Kwiaty zwiastujące wiosnę

przebiśniegi

Śnieg, mróz i zimny, przenikliwy wiatr dały się we znaki wielu z nas. Z niecierpliwością oczekujemy na wiosenne promienie słońca, dłuższe dni i przyjemne ciepło zachęcające do spacerów. Cieszymy się widząc jak przyroda budzi się do życia, temperatura wzrasta i zimowa szaruga ustępuje pięknej pogodzie. Zbliżającą się wiosnę dostrzegamy w pierwszych pąkach na drzewach, topniejącym śniegu i oczywiście w pierwszych kwiatach. Choć istnieje dość spora liczba roślin kwitnących zimą ( które omówiliśmy dokładniej we wpisie „Rośliny ogrodowe kwitnące zimą”), to jednak często nie cieszą nas tak bardzo jak przebiśniegi i krokusy, bo nie kojarzymy ich z magią budzącej się do życia natury. Poniżej znajdziecie krótki opis kwiatów, których pojawienie się oznacza szybkie pożegnanie z zimową aurą.

Ranniki zimowe

 

Ranniki zimowe

Rannik nie jest rośliną, którą tradycyjnie kojarzymy z nadchodzącą wiosną. Wynika to z faktu, że Polska nie jest krajem w którym występuje w środowisku naturalnym. Rośnie dziko w południowo-zachodniej i środkowej Europie (m.in. w Bułgarii i Jugosławii), a także w zachodniej Azji (w Iraku i w Turcji). W Polsce zaczyna jednak zyskiwać popularność jako roślina ogrodowa ze względu na wczesną porę kwitnienia. Kwitnie od lutego do marca i przekwita, gdy tylko temperatura osiągnie kilkanaście stopni. Ma jaskrawożółte kwiaty na długich szypułkach, zawierające miodniki. Rannik jest rośliną odporną na choroby, najlepiej rozwijającą się w słonecznym lub półcienistym miejscu, wymagającą stałej wilgotności.

Przebiśniegi

Przebiśniegi

 

W Polsce, przebiśniegi tradycyjnie uznawane są za pierwsze zwiastuny wiosny. Jak wskazuje nazwa tego gatunku, pojawiają się często zanim całkowicie stopnieją śniegi. Są więc odporne na niskie temperatury. Kwitną krótko, maksymalnie do końca marca. Ze względu na coraz rzadsze występowanie w środowisku naturalnym przebiśnieg został objęty ochroną. Często sadzi się go jednak w ogrodzie. Ma zwisające, drobne, białe kwiaty. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przebiśniegi mają właściwości lecznicze. Z cebuli przebiśniegów pozyskiwana jest galantamina stosowana w lekach na chorobę Alzheimera, miastenię, atonię mięśni, chorobę Heinego-Medina i porażenia spowodowane udarem mózgu.

Krokusy

Krokusy

Krokusy zaczynają pojawiać się w marcu i kwitną zwykle do końca kwietnia. W Polsce występują naturalnie najczęściej na łąkach górskich. W Tatrach kwitną zwykle w większych skupiskach np. w Dolinie Chochołowskiej, co w kwietniu przyciąga tam wielu turystów. Często hoduje się je także w ogrodach. Istnieje około 30 gatunków uprawnych krokusów. Znajdziemy wśród nich kwiaty w różnych kolorach, najczęściej spotykamy jednak krokusy o płatkach w różnych odcieniach fioletu.

Pierwiosnki

Pierwiosnki

Pierwiosnki to kwiaty, które swoją nazwę zawdzięczają wczesnemu występowaniu. Zanotowano występowanie około 400 gatunków pierwiosnków. Oprócz tych wiosennych istnieją również takie, które kwitną dopiero latem. W Polsce znajdziemy kilkanaście gatunków tych bylin. Wśród nich zdarzają się kwiaty o różnych barwach, zwykle zebrane w baldachy i raczej rzadko występujące pojedynczo.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu