Letni ogród, czyli co kwitnie w czerwcu

Letni ogród

Królowa jest jedna

Czerwiec to czas wspaniałego rozkwitu róż. W polskich ogrodach można spotkać sporo ich rodzajów – począwszy od popularnych, rabatowych, poprzez gatunki pnące, po intensywnie kwitnące róże parkowe. Wrażenie robi też ilość kolorów: czerwone, herbaciane, żółte, białe… Róże napełniają też okolicę swym wspaniałym zapachem. Wszystkie te zalety sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez choć jednego krzewu różanego. Ich kwiaty można ścinać i umieszczać w wazonie. Aby róże ogrodowe można było przez długi czas podziwiać, należy je regularnie podlewać i co pewien czas nawozić. W zależności od gatunku mają one również różne wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Przed ich posadzeniem warto zwrócić na to uwagę. A co w sytuacji, gdy nie ma się własnego ogródka? Wówczas można zdecydować się na róże miniaturowe, które wspaniale będą prezentowały się w donicach – na balkonie. Inna opcja to zamówienie świeżych, ciętych kwiatów do flakonu. Bukiet róż wraz z zielonymi dodatkami, na przykład Leśne róże pozwoli poczuć magię lata nawet w środku miasta.

Barwna rabatka

Łubin to wysoka roślina z rodziny bobowatych. Wzrasta ona do ponad metra, ale najpiękniejsza jej część to właśnie sam wierzchołek. Zdobią go drobne, zebrane w pęczki kwiaty o różnych kolorach (zależnie od odmiany) – fioletowe, niebieskie, różowe czy pomarańczowe. Można również spotkać odmianę białą albo żółtą. To, jak prezentuje się roślina, warto brać pod uwagę podczas rozplanowywania rabatki. Łubiny dobrze wyglądają w jej środku, natomiast dookoła mogą znaleźć się niższe kwiaty. Trzeba pamiętać, iż roślina ta wyjątkowo nie lubi przesadzania. Decyzja o tym, w jakiej części ogrodu zostanie ona wysiana, powinna być dobrze przemyślana. Nie ma tu sporych wymagań glebowych, jednak stanowisko dla tego gatunku powinno być częściowo nasłonecznione. Wzięcie pod uwagę tych czynników sprawi, że łubiny będą cieszyły oczy przez większość lata, od czerwca aż do sierpnia.

Wieloletnie kosaćce

Kwiaty te, określane jako irysy, niegdyś były bardzo popularne w ogrodach. Nic dziwnego, mają one liczne gatunki, kwitnące w różnych miesiącach, a wspaniałe ich kwiaty upiększają ogrodowy krajobraz. Jeśli chodzi o irysy kwitnące w czerwcu, są to przede wszystkim kosaćce bródkowe. Ich spore kwiaty mogą mieć różne kolory, zależnie od wybranej odmiany. Charakterystyczne dla tego typu irysów są włoski na kielichu. Przypominają one bródkę, stąd też nazwa tej przeuroczej rośliny. Irysy warto sadzić w żyznej ziemi i w miejscach, gdzie swobodnie dociera światło słoneczne. Dobrze, aby nie były one narażone na mocne podmuchy wiatru – mógłby on połamać pędy. Podobnie jak łubiny, mogą być one otoczone innymi roślinami. Sprawdzi się tu np. serduszka okazała. Co kilka lat kosaćce wymagają przerzedzenia i przesadzenia w nowe miejsce. Piękny bukiet irysów Wielki błękit, można również znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Nie tylko przy ziemi

Czerwiec rozkwita nie tylko kwiatami, znajdującymi się na rabatkach. Wokół nas pełno jest pachnących, kolorowych krzewów i drzew. Na nie także warto zwrócić uwagę, a należą tutaj m.in.:

rododendron, zwany też różanecznikiem – ozdobny krzew, zwykle o białych, różowych lub czerwonych kwiatach,
pełen białych kwiatów, roztaczający w ogrodzie wspaniałą woń jaśminowiec,
odporny i rozłożysty krzew czarnego bzu,
bujnie kwitnąca krzewuszka cudowna, o ślicznych, dzwonkowatych kwiatach (zazwyczaj różowych),
popularna w całym kraju akacja.

Przełom wiosny i lata to długie, ciepłe wieczory, przesycone zapachem kwitnących roślin i zachwycające feerią kolorów. Warto spędzać je w ogrodzie, relaksując się na łonie natury i podziwiając jej piękno w postaci licznych kwiatów i soczystej zieleni.

Podobne artykuły

Jak zaaranżować wymarzony ogród we francuskim stylu?

Luksus i sztuka Początki aranżowania ogrodów w tym stylu datuje się na XVII wiek. To właśnie wtedy ogrodnictwo stało się swego rodzaju sztuką, a ogromne ogrody świadczyły o statusie społecznym i ...

Przejdź do artykułu

Kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego wnętrza – ożywiają je, wprowadzając naturalną radość i piękno. I choć nie wszyscy mają tak zwaną „rękę do kwiatów”, są takie gatunki, które nie mają wygórowa...

Przejdź do artykułu

Ziemia do kwiatów doniczkowych

O tym, jak przesadzać kwiaty doniczkowe, pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj zatrzymamy się na dłużej przy kwestii ziemi do kwiatów doniczkowych. Jak będzie najlepsza? I jak właściwie wybrać ziemię do kw...

Przejdź do artykułu