Jesienne bukiety: jakie dodatki do nich pasują?

jesienny bukiet

Gdy liście powoli opadają z drzew, a dni stają się coraz krótsze, często dopada nas nostalgia. Tęsknimy za latem, ciepłymi wieczorami, dniami pełnymi słońca… Warto wówczas umilić sobie nastrój i wprowadzić nieco kolorów do swojego domu. Okazuje się bowiem, że jesień sprzyja tworzeniu barwnych bukietów wcale nie mniej niż gorące lato. Oprócz kwiatów, rozkwitających w ogrodach o tej porze roku, znaleźć możemy mnóstwo dodatków, które – sprytnie wplecione w bukiet – dodadzą mu uroku.

Ogród pełen kolorów

Trudno wyobrazić sobie schyłek roku bez królowej kwiatów. Już Mieczysław Fogg śpiewał o „Jesiennych różach” w swej znanej balladzie, popularnej szczególnie w okresie międzywojennym. Herbacianych i białych róż nie brakuje w bukietach ślubnych tych pań, które zdecydowały się na zorganizowanie swej wymarzonej uroczystości właśnie jesienią. Jednak ta pora roku obdarza nas hojnie także innymi gatunkami. Gama barw, w jakiej występują wdzięczne dalie sprawia, że łatwo jest dobrać ich kolor do wymarzonego bukietu – czy to ślubnego, czy ozdobnego, przeznaczonego do domu. Pięknie będą się prezentować też cynie oraz astry. Nie można ponadto zapomnieć o wrzosach, które nieodłącznie kojarzą się z jesienną łąką. Jest z czego wybierać!

Kasztany: nie tylko ludziki!

Każdy pamięta, jak w dziecięcych latach wraz z kolegami i koleżankami zbierał spadające z drzew kasztany – po to, aby z pomocą zapałek wykonać z nich śmieszne ludziki. Okazuje się, że świeże kasztany mogą stanowić też wspaniały dodatek do kwietnej kompozycji umieszczonej na stole albo kredensie. Wystarczy nabić je na dłuższe wykałaczki do szaszłyków i powtykać pomiędzy kwiaty a dekoracyjną zieleń. W roli takich ozdobników bukietu sprawdzą się także żołędzie. Te dary natury nietrudno znaleźć w parkach miejskich oraz przy osiedlowych alejkach. Warto z nich korzystać. Wspólne zbieranie kasztanów lub żołędzi i przygotowywanie bukiecików to świetna zabawa dla całej rodziny i ciekawy pomysł na długie, sobotnie popołudnie!

A może owoce?

Jesień to czas, gdy wiele drzew i krzewów wydaje piękne, kolorowe owoce. Dlaczego by nie wpleść ich w bukiet? Czerwone owoce jarzębiny w towarzystwie barwnych dalii i kolorowych liści? A może fioletowe winogrona wkomponowane w wiązankę gerber, róż i ozdobnej zieleni? Pomysłów jest naprawdę sporo! Inne owoce, które można wpleść w bukiet, to:

soczyste jabłka

dzika róża (wraz z gałązkami)

kiście kaliny

jabłuszka rajskie

maliny wraz z gałązkami

Feeria kolorów: nie zapomnij o liściach!

Przygotowując kompozycję do salonu czy sypialni, warto umieścić w niej liście, które tak licznie spadają z drzew, tworząc na parkowych ścieżkach barwny dywan. Przy takiej ich ilości łatwo wybrać piękne okazy, pozbawione plam lub uszkodzeń. Żółte liście klonu albo brązowe, platanowe listki o charakterystycznym kształcie świetnie zaprezentują się w towarzystwie róż i astrów. A co, jeśli nie ma się ogrodu pełnego barwnych kwiatów? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć bukiecik z samych liści. Warto też rozważyć zakup gotowej kompozycji z dostawą do domu. Następnie można samodzielnie ją zmodyfikować, dodając do niej zebrane podczas jesiennego spaceru liście. Wspaniałą bazą do tego jest Bukiet Złota jesień, w którym dominuje ciepła, pomarańczowa barwa.

Zwykły wazon? Niekoniecznie!

Podczas tworzenia kwiatowych kompozycji dobrze jest bawić się i eksperymentować. Własnoręcznie przygotowana dekoracja to spora frajda – zarówno na etapie przygotowywania, jak i już w gotowej wersji, cieszącej oczy domowników i gości. W roli jesiennego naczynia na kwiaty znakomicie sprawdzi się wydrążona dynia, wiklinowy koszyczek czy gliniana, pomarańczowa doniczka. Barwne liście można również wykorzystać do oklejenia wazonu w fantazyjny, kolorowy wzór. W przygotowania chętnie zaangażują się najmłodsi, więc jest to też świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu w zaciszu domu w chłodny, deszczowy wieczór. Przy odrobinie kreatywności nie ma mowy o jesiennej chandrze. Zatem – do dzieła!

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu