Kolory róż – co oznaczają i komu je wręczać?

Róże w naszych ogrodach pojawiły się około 5 tysięcy lat temu. Znanych jest około 200 gatunków tych pięknych krzewów – są cenione jako kwiaty ozdobne, ich aromat wykorzystywany jest w kosmetyce, zaś walory odżywcze i smakowe sprawiają, że znajdują zastosowanie także jako rośliny jadalne. W Polsce róże są uwielbiane przede wszystkim za ich wyjątkowe piękno, przez co należą one do najchętniej wręczanych kwiatów. Należy jednak mieć świadomość, że mają one bardzo bogatą symbolikę. Co oznaczają kolory róż?

Znaczenie koloru róż – dlaczego jest ważne?

Róże symbolizują miłość, namiętność i piękno. Starożytni Grecy i Rzymianie łączyli róże z boginiami miłości i piękna – Afrodytą i Wenus. Przy pomocy tych niebiańskich kwiatów wyznawano uczucia, nie używając słów. Z czasem róże stały się też symbolem poufności – łacińskie „sub rosa”, czyli pod różą, oznacza wiadomość przekazaną w tajemnicy. I choć symbolika kwiatów jest w tym przypadku dość oczywista, warto też poznać znaczenie kolorów róż.

Barwy od zawsze miały wielkie znaczenie dla kultury. W starożytnym Egipcie wierzono, że poszczególne kolory słońca pochodzą od bogów i niosą ze sobą konkretne przesłanie. Chińczycy cenią kolor złoty – niegdyś przeznaczony jedynie dla cesarza. Czerwień uważana była przez Rzymian za kolor władzy i przywilejów, zaś Grecy zdobili szaty, domy i dzieła ciemną zielenią oraz odcieniami niebieskiego. Polacy największe znaczenie przypisują barwom narodowym – bieli i czerwieni, zaś w codziennym życiu preferujemy kolory stonowane, pastelowe i jasne.

Znaczenie przypisuje się więc nie tylko gatunkom kwiatów, ale również ich barwom. Ważne jest, by kolor róż był odpowiednio dobrany do okazji, preferencji i osobowości obdarowywanej osoby oraz intencji wręczającego. Znaczenie kolorów kwiatów oczywiście jest umowne, ale warto je znać, by w oryginalny sposób przekazać wiadomość z samego serca.

Co oznaczają kolory róż?

Moc wyrazu oraz symbolika róż niewątpliwie jest ogromna. Uwielbiane są przez niemal każdego, przez co są najchętniej wręczanym kwiatowym prezentem. Róże występują na całym świecie, a ukryte znaczenie jest im przypisywane od tysięcy lat. Te wyjątkowo piękne i wdzięczne kwiaty mogą różnić się zarówno kolorem, jak i jego odcieniami. Jeśli zatem chcesz wręczyć wyjątkowy bukiet z symboliczną dedykacją, dobrze jest poznać florystyczny savoir-vivre. Najpopularniejsze kolory róż to czerwień, różowy, kremowy, żółty, herbaciany i biały, jednak można spotkać też kwiaty w mniej oczywistych barwach. Aby mieć pewność, że Twój bukiet zostanie właściwie odebrany, należy poznać znaczenie kolorów róż.

Białe róże – znaczenie

Biel jest kolorem czystości, niewinności i szacunku. Co oznacza biała róża? Reprezentuje ona przede wszystkim pierwszą miłość – piękną, czystą i niewinną. Bukiet białych róż to najczęstszy motyw ślubny, który ma zapewnić szczęście pannie młodej. Białe róże symbolizują również dziewictwo i lojalność. Jeśli otrzymasz białą różę, osoba obdarowująca ma z pewnością czyste, uczciwe zamiary. Możesz jej zaufać i spodziewać się szlachetnych intencji.

Żółte róże – znaczenie

Co oznaczają żółte róże? Jeszcze w XIX wieku te piękne kwiaty symbolizowały negatywne uczucia – zazdrość, zdradę lub oszustwo. Dziś znaczenie żółtej róży uległo zmianie. Zazwyczaj symbolizuje ona uczucie platoniczne, przyjaźń oraz radość i chęć niesienia pomocy. Niczym promienie słońca rozgrzewa serce i pobudza do działania. Żółte róże wręczane w bukiecie wyrażają również żywiołowość, a jaśniejsze odcienie – solidarność oraz przyjaźń na zawsze goszczącą w pamięci. Jeśli chcesz podkreślić przyjazne zamiary lub docenić gościnność gospodarzy, podaruj żółte róże.

Pomarańczowe i herbaciane róże – znaczenie

Pomarańcz to kolor o neutralnym, ale pozytywnym znaczeniu. Zatem co oznaczają pomarańczowe róże? Są symbolem sympatii, radości i przyjaźni. Herbaciane róże odzwierciedlają także energię, entuzjazm, zapał oraz dumę. Bukiet herbacianych róż to idealny prezent, gdy pragniesz wyrazić wdzięczność, podkreślić owocną współpracę czy podziękować za poświęcony czas. Idealnie nadają się dla przyjaciół, krewnych i kolegów. Jeśli natomiast mężczyzna obdarowuje kobietę pomarańczowymi różami, może ona oczekiwać, że wkrótce przyjaźń przerodzi się w głębsze uczucie.

Czerwone róże – znaczenie

Prawdopodobnie wszyscy wiedzą, co oznacza czerwona róża. Na całym świecie symbolizuje ona najpiękniejsze, najgorętsze i najwspanialsze z uczuć – miłość. Czerwone róże oznaczają również namiętność, odwagę i pożądanie. Powszechnie wiadomo, że kwiat czerwonej róży jest najchętniej wręczany przy okazji dnia świętego Walentego, czyli Dnia Zakochanych. W przypadku znaczenia czerwonych róż, warto też zwrócić uwagę na odcień czerwieni, ponieważ wbrew pozorom ma on duże znaczenie. Intensywna czerwień kojarzona jest z dramatem i bólem, karminowy odcień to fantazje erotyczne, a kardynalska czerwień – pociąg i zainteresowanie. Czerwone róże o amarantowym odcieniu wyrażają ogniste pragnienie i wielkie pożądanie, a purpurowe płatki róż to symbol wiecznej miłości. Jednak czerwone róże są często wykorzystywane także w wieńcach na Wszystkich Świętych, symbolizując nieprzemijającą miłość i głęboki szacunek.

bukiet białych róż bukiet czerwonych róż bukiet purpurowych róż

Niebieskie róże – znaczenie

Niebieski kolor róż oznacza nadzieje i marzenia oraz pierwsze emocje towarzyszące narodzinom miłości. Temu wyjątkowemu kolorowi przypisywane są magiczne moce i związana z nimi ostrożność, dyskrecja oraz tajemnica. Co jeszcze oznaczają niebieskie róże? Ogromną nadzieję na nowe rozwiązania i wiarę, że marzenie się ziści. Kwiat niebieskiej róży warto więc podarować na pierwszej randce lub w sytuacji, gdy chcesz wprowadzić do relacji trochę magii, tajemniczości i wyjątkowej energii.

Różowa róża – znaczenie

Co oznacza różowa róża? Kwiatom o takiej barwie płatków przypisuje się elegancję, wyrafinowanie oraz szlachetność. Różowa róża jest symbolem uznania, podziwu oraz zachwytu dla młodzieńczego, rozkwitającego piękna kobiety. Jest też oznaką radości dla rodzącej się, jeszcze niedojrzałej miłości. Tak jak w przypadku czerwonych kwiatów, odcienie różu także mają swoje znaczenie. Jaśniejszy podkreśla urok, delikatność, sympatię i uprzejmość, a bardziej nasycony wyraża serdeczne podziękowanie i wdzięczność.

Fioletowa róża – znaczenie

 

Fioletowe róże oznaczają miłość od pierwszego wejrzenia, majestatyczność i oczarowanie. Kwiaty o takiej barwie są trudno dostępne, więc obdarowana osoba może być pewna, że dla wręczającego jest bardzo ważna i warta wszystkiego, co najlepsze. Co ponadto oznaczają fioletowe róże? To również sposób na wywarcie piorunującego wrażenia, dodanie uroczystości splendoru lub ukoronowanie wyjątkowej chwili. Kwiat ten jest też idealnym prezentem na pierwszą randkę.

bukiet róż w kształcie serca różowe róze serce bukiet kolorowych róż

Bukiet róż – dla kogo i na jaką okazję?

 

 

Róże topiękne, a zarazem uniwersalne kwiaty. Ich uroda doceniana jest nie tylko przez kobiety, ale i mężczyzn. Pasują dosłownie dla każdego i na każdą okazję. Jeśli jednak chcesz nie tylko wykorzystać urok tych kwiatów, ale też przekazać za ich pośrednictwem ukrytą wiadomość, pamiętaj o znaczeniu kolorów róż.

Czerwone róże to idealny prezent dla kobiety. Pozwolą wyrazić miłość w walentynki i podkreślić moc uczucia podczas rocznicy ślubu, ale mogą też stanowić piękną formę przeprosin. Białe róże idealnie nadają się na prezent dla dopiero poznanej dziewczyny, gdy wszystko się rozpoczyna, a uczucia są czyste, niewinne i piękne.

Po różowe róże możesz natomiast sięgać przy niemal każdej okazji. Są „bezpiecznym wyborem”, który nie sugeruje konkretnego uczucia, ale podkreśla szacunek, przyjaźń, radość i szczęście. To świetna propozycja na podarunek dla mamy, babci, cioci, koleżanki lub siostry. Ten kolor róż będzie odpowiedni również na pierwszą randkę.

Bukiet żółtych róż będzie doskonałym uczczeniem sukcesu lub podziękowaniem za pomoc. Bez obawy możesz wręczyć żółte róże szefowej, koleżance z pracy czy współpracownikowi, aby docenić przysługę. Kolorem o neutralnym znaczeniu są pomarańczowe róże. To świetny wybór dla koleżanki, przyjaciół czy krewnych. Jeśli to tylko przyjaźń i nie chcesz, aby uczucie przerodziło się w miłość, zastanów się nad różami w kolorze herbacianym.

Z kolei niebieskie róże zarezerwuj na specjalne, magiczne okazje. Jeśli marzysz o tej jedynej kobiecie i masz nadzieję na coś więcej niż znajomość, podaruj jej bukiet niebieskich róż. Również fioletowe róże powinny zostać przeznaczone wyłącznie dla kogoś wyjątkowego i wartego każdego poświęcenia. Fioletowe róże to także idealny prezent na długo oczekiwaną randkę.

Warto oczywiście pamiętać, że znaczenie kolorów róż jest umowne. Najważniejsza jest pamięć o bliskich, szacunek oraz preferencje osoby obdarowywanej. Czasem warto poznać ulubione kwiaty kobiety i zaskoczyć ją nie tyle mową kwiatów, ale znajomością jej samej.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu