Kaktusy – co warto o nich wiedzieć?

kilka kaktusów

Kaktusy należą do roślin uwielbianych przez ludzi zapominalskich, oraz tych którym brakuje tzw. „ręki do kwiatów”. Według powszechnej opinii, jeśli nie lubisz wykonywać skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych przy kwiatach doniczkowych i często zapominasz nawet o ich podlaniu, kaktusy to rośliny dla Ciebie. Nie są być może bardzo efektowne, ale przynajmniej są łatwe w uprawie i właściwie nie wymagają niczego. Te opinie to jednak tylko mity. Choć kaktusy nie wymagają częstego podlewania, chcąc zachować je w dobrej formie musimy o nie zadbać. Istnieje wiele gatunków kaktusów, z których niektóre są na tyle skomplikowane w uprawie, że nie są w ogóle polecane dla początkujących. Mitem jest również stwierdzenie, że kaktusy nie są efektowne. Większość gatunków ma wyjątkowo piękne i niezwykłe kwiaty, choć doprowadzenie ich do kwitnienia nie jest proste i wymaga sporo czasu. Co warto wiedzieć o kaktusach?

Kaktus :)

Historia

Kaktusy pochodzą z Ameryki. Większość gatunków rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych, na pustyniach i półpustyniach piaskowych i skalistych. W warunkach naturalnych, kaktusy mają bardzo ograniczony dostęp do wody, dlatego wykształciły zdolność magazynowania wody w łodygach. Z tego powodu zaliczamy je do rodziny sukulentów łodygowych (w przeciwieństwie do sukulentów liściowych które gromadzą wodę w liściach). Kaktusy posiadają areolę, czyli miejsce z którego wyrastają ciernie (przekształcone liście). Potocznie ciernie nazywane są często kolcami. W Europie ciężko znaleźć naturalnie występujące rośliny o tak egzotycznym wyglądzie, dlatego już pierwsi żeglarze przybywający do Ameryki zainteresowali się nimi i przywozili je do ojczyzny. Pierwszym gatunkiem kaktusa uprawianym w Europie była opuncja, która dość szybko stała się popularna w Hiszpanii i w całym basenie Morza Śródziemnego. W XIX wieku po zakończeniu wojen napoleońskich, kaktusy zaczęto transportować drogą morską również do innych krajów europejskich. W XX wieku kaktusy stały się powszechnie dostępne jako rośliny doniczkowe, a dziś niemal każdy gatunek kaktusa jest stosunkowo łatwy do kupienia.

Najpopularniejsze gatunki kaktusów

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków kaktusów. Różnią się one wielkością i efektownością kwiatów, kształtem (kaktusy dzielą się na kuliste, kolumnowe i walcowate) i rodzajem cierni. Niektóre kaktusy mają nawet jadalne owoce. Dla początkującego hodowcy kaktusów najważniejszym kryterium wyboru gatunku jest trudność uprawy. Utrzymanie w dobrej kondycji niektórych kaktusów wymaga bowiem sporo starań. Poniżej znajduje się opis najpopularniejszych gatunków podzielonych ze względu na stopień trudności uprawy.

a) Łatwe w uprawie

Gymnocalycium

Są to małe kaktusy, o kulistym kształcie. Mają piękne, duże kwiaty wyrastające blisko wierzchołka. Kwiaty mogą mieć różne kolory: biały, żółty, różowy lub purpurowy.

Mammillaria

Mają kształt kulisty, lub kolumnowy. Zamiast żeber, mają tylko brodawki. Ciernie mammillarii zakończone są haczykami. Jej kwiaty są niewielkie, ale występują w dużej ilości. Mają za to wiele różnych odcieni: białe, żółte i różowe.

Opuntia

Opuntia należy do gatunku kaktusów, który jako pierwszy pojawił się w Europie. Rośnie szybko i osiąga duże rozmiary. Charakteryzują ją płaskie pędy. Ma duże kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym, lub czerwonym.

b) Średnio trudne w uprawie
Echinocactus

Mają duże, kuliste kształty. Charakteryzują je silnie odznaczające się żebra i ciernie. Kwiaty echinocactusa są żółte.

Ferocactus

Kaktusy o kulistym kształcie z szerokimi cierniami. Ich kwiaty mają charakterystyczny dzwonkowaty, lub lejkowaty kształt i występują w kolorach: żółtym, różowym, lub czerwonym.

c) Trudne w uprawie
Astrophytum

Astrophytum od innych kaktusów odróżnia się białymi kłaczkami porastającymi jego powierzchnię. Ma duże, żółte kwiaty o błyszczących płatkach.

Melocactus

Na wierzchołkach kaktusów z tego gatunku znajduje się cefalium, charakterystyczny twór z którego wyrastają kwiaty. Ma zakrzywione ciernie i rurkowate, drobne kwiaty w kolorze białym, różowym, lub czerwonym.

Jak pielęgnować kaktusy

Większość gatunków kaktusów nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie oznacza to jednak, że można je całkowicie zaniedbać. Doniczki z kaktusami należy postawić w najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu, najlepiej od strony południowej. Latem możemy wystawić je nawet na balkon, by zwiększyć im dostęp do światła słonecznego. Nie róbmy tego jednak w największe upały! Rośliny muszą powoli przyzwyczaić się do zmiany temperatury po zimowych miesiącach. Nie należy podlewać kaktusów zbyt często. Nie czekajmy aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie, ale jeśli jest mocno wilgotne oznacza to, że kaktus nie potrzebuje więcej wody. Podlewajmy obficie, ale rzadko. W okresie jesienno-zimowym zaprzestańmy podlewania całkowicie. Wynieśmy wtedy kaktusy do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza, by mogły przejść w stan spoczynku. Do nawożenia stosujmy specjalne nawozy przeznaczone dla kaktusów, jednak nie używajmy ich częściej niż 2 razy w roku, w okresie wzrostu.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu