na Węgrzech.

Najważniejsze imieniny w polskim kalendarzu

Jakie imiona możemy znaleźć w kalendarzu? Z pewnością te tradycyjne, z długą historią, wywodzące się z łaciny lub greki, a także mające słowiańskie korzenie i głębokie znaczenie. Obecnie, po fali mody na obco brzmiące imiona zapożyczone przede wszystkim z krajów zachodnich, możemy zaobserwować powrót do tradycyjnych imion polskich. Dzieciom ponownie nadawane są takie imiona jak Jan, Franciszek, Zofia, czy Małgorzata. Powodów do świętowania imienin z pewnością nam zatem nie zabraknie!

Jakie imieniny są w Polsce najpopularniejsze i najhuczniej obchodzone? Jest ich przynajmniej kilka i z pewnością mamy w swoim bliskim otoczeniu kogoś, kto nosi takie właśnie popularne imię. Wybierzmy zatem kwiaty na imieniny dla:

  • Krystyny — imieniny 13 marca,
  • Zofii, która obchodzi imieniny najczęściej 15 maja i 30 września,
  • Jana, który obchodzi swoje imieniny w dniu 22 czerwca (Noc Świętojańska),
  • Anny — imieniny 26 lipca,
  • Katarzyny — imieniny „Katarzynki” w dniu 25 listopada,
  • Andrzeja — imieniny „Andrzejki” w dniu 30 listopada,
  • Barbary — imieniny, czyli górnicza „Barbórka” odbywa się w dniu 4 grudnia,
  • Mikołaja — imieniny w dniu 6 grudnia,
  • Adama i Ewy — imieniny w Wigilię, czyli 2 grudnia,
  • Sylwestra — imieniny 31 grudnia.

Jakie kwiaty kupić na imieniny?

Do tego, że kwiaty to doskonały pomysł na imieninowy prezent nie musimy chyba nikogo przekonywać. Jednak jakie kwiaty będą odpowiednie na taką właśnie okazję? Przede wszystkim unikajmy kompozycji z lilii, czy chryzantem. Tradycyjnie kwiaty te „zarezerwowane” są dla uroczystości pogrzebowych. W przypadku innych rodzajów kwiatów panuje w zasadzie pełna dowolność, jednak aby wybór był najlepszy, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Klasyka gatunku, czyli róża to idealny kwiat na bukiet imieninowy. Istotny jest jednak wybór koloru. Symbolika kwiatów i ich odcieni będzie miała tutaj bowiem duże znaczenie. Jeśli wybieramy bukiet na imieniny ukochanej, róże w kolorze czerwonym symbolizujące miłość i gorące uczucia będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku bukietu imieninowego dla szefa już jednak nie. Tutaj warto sięgnąć po róże bądź inne kwiaty w odcieniach różowym, pomarańczowym, czy herbacianym, jak Bukiet Uroczysko, który proponuje nasza kwiaciarnia. Każdy z tych kolorów oznacza sympatię, przyjaźń i szczere intencje. Bukiet w takiej właśnie kolorystyce będzie więc idealnym upominkiem zarówno dla przyjaciółki, kolegi z pracy, czy siostry.

Kwiatami, które fantastycznie sprawdzają się w kompozycjach imieninowych, są słoneczniki, a także gerbery i margaretki, zwłaszcza te w radosnych, słonecznych odcieniach. Bukiet Ciepłe Słowo to jedna z takich właśnie propozycji. Żółte i pomarańczowe gerbery oraz margaretki w towarzystwie soczystej zieleni z pewnością wywołają uśmiech na twarzy solenizanta.

Kwiatowe odcienie różu doskonale komponują się z kolorem niebieskim. Bukiet Najlepszych Życzeń jest tego najlepszym przykładem. Subtelnie różowe gerbery i alstromerie zestawiliśmy tutaj z niebieskimi irysami i dekoracyjną zielenią. Efekt? Kompozycja idealna na imieniny!

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu