Jak suszyć kwiaty i inne rośliny?

suszone kwiaty

Kwiaty, gałązki jarzębiny czy trawy ozdobne są wspaniałą dekoracją mieszkania. Potrafią rozweselić i dodać blasku nawet bardzo surowym wnętrzom. Największą wadą takiej dekoracji jest jednak jej nietrwałość. Świeże kwiaty szybko więdną i nadają się tylko do wyrzucenia. Chcąc dłużej cieszyć oko pięknymi kwiatami warto je zasuszyć. Gotowe, suszone bukiety kwiatów możemy znaleźć w kwiaciarniach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by przygotować je samodzielnie.

Jakie kwiaty możemy suszyć?

Do suszenia nadaje się większość kwiatów, choć nie wszystkie należy suszyć taką samą metodą. Najczęściej do suszenia wykorzystuje się róże. Wynika to pewnie z faktu, że wiele kobiet otrzymuje je w prezencie i pragnie zachować kwiaty na pamiątkę. Kiedy róże zaczynają powoli więdnąć, zasuszenie ich wydaje się najlepszym sposobem by cieszyć się jak najdłużej ich pięknem. Takie podejście jest jednak błędem. Kwiaty przeznaczone do suszenia powinny być całkowicie zdrowe, nie przekwitające ani nie podgniłe. W innym wypadku, nie będą wyglądały tak korzystnie po ususzeniu. Najlepiej dokonać tego zabiegu niedługo po ścięciu.

Róże suszone

Róże to jednak nie jedyne rośliny, które wyglądają pięknie po ususzeniu. Wspaniale wyglądają również bukiety z polnych kwiatów takich jak maki i stokrotki jak i z roślin ogrodowych np. lawendy, gipsówki czy hortensji. Najciekawsze kompozycje powstają dzięki połączeniu kilku gatunków kwiatów w różnych kolorach. Do suszenia wykorzystać można również gałązki owocostanów (m.in. jarzębinę) i kłosy.

Metody suszenia

Istnieje wiele metod suszenia roślin. Wybór odpowiedniej zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i w jaki sposób wykorzystać zasuszone kwiaty. Poniżej przedstawiamy opis najpopularniejszych metod suszenia:

a) Suszenie w kaszy mannie

Ta metoda sprawdza się doskonale do suszenia róż i goździków, a także innych kwiatów o mięsistych płatkach. W pudełku wysypujemy cienką warstwę kaszy manny, wstawiamy do niego kwiaty i zasypujemy delikatnie. Po 2-3 tygodniach kwiaty powinny wyschnąć. Dzięki tej metodzie suszenia płatki kwiatów są gładkie, nie marszczą się i utrzymują intensywny kolor.

b) Suszenie metodą zielnikową

Być może niektórzy wciąż pamiętają przygotowywanie zielnika w podstawówce. Było to bardzo popularne zadanie na lekcjach dotyczących przyrody. Polegało ono na ułożeniu roślin pojedynczo między gazetami i przyciśnięciu ich ciężkimi książkami. Farba drukarska dodatkowo ułatwia proces wysychania kwiatów. Ta metoda wciąż jest bardzo popularna i pozwala na ususzenie i zachowanie roślin w doskonałym stanie.

c) Suszenie metodą zielarską

Jest to metoda polegająca na zawieszeniu kwiatów główkami w dół. Ważne, by rośliny powieszone do suszenia nie były wilgotne od deszczu lub rosy. Warto usunąć z nich liście, gdyż po wyschnięciu będą wyglądały brzydko. Kwiaty mogą wisieć pojedynczo, lub zostać przewiązane sznurkiem. Suszenie powinno odbywać się w słabo nasłonecznionym i suchym miejscu.

d) Suszenie na kratce

Dzięki tej metodzie możemy zasuszyć kwiaty zachowując formę świeżej rośliny i unikając opadania pąków. Polega ona na przypięciu kratki na górze otwartego pudełka i wsunięciu łodyg przez jej otwory. Dzięki temu można rozłożyć płatki kwiatu i utrzymać go pionowo przez cały okres suszenia. Po 3 tygodniach kwiaty zostaną pięknie zasuszone.

e) Suszenie w boraksie i piasku

Metoda ta jest dość podobna do suszenia w kaszy mannie. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku róż, dalii i cynii. Zarówno boraks jak i piasek mają właściwości pochłaniające wodę z tkanek rośliny. Użyć możemy wyłącznie boraksu, lub wymieszać go z piaskiem. Zastosowanie wyłącznie piasku powoduje wydłużenie okresu suszenia. Kwiaty należy przysypać bardzo dokładnie wybranym środkiem, tak aby dostał się on również pomiędzy płatki. Po 2-3 tygodniach możemy cieszyć się efektem.

f) Suszenie w roztworze gliceryny

Gliceryna sprawdza się doskonale do suszenia gałązek owocostanów np. jarzębiny i krzewów z zielonymi liśćmi. Użyć możemy jej również do suszenia kwiatów moluccelli. Przed rozpoczęciem suszenia gałązki należy dokładnie oczyścić z brudu i usunąć uszkodzone części. Następnie przygotowujemy roztwór z gliceryny i ciepłej wody w proporcji 1:2. Gałązki i łodygi roślin zanurzamy w roztworze na głębokość około 10 centymetrów. Proces trwa zwykle około 10 dni, po tym czasie tkanki rośliny powinny całkowicie wypełnić się płynem. Po wyciągnięciu należy wysuszyć je na gazecie. Dzięki użyciu tej metody, ususzona roślina jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Suszone kwiaty

Jak wykorzystać suszone kwiaty?

Suszone kwiaty najczęściej wykorzystywane są do dekoracji i układane w bukiety. Oprócz najpopularniejszych, jednokolorowych bukietów z róż warto pomyśleć o stworzeniu bukietu z polnych kwiatów kilku gatunków przystrojonych suszonymi gałązkami jarzębiny, lub liściastych krzewów. Takie kompozycje w dekoracyjnym wazonie możemy ustawić w salonie. W kuchni sprawdzą się natomiast powieszone pęczki suszonej lawendy. Taka dekoracja wprowadzi do wnętrza klimat śródziemnomorski.

Kwiaty suszone metodą zielnikową nie nadają się do wazonu, mogą jednak zostać wykorzystane do stworzenia obrazka. Należy włożyć je do antyramy, a jako tło użyć jednobarwny, kolorowy papier. W ten sposób w łatwy i niedrogi sposób uzyskamy ciekawy obrazek do powieszenia na ścianie.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu