Ile kwiatów w bukiecie? Poznaj florystyczną etykietę

Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego niż wręczyć bliskiej osobie bukiet kwiatów. Jednak okazuje się, że poprawne wręczanie kwiatów, a także ich odpowiedni dobór to prawdziwa sztuka. Kto ją opanował, może śmiało uważać siebie za znawcę florystycznej etykiety. Ile zatem kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie? Jaka jest symbolika kwiatów? I w końcu, czy okazja ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czy ilość kwiatów w bukiecie ma znaczenie?

Mit dotyczący nieparzystej liczby kwiatów w bukiecie jest chyba wszystkim doskonale znany. Przyjęło się, że parzysta ilość kwiatów przynosi pecha, nieparzysta — szczęście. Stąd też wręczamy zwyczajowo jeden kwiat, trzy, pięć, czy siedem i tak dalej. W ten sposób zyskujemy pewność, że nie sprawimy bukietem z parzystą liczbą kwiatów przykrości obdarowywanej osobie. Czy zatem wręczenie bukietu np. 10 róż, to florystyczne faux pas? Oczywiście nie. W sztuce układania i wręczania kwiatów bardzo często sięgamy po bukiety złożone z dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu, czy stu kwiatów. Takie kompozycje prezentują się niezwykle efektownie i doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas uroczystych okazji, wydarzeń, czy rocznic.

Warto pamiętać, że nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie po prostu lepiej wygląda — stąd też popularność takiego właśnie rozwiązania. Lepiej więc wręczyć np. jedną lub trzy róże, ale już nie dwie. Sama ilość kwiatów w bukiecie jest naszym indywidualnym wyborem.

Okazje a liczba kwiatów

Nieco inaczej sprawa parzystości i nieparzystości kwiatów w bukiecie wygląda w sytuacji, gdy wręczamy bukiet z okazji rocznicy, czy jubileuszu. Takie jubileuszowe kompozycje składają się np. z 10 róż, jeśli okazją jest 10 rocznica ślubu, bądź też z 18 tulipanów, gdy obdarowywana bukietem osoba obchodzi właśnie 18. urodziny. Mimo iż nieparzysta liczba kwiatów w bukiecie to jedynie przesąd, najczęściej stosujemy się do takiej zasady. W przypadku bukietów jubileuszowych owa zasada nie ma jednak zastosowania.

Niezależnie od okazji, wręczając bukiet kwiatów, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. O florystycznym savoir vivre pisaliśmy w artykule Jak wręczać kwiaty przy różnych okazjach?. Przede wszystkim kwiaty wręczamy bez opakowania — tuż przed wręczeniem należy zdjąć z bukietu papier. Wyjątek stanowią szczególne sytuacje, w których możemy odstąpić od wymienionej zasady. Jeśli kwiaty wręczamy na zewnątrz przy niekorzystnych warunkach pogodowych (np. wieje porywisty wiatr) możemy nie ściągać ochronnego papieru z bukietu. Pamiętaj, jednak, że ozdobna folia, czy siatka to element bukietu. Nie ściągaj jej z kwiatów!

Inna ważna zasada mówi, że kwiaty wręczamy zawsze łodygami do dołu (a kwiatami do góry). Istotny jest również moment wręczenia bukietu. Goście w pierwszej kolejności powinni zdjąć ubranie wierzchnie, przywitać się, a dopiero na końcu wręczyć bukiet.

Ile kwiatów daje się kobiecie?

Dobór ilości kwiatów w kompozycji, która zostanie wręczona kobiecie, pozostaje kwestią indywidualną. W tym przypadku obowiązują powyżej wymienione zasady. Standardowo wybieramy więc kompozycje z nieparzystą liczbą kwiatów. Jednak bukiet 100 róż z pewnością zrobi na wybrance duże wrażenie i pozostanie niezapomnianym podarunkiem. Mimo iż sto to liczba parzysta!

Ilość róż — znaczenie?

Jak można się domyślić, znaczenie ilości róż w bukiecie pozostaje obojętne. W tym przypadku kierujemy się ogólnie przyjętymi zasadami, które obowiązują w stosunku do wszystkich kwiatów. Róże jednak są o tyle specyficznymi kwiatami, że jako jedne z nielicznych mogą być wręczane pojedynczo, a także bez elementów dekoracyjnych, czy zielonych. Wręczenie jednej róży jest bardzo powszechne i sprawdza się zwłaszcza w mniej uroczystych okolicznościach.

Większe znaczenie od ilości róż w bukiecie ma ich kolor. Pisaliśmy o tym w artykule Poznaj znaczenie kolorów kwiatów!. Z miłością i gorącymi uczuciami oczywiście kojarzy się czerwony. Białe róże będą z kolei idealnym podarunkiem wyrażającym wdzięczność, czy szczere zainteresowanie. Uniwersalnym bukietem będzie natomiast bukiet z róż herbacianych bądź różowych — kolory te oznaczają sympatię i przyjacielskie uczucia.

Dlaczego nie daje się parzystej liczby róż?

Parzysta liczba kwiatów w bukiecie, zwłaszcza jeśli jest ich mniej, po prostu nieco gorzej się prezentuje. Tutaj chodzi przede wszystkim o estetykę. Parzysta liczba róż stworzy nam figurę taką jak kwadrat, sześciokąt, czy równoległobok — pustą w środku lub niesymetryczną. Nieparzysta liczba kwiatów sprawi z kolei, że środek bukietu będzie wypełniony. Taka kompozycja będzie wyglądać bardziej elegancko.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu