Kwiatowe wróżby andrzejkowe – jak wróżyć z kwiatów?

Andrzejki w Polsce

Późna jesień to długie wieczory, pochmurne dni, mniej słońca i okazji do radości. Wkrótce rozpocznie się adwent, a wraz z nim powstrzymywanie się od hucznych zabaw, wesel i tańców. Zanim jednak nadejdzie okres oczekiwania na gwiazdkę w nocy z 29 na 30 listopada, czeka nas wyjątkowy, magiczny czas. Wigilia imienin Świętego Andrzeja, czyli popularnie mówiąc Andrzejki.

Ten wywodzący się najprawdopodobniej z Grecji lub Szkocji zwyczaj, był znany w Polsce już w XVI wieku. Wierzono, że tej nocy na ziemi pojawiają się tajemnicze istoty umiejące przewidzieć przyszłość. Początkowo przepowiedniom poddawały się czekające na rychłe zamążpójście panny. Kawalerowie swój wieczór mieli 24 października – w wigilię imienin świętej Katarzyny. W tamtych czasach wszelkim wróżbom i proroctwom przypisywano ogromną wagę, a dziewczyna chcąca poznać przyszłość samotnie poznawała swoje przeznaczenie. Później w zabawie brały udział niemal wszystkie niezamężne kobiety.

Jakie są najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe?

Obecnie ten wyjątkowy wieczór ma charakter zabawy i uczestniczyć mogą w nim nie tylko panny, ale każdy, kto tylko ma ochotę na odrobinę zabawy. Poznaj zasady zarówno najpopularniejszych andrzejkowych wróżb, jak i tych mniej znanych.

Lanie wosku

lanie wosku

Najpopularniejsza andrzejkowa wróżba wymaga przygotowania wosku z kilku świeczek, klucza z dużym „oczkiem” (im starszy, tym lepszy) oraz miski z zimną wodą. Przez dziurkę w kluczu wlewaj powoli rozpuszczony wosk do wody. Gdy zastygnie, podnieś go do światła i obejrzyj powstały cień. Jego kształt ma wywróżyć Ci to, co wkrótce się wydarzy.

Wróżenie z jabłka

wróżenie z jabłka

Potrzebne Ci będą jabłka – tyle ile osób biorących udział w zabawie. Każdy obiera jedno jabłuszko. Uzyskane obierki należy rzucić za siebie, koniecznie przez lewe ramię. Następnie należy odnaleźć w rozrzuconych obierkach literę, która będzie początkową literą imienia przyszłego męża lub żony.

Owocowa wróżba

owocowa wróżba

Do tej smacznej, zdrowej i nieco mniej znanej andrzejkowej zabawy będziesz potrzebować 6 owoców – śliwkę, cytrynę, jabłko, gruszkę, mandarynkę oraz pomarańczę. Rozłóż je na stole. Osoba, której wróżysz, powinna mieć zasłonięte oczy i wybrać jeden z owoców, a wraz z nim wróżbę na najbliższy rok.

  • Jabłko – Ten rok będzie obfitował w uniesienia miłosne. Osoby będące w związkach mogą spodziewać się gorącej atmosfery, z kolei singli czeka nowa, niezwykle atrakcyjna znajomość.
  • Śliwka – Życie uczuciowe tego roku nie zapowiada się zbyt dobrze. Na Twojej drodze pojawi się ktoś, mogący Cię zranić. Uważaj i staraj się nie angażować w związki, które już na początku wydają się bez przyszłości.
  • Cytryna – Pojawi się miłość, ale tylko przelotna. Tylko od Ciebie będzie zależało, czy nie rozdzieli was odległość lub zbyt długa rozłąka.
  • Pomarańcza – To właśnie Twój rok na miłości i wielkie uczucia. Niebawem pojawi się ktoś, kto sprawi, że się ustatkujesz. Jeśli istnieje miłość idealna, to właśnie Ciebie spotka.
  • Gruszka – Najbliższy czas będzie idealny jeśli planujesz powiększyć rodzinę. Gwiazdy zapowiadają dla ciebie okres znakomitej płodności.
  • Mandarynka – Najbliższe miesiące będą sprzyjały wyciszeniu, rozmyślaniom, poukładaniu spraw emocjonalnych. To jeszcze nie pora na ustatkowanie się, a raczej na bycie samym z sobą.

Wróżba z sosnowych igiełek i listków

wróżba z sosny

Ta zabawa przeznaczona jest dla panien i kawalerów. Potrzebne będzie kilka listków symbolizujących kobiety i sosnowe igiełki – symbolizujące mężczyzn, a także duża miska z wodą. Każda z osób, w zależności od płci, otrzymuje jeden listek lub igiełkę. Następnie kładziemy na wodzie swoje symbole, dmuchnięciami wprawiając wodę w delikatny ruch. Połączenie igły z listkiem wróży ich właścicielom wspólny związek.

Wróżenie z łupiny orzecha włoskiego
wróżenie z łupiny orzecha

Tym razem będziesz potrzebować łupiny orzecha włoskiego oraz miski z wodą. Zabawa jest przeznaczona dla osób będących parą. Kładą oni na powierzchni łupiny – z jednej strony. Jeśli dopłyną one do siebie i się zetkną, to należy zacząć przygotowania do ślubu. Gdy się od siebie oddalą – wróży to rozstanie lub spore problemy w związku.

Szpilkowa wróżba

szpilkowa wróżba

Do kolejnej przepowiedni potrzebujesz 7 lub 13 szpilek (ważne, aby to była dokładnie taka ilość), stołu przykrytego czerwonym obrusem lub serwetą oraz filiżanki. Szpilki wkładamy do naczynia, a następnie nim potrząsamy i wysypujemy zawartość na stół. Sprawdzamy, w jaką literę ułożyły się szpilki.

A – wkrótce czeka Cię przeprowadzka lub podróż

E – Sukces w pracy

H – Szczęście w miłości

K – Sukcesy towarzyskie

L – strzeż się złodziei kieszonkowych

L (odwrócone) – ostrzeżenie przed wypadkiem bądź chorobą

M – otrzymasz wyjątkowo korzystną propozycję

N – czeka Cię pasmo sukcesów

T – Oddani przyjaciele przyjdą Ci z pomocą

W – Uważaj, w Twoim najbliższym otoczeniu pojawi się oszust

V – Ktoś będzie próbował Cię wykorzystać

Andrzejkowa wróżba z kwiatów

Wróżenie z kwiatów i ziół znane było już w Średniowieczu. Wróżono wszystkim mieszkańcom dworu, czy obejścia podczas obchodów kupalnych. Otrzymane rośliny zatykano w ścianę lub inne miejsce chaty. Przez noc nie wolno było ruszyć kwiatów i dopiero następnego dnia z ich wyglądu odczytywano przyszłość. Świeży wygląd roślin zwiastował szczęście, rychłe zamążpójście, zdrowie i radość. Natomiast przywiędłe kwiaty wróżyły ciężką chorobę lub śmierć ich właściciela. Dzisiaj wróżby traktowane są jako rodzaj zabawy i z przymrużeniem oka podchodzimy do przepowiedni.

wróżba z kwiatów

Do tej wyjątkowej zabawy będą potrzebne pojedyncze kwiaty, opcjonalnie ich rysunki lub zdjęcia. Zachęcamy do zebrania żywych kwiatów, ponieważ mogą zastać użyte do kolejnej kwiatowej wróżby lub jako piękny bukiet do wazonu.

Na stoliku do wróżb kładziemy kwiaty lub ich symbole – chryzantema, słonecznik, bez, narcyz, aster, gerbera, lawenda, stokrotka, róża, goździk, storczyk, dalia, lilia, fiołek, jaśmin. Osoby biorące udział w zabawie wybierają swój ulubiony kwiat. Każda z roślin ma swoją przepowiednię.

Chryzantema

chryzantema Chryzantema jest symbolem pamięci oraz przyjaźni, dodaje otuchy i wspiera w trudnych chwilach. Oznacza również radość, lojalność i zaangażowanie. Przepowiada zakończenie jednego etapu i jednoczesne otwarcie nowych możliwości. W sprawach uczuciowych symbolizuje udany związek i szansę na szybkie pojawienie się potomka.

Słonecznik

słonecznikSłonecznik wróży poprawę nastroju. Jest symbolem szczęścia, radości i słonecznego ciepła. Przypomina także o tym, że nawet dobre i przyjemne chwile mają swój kres. Przepowiada powodzenie i rozkwit, a nawet swoiste odrodzenie. Symbolizuje wytrzymałość, energię do działania, długie życie. W przyjaźni oznacza lojalność i oddanie.

Bez

bezKwiat bzu wróży początek pięknego uczucia – rozkwitającej miłości. Jest symbolem duchowości oraz dążenia do odkrycia prawdy. Symbolizuje odnowienie oraz zmysłowość i wrażliwość. Bez zapowiada nadejście czegoś niezwykłego i nieoczekiwanego niekoniecznie związanego z miłością. Przypomina o serdeczności i szacunku.

Narcyz

narcyzNarcyz już w mitach opisywany był jako symbol egoizmu, zapatrzenia w siebie, samouwielbienia. Przypomina, że warto myśleć o innych i przestrzega przed nadmiernym egoizmem. Wróży odrodzenie i wielkie szczęście, ale poprzedzone pracą nad sobą. Przepowiada bogactwo i dobrobyt, a szczęście nakazuje szukać w samym sobie. Narcyz to również symbol inspiracji i pomysłowości.

Aster

asterAster jest symbolem delikatności, wrażliwości oraz mądrości. Przypomina, że cierpliwe oczekiwanie zostanie nagrodzone. Wróży sukcesu i powodzenie. Aster zapowiada również miłość, która nadejdzie zupełnie niespodziewanie. Kwiat ten jest symbolem wiary i nadziei.

Gerbera

gerberaGerbera oznacza szczęście i radość. Wróży miłe wydarzenie, niespodziankę – prezent, podarunek lub nieoczekiwany spadek. Gerbera zwiastuje narodziny oraz pociechę z potomstwa. Pomaga zapomnieć o smutku i niepowodzeniach. Symbolizuje dążenie do prawdy i chęć poszerzenia wiedzy.

Lawenda

lawendaLawenda symbolizuje czystość i wrażliwość. Przepowiada zafascynowanie. Osoby spod znaku lawendy są spokojne, skupione, często zamyślone. Takie cechy sprawiają, że postrzegane są jako tajemnicze, niewinne, o nieprzeciętnym wdzięku. Kwiat ten również przestrzega przed nadmiarem zabawy, zachęca do wyciszenia i odpoczynku.

Stokrotka

stokrotkaStokrotka symbolizuje niewinność i czystość. Wróży zmiany oraz nowe, pozytywne perspektywy. Przypomina, aby doceniać małe rzeczy, ponieważ z nich zbudowane jest wielkie szczęście. Wydobywa delikatną, wrażliwą stronę ludzkiej natury. Stokrotka przepowiada prawdziwą miłość, która nadejdzie łagodnie bez gwałtownych uniesień.

Róża

różaKwiat róży jest symbolem płomiennej miłości, erotyzmu i seksualności. Jest najczęściej wybierany przez zakochanych. Podkreśla piękno i harmonię miłości. Róża jest samoświadoma swego piękna i mocy. Przepowiada tęsknotę i cierpienie, a wkrótce potem przebaczenie i pojednanie. Symbolizuje siłę i witalność. Owiana jest tajemniczością i niepewnością.

Goździk

goździkJest symbolem zafascynowania i miłości. Wróży zdrowie i bogactwo. Kwiat ten preferowany jest przez osoby wyróżniające się, nieprzeciętne, budzące podziw. Goździk symbolizuje oddanie oraz przywiązanie do osób bliskich. Wyróżnia się energią i witalnością.

Storczyk

storczykStorczyk oznacza miłość i piękno. Jest symbolem płodności i zapowiada liczne potomstwo. Kwiat ten wybierany jest przez osoby wyjątkowe o oryginalnym usposobieniu. Wróży aktywność w życiu zawodowym i towarzyskim zakończoną nagłym zauroczeniem. Przestrzega przed zbyt częstą zadumą i zbyt długim zamyśleniem.

Dalia

daliaDalia jest symbolem kreatywności. Osoby spod znaku dalii cechuje zaangażowanie oraz dążenie do równowagi. Kwiat ten przepowiada powodzenie oraz nagłe zmiany życiowe. Jest też swoistym ostrzeżeniem przed zbytnią łaskawością i pobłażliwością. Zachęca do pokonania oporu wewnętrznego przed owym, silnym związkiem. Podkreśla elegancję i dobry gust.

Lilia

liliaLilia symbolizuje czystość i niewinność. Kojarzona jest z głęboką wiarą oraz odrodzeniem. Jest preferowana przez osoby młode i nieśmiałe. Kobietom przepowiada rychłe macierzyństwo, mężczyznom zaś zwycięską walkę. Lilie oprócz niezaprzeczalnego piękna cechuje siła i witalność.

Fiołek

fiołekFiołek jest symbolem skromności i niewinności. Cechuje go wrażliwość oraz delikatność. Wyraża piękno, kobiecość i poświęcenie. Fiołki wybierają osoby zdyscyplinowane, prawdomówne i szczere. Ten delikatny, niewielki kwiatek przepowiada wielkie zmiany, początek czegoś dotychczas nieznanego. Wróży odkrycie prawdy oraz pomyślne zakończenie i stabilizację. W sprawach sercowych zapewnia namiętną miłość.

Jaśmin

jaśmin Jaśminowa biel symbolizuje czystość i delikatność. Kwiat ten przepowiada miłość i bogactwo. Osoby spod znaku jaśminu cechuje piękno i zmysłowość. Wyróżniają się ponadto niezwykłą uprzejmością i promieniują radością. Mają powodzenie zarówno w życiu towarzyskim, jak i miłosnym.

Wróżba z róż

Do tej andrzejkowej zabawy będziesz potrzebować świeżych róż – tyle ile osób biorących udział w zabawie. Wróżba pozwoli Wam przewidzieć sukcesy, które niesie nadchodzący rok. Każdy z uczestników losuje jeden kwiat, oznacza swoim imieniem (np. przyczepiając karteczkę), a następnie wstawia do wazonu, zadając swojej róży pytanie. Pytamy np.: o szczęście w miłości, awans, zdrowie itp. Następnego dnia rano oceniamy stan naszej róży.

  • świeży kwiat – odpowiedź brzmi twierdząco,
  • pojawiły sięciemniejsze plamy na płatkach – kłopoty w realizacji celu,
  • róża zwiędła– odpowiedź jest negatywna.

Wróżenie z płatków

Do tej wróżby będzie potrzebny kwiat o koronie z dużą liczbą płatków (możesz wykorzystać kwiaty z pierwszej zabawy takie jak róża, dalia, stokrotka, gerbera, chryzantema czy aster). Następnie licząc płatki, recytujemy wróżbę: „Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje, w mowie, w myśli, w sercu, na ślubnym kobiercu”. To słowo, na którym zatrzyma się wyliczanka, jest naszą przepowiednią. Czy wróżby się spełnią? Nie wiem… zachęcam jednak do zabawy, bo z całą pewnością mogę przepowiedzieć wiele śmiechu i radości. Udanej zabawy!

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu