Kwiaty wczesnowiosenne w ogrodzie – 10 propozycji

Jesteśmy stęsknieni za ciepłymi promieniami słońca, soczystą zielenią i wiosennymi powiewami wiatru. Nie możemy doczekać się, gdy schowamy kurtki do szaf na co najmniej kilka miesięcy i w lekkiej odzieży pójdziemy na spacer do parku, lasu czy nad wodę. Nim jednak oczaruje nas piękno natury, sprawmy, aby nasze ogródki, skalniaki, tarasy czy balkony zachwycały pierwszymi kwiatami wiosny. Pomyślmy już teraz o wczesnowiosennych kwiatach w ogrodzie i przygotujmy się na wiosenne, kwiatowe szaleństwo.

Jakie są pierwsze kwiaty wiosny?

Jeśli chcesz zaprosić wiosnę do swojego ogrodu, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 propozycji kwiatów, które na pewno Ci w tym pomogą.

Krokusy (Crocus)

Krokusy to byliny osiągające od 10 do 30 cm wysokości, które kwitną od marca do maja. Kwiaty krokusów rozwijają się niemal prosto z ziemi. Najefektowniej prezentują się w dużych grupach tworząc barwne kobierce. Dobrze sprawdzają się pod drzewami, na trawnikach i skalnikach. Barwa tych wczesnowiosennych kwiatów zależy od odmiany.

krokusy

Pierwiosnki (Primula)

Podobnie jak krokusy, pierwiosnki to bylina osiągająca 10-30 centymetrów wysokości. Słowo „Primus” po łacinie oznacza „wczesny”, stąd pierwsze zielone listki możemy zobaczyć już pod koniec lutego lub na początku marca, gdy tylko z ogrodów zniknie śnieg. W naszych kwietnikach występują w wielu odmianach, które różnią się nie tylko kolorem, ale również wyglądem. Najbardziej popularny jest pierwiosnek ząbkowaty, czyli popularna prymulka. Uprawiane w donicach, na rabatach lub skalnikach na słonecznym lub półcienistym stanowisku zachwycają fioletową, niebieską, białą, żółtą lub liliową barwą delikatnych kwiatów.

Szafirki (Muscari)

To niewysoka, bo zaledwie 10-20 centymetrowa roślina cebulkowa o uroczych, maleńkich kwiatuszkach. Szafirki kwitną zazwyczaj w kwietniu i maju. Mimo dość krótkiej łodygi, sprawdzają się w bukietach oraz jako kwiaty doniczkowe. Posadzone jesienią w grupach cieszą niesamowitą barwą i ciekawym kształtem kwiatu przez wiele lat.

Tulipany (Tulipa)

To najpopularniejsze cebulowe, wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe. Osiągają od 10 do 15 centymetrów wysokości. Są dostępne w szerokiej gamie odmian i kolorów. Wspaniale prezentują się sadzone w większych grupach i potrafią cieszyć pięknym wyglądem od marca do czerwca. Należy jednak pamiętać, aby latem wykopać ich cebulki, przechować i ponownie posadzić jesienią, aby kolejnej wiosny komponować z nich niepowtarzalne bukiety.

róźowe tulipany

Narcyzy (Narcissus)

To kolejna, dość łatwa w uprawie cebulowa roślina, która osiąga od 20 do 50 centymetrów wysokości. To jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, kwitnących od marca do początku maja. Rozwijają się z cebulek i nie wymagają wykopywania, aby kwitnąć przez kolejne lata. Ich żółtą odmianą są żonkile.

Hiacynty (Hyacinthus)

To roślina cebulowa o pięknym, bogatym i niezwykle pachnącym kwiatostanie. Hiacynt lubi nasłonecznione miejsca. Pięknie prezentuje się nie tylko w ogrodzie, ale również w donicach i jako kwiaty cięte. Te wczesnowiosenne kwiaty najpiękniej wyglądają w mocnych barwach – biało-kremowej, różowej, niebieskiej lub fioletowej. Cebule hiacynta do gruntu wsadzamy we wrześniu. Po przekwitnięciu trzeba obciąć kwiatostan pozostawiając liście. W czerwcu natomiast należy je wykopać, przetrzymać w suchym miejscu i ponownie posadzić jesienią.

Przebiśniegi – Śnieżyczki (Galanthus nivalis)

To z całą pewnością pierwsze kwiaty wiosny. Często spotykamy je w naturze w niewielkich zagajnikach, tworzące białe dywany. Przebiśniegi ogrodowe są łatwe w uprawie i z powodzeniem mogą zajmować półcieniste skalniaki lub miejsca pod drzewami. Rozrastają się poprzez cebulki potomne, więc raz posadzone, już w lutym lub marcu będą zachwycać swym delikatnym pięknem.

przebiśniegi

Zawilce (Anemonastrum)

Ten gatunek kwiatów wczesnowiosennych znakomicie sprawdza się w zacienionych zakątkach ogrodów. Występuje w subtelnej gamie kolorów – od bieli po intensywny róż. Idealnie nadaje się do wiosennych kompozycji. Urok tej byliny podziwiamy od kwietnia do czerwca.

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis)

To kolejne kwiaty zwiastujące wiosnę. Podobnie jak przebiśniegi, przebijają się przez topniejący śnieg. Wspaniale prezentują swe złociste kwiaty pod krzewami oraz w półcienistych zakamarkach ogrodów. Rannik zimowy posiada liczne nasiona, dzięki którym szybko się rozprzestrzenia, tworząc malownicze kobierce.

Ciemierniki (Helleborus)

To jeden z najefektowniejszych kwiatów wczesnowiosennych. Eleganckie zielonkawo-żółte, różowe, purpurowe bądź fioletowe kwiaty pięknie prezentują się na tle zimotrwałych liści. Piękno ciemierników możemy podziwiać już w lutym na rabatach lub w donicach i skrzynkach balkonowych. Spośród licznych gatunków w naszych ogrodach najczęściej spotykamy ciemiernika białego najbardziej odpornego na chłody.

ciemierniki

Wczesnowiosenne kwiaty zachwycają delikatnością, subtelnością i szeroką gamą barw. Sprawiają, że nasze ogrody, balkony, trawniki czy nawet niewielkie donice zaczynają tętnić życiem. Warto więc poświęcić nieco czasu i skomponować swój wiosenny zaczarowany ogród.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu