Kwiaty inspiracją dla znanych dzieł sztuki w malarstwie polskim

dziecko maluje kwiaty

Roślinność od wieków fascynuje malarzy. Artyści przedstawiają na swoich obrazach zarówno zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak i tak zwaną martwą naturę. Częstym elementem ich dzieł jest bukiet kwiatów we flakonie. Dziś przyjrzymy się, gdzie w polskiej sztuce możemy znaleźć przykłady zachwytu nad barwnymi darami natury i jakie kwiaty były i są w niej najczęściej przedstawiane.

Królowa kwiatów na pierwszym planie

Róże to popularny motyw u wielu twórców. Olga Boznańska uwieczniła na swym obrazie żółte róże, sprawiające wrażenie nieco przywiędniętych, lecz mimo to wciąż piękne. Kwiatów tych nie mogło zabraknąć również w dziełach Stanisława Wyspiańskiego. Roślinność stanowiła jeden z dominujących motywów w jego twórczości – zarówno tej, realizowanej na papierze, jak i na wielu witrażach. Róże z dokładnie przedstawionymi gałązkami i żyłkami na liściach można podziwiać na przykład na jego obrazie, stworzonym z zastosowaniem akwareli oraz kredek. Leon Wyczółkowski często przedstawiał białe róże. Obrazy takie potrafią mocno zainspirować. Na szczęście swoich sił w malarstwie może spróbować każdy. Jeśli w młodości lubiło się tworzyć, może warto w wolnej wrócić do tego zajęcia? Natchnieniem niech będzie chociażby Bukiet Leśne róże, któremu uroku dodają szyszki.

Piękno kwiatów polnych

Niejeden artysta docenił urok kwiatów, rosnących na polskich łąkach. Wiosna i lato sprzyjają poszukiwaniu takich inspiracji – bogactwo gatunków, które można spotkać podczas spaceru na łonie natury, jest zaskakujące. Dzięki temu możemy podziwiać dzieła, przedstawiające m.in.:

czerwone maki, na przykład w towarzystwie filiżanki, jak u Alfonsa Karpińskiego,

stokrotki, uwiecznione przez Mojżesza Kislinga,

barwne malwy oraz słoneczniki autorstwa Jana Stanisławskiego,

kwiaty polne w towarzystwie zieleni i traw, m.in. koniczyny – pędzla Jadwigi Barteczko,

intensywnie żółte kaczeńce na niebieskim tle autorstwa Krzysztofa Koniczka.

Tulipany jako motyw w sztuce

Inny znany i popularny kwiat, chętnie przedstawiany przez artystów, to tulipan. Nie zabrakło go w twórczości Olgi Boznańskiej, Leopolda Gottlieba oraz Józefa Pankiewicza. Józef Czapski w drugiej połowie XX wieku namalował czerwone okazy w białym, odbijającym się w na powierzchni blatu wazonie. Współczesny twórca, Edward Dwurnik, stworzył natomiast przed kilkoma laty obraz przedstawiający tulipany biało-niebieskie. Piękne tulipany, kwitnące na kwiatowej rabacie z pewnością zachwycają niejedną osobę.

Dawniej i dziś

Motyw kwiatów na przestrzeni lat nie stracił na popularności. Podobnie jak wielu twórców z początku XX wieku, którzy uwzględniali kwiaty w swoich dziełach, tak i współcześni malarze cenią sobie piękno natury i jej plonów. Czasami obrazy przedstawiają wyłącznie kwiaty, a kiedy indziej towarzyszą im również owoce, książki, naczynia czy inne przedmioty. Wśród dzieł polskich artystów znaleźć można obrazy, wiernie oddające szczegóły roślin i w swej dokładności przypominające fotografię, a także bardziej abstrakcyjne dzieła. Dzięki temu każdy, kto interesuje się sztuką, znajdzie tu coś ciekawego i urzekającego. A może warto popróbować samemu coś stworzyć? Dla osób pragnących rozwijać się twórczo, w sieci dostępnych jest wiele porad i instrukcji krok po kroku. Nawet na YouTube można znaleźć film Adama Razika pokazujący, jak w krótkim czasie namalować wspaniały obraz, przedstawiający tulipany. Dla tych, którzy nie lubią malować z wyobraźni polecamy bukiet Tulipany w zieleni. Ta umieszczona w koszu kompozycja, wzbogacona o alstremerie i dekoracyjną zieleń, na pewno będzie wspaniałą inspiracją.

Kwiaty od lat zachwycają malarzy. Wskutek tego dziś możemy oglądać liczne dzieła przedstawiające bukiety, ukwiecone łąki i portrety z motywem roślin ozdobnych. Reprodukcje wielu z nich da się kupić, co pozwala cieszyć swe oczy obrazem, powieszonym w salonie czy w sypialni. A osoby, które wolą realne połączenie doznań wzrokowych i zapachowych bądź szukają twórczej inspiracji, zapraszamy do naszej kwiaciarni online!

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu