Mało wymagające rośliny doniczkowe

aloes

Dzisiejsze tempo życia często nie pozwala nam na poświęcenie wystarczającej ilości czasu rodzinie, ulubionemu hobby czy spotkaniom z przyjaciółmi. Rośliny doniczkowe mają zdecydowanie najniższy priorytet w hierarchii „zadań do wykonania”. Wiele osób w takiej sytuacji całkowicie rezygnuje z posiadania kwiatów w domu. Rośliny doniczkowe wymagają bowiem częstego podlewania, nawożenia, podcinania pędów i przesadzania. Dom bez roślinności wydaje się jednak szary i smutny. Być może zamiast całkowicie rezygnować z kwiatów, warto dać szansę tym gatunkom, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Wbrew pozorom nie chodzi nam o kaktusy, wśród których również znajdziemy odmiany trudne w uprawie. Mało wymagających roślin doniczkowych jest całkiem sporo.

Zielistka

Zielistka

 

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w mieszkaniach. Ma charakterystyczne, paskowane liście, które osiągają nawet 45 centymetrów długości. Może rosnąć zarówno w nasłonecznionym jak i cienistym miejscu, niezależnie od temperatury otoczenia. Nie wymaga nawożenia. Jedyną wadą zielistki jest konieczność częstszego podlewania w okresie od lutego do września.

Aloes

Aloes

Aloes to roślina o wyjątkowo niskich wymaganiach. W mieszkaniu może przetrwać nawet kilka lat, bez szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba (a nawet nie należy!) zbyt często go podlewać. Nawadnianie powinno się wykonać dopiero wtedy, kiedy podłoże wyschnie niemal całkowicie.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska rośnie dobrze w typowej, pokojowej temperaturze (20-25 stopni Celsjusza) w jasnym (ale nie przesadnie nasłonecznionym) miejscu. Nie powinna również stać blisko grzejnika. Kiedy znajdziemy roślinie odpowiednie miejsce, dalsza pielęgnacja nie stanowi problemu. Podlewamy ją delikatnie, by ziemia w doniczce pozostała jedynie lekko wilgotna.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny

 

Ze względu na swoje niewielkie wymagania jest nazywany często „żelazną rośliną”. Może rosnąć zarówno w jasnym jak i zacienionym miejscu, choć w tym drugim przypadku rozwija się zdecydowanie wolniej. Roślinę wystarczy podlewać raz w miesiącu.

Sansewieria

Sansewieria to roślina stworzona dla tych, którzy o podlaniu kwiatów przypominają sobie tylko od czasu do czasu. Należy do sukulentów (tej samej grupy roślin do której należą kaktusy) i magazynuje wodę w liściach. Nie wymaga więc częstego podlewania. Większym błędem niż rzadkie podlewanie jest wręcz dostarczenie sansewierii zbyt dużej ilości wody. Roślina żyje długo i jest odporna na brak światła i zmienną temperaturę.

Scindapsus złocisty

Scindapsus, nazywany również epipremnum, jest efektownym doniczkowym pnączem o niskich wymaganiach uprawnych. Jest odporny na trudne warunki otoczenia i suszę. Może rosnąć zarówno w jasnym (ale nie silnie nasłonecznionym) jak i ciemnym miejscu, jednak w przypadku niedoboru światła jego liście tracą swoją efektowną barwę.

Grubosz drzewiasty

Grubosz

 

Grubosz drzewiasty, nazywany potocznie drzewkiem szczęścia, to roślina wieloletnia o niewielkich wymaganiach. Nie należy podlewać jej zbyt obficie. Radzi sobie doskonale z niedoborem wody i suchym powietrzem (np. w okresie grzewczym). Dobrze postawić ją w miejscu nasłonecznionym.

Podobne artykuły

Jak zaaranżować wymarzony ogród we francuskim stylu?

Luksus i sztuka Początki aranżowania ogrodów w tym stylu datuje się na XVII wiek. To właśnie wtedy ogrodnictwo stało się swego rodzaju sztuką, a ogromne ogrody świadczyły o statusie społecznym i ...

Przejdź do artykułu

Kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego wnętrza – ożywiają je, wprowadzając naturalną radość i piękno. I choć nie wszyscy mają tak zwaną „rękę do kwiatów”, są takie gatunki, które nie mają wygórowa...

Przejdź do artykułu

Ziemia do kwiatów doniczkowych

O tym, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj zatrzymamy się na dłużej przy kwestii ziemi do kwiatów doniczkowych. Jak będzie najlepsza? I jak właściwie wybrać ziemię do kw...

Przejdź do artykułu