Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów

Ikebana sztuka układania kwiatów

Skoro czytasz ten blog, z pewnością cenisz sobie piękno kwiatów. Kwiaty czynią świat bardziej kolorowym i weselszym. Nie sposób przejść obojętnie obok wielkich, różanych ogrodów, choć w zachwyt wprawić mogą również małe, kwitnące rabaty na działce. Jeszcze inną kategorią piękna są bukiety z kwiatów ciętych. Pozwalają one przynieść odrobinę świeżości i koloru do naszego mieszkania. Stworzenie pięknego bukietu jest jednak prawdziwą sztuką. Niektóre gatunki i kolory kwiatów „gryzą się” ze sobą i nie powinny być zestawiane razem. W naszym europejskim kręgu kulturowym podczas tworzenia wiązanek największą wagę przykłada się do liczby i koloru kwiatów. Gałązki, liście i łodygi są jedynie dodatkowym elementem dekoracyjnym. Nie wszędzie jednak stosuje się takie same zasady. Warto przyjrzeć się również zwyczajom z innego kontynentu. Szczególnie ciekawa wydaje się sztuka układania kwiatów w Japonii, o nazwie ikebana. Co warto o niej wiedzieć?

Historia i filozofia ikebany

Kwiaty i wykonywane z nich aranżacje zawsze stanowiły ważny element japońskiej tradycji. Pierwsze, skromne, kwiatowe kompozycje składano w buddyjskich świątyniach już w VI wieku. W tym okresie kwiaty i gałązki były zawsze skierowane ku górze. Zasady ikebany dokładniej opracował i usystematyzował żyjący w XV wieku mnich Senkei Ikenobo, uważany za twórcę tej japońskiej sztuki układania kwiatów. Od tego czasu sztuka ta rozwinęła się i została podzielona na wiele różnych stylów. Podstawowa filozofia ikebany pozostała jednak taka sama.

Według ikebany, najważniejszą cechą idealnej kompozycji kwiatowej jest harmonia. Każdy z jej elementów powinien doskonale pasować do reszty. Ważny jest nie tylko rodzaj i barwa kwiatów, ale również liście i gałęzie. Istotną kwestią jest kierunek ich ułożenia. W ikebanie wielką wagę przykłada się także do naczynia, w którym umieszczona zostanie kompozycja. Cała struktura układu opiera się na trzech najważniejszych punktach. Symbolizują one niebo, ziemię i człowieka. Punkty te przenikają się w świecie i tworzą idealną harmonię.

Ikebana

Style ikebany

Ikebana jest sztuką niezwykle cenioną w Japonii. Jest nauczana na kursach i uniwersytetach w kraju kwitnącej wiśni, ale coraz częściej staje się popularna również w Europie. Istnieje wiele stylów ikebany, a wciąż powstają nowe. Tutaj przedstawimy kilka najpopularniejszych stylów wraz z ich podstawowymi założeniami.

a) styl rikka
Są to kompozycje wysokie (ok. półtora metra). Kiedyś przystrajano nimi ołtarze Buddy, dziś służą jako dekoracja podczas uroczystości ślubnych i noworocznych.

b) styl seika

W kompozycjach w stylu seika wierzchołki wszystkich elementów tworzą trójkąt, symbolizujący niebo, człowieka i ziemię.

c) styl moribana

Cechą szczególną tego stylu jest ułożenie kwiatów w płaskim naczyniu. W moribana najczęściej używanymi kwiatami są mieczyki.

d) styl heika

Kwiaty ustawione są w wysokim, smukłym wazonie. W tym stylu największą wagę przykłada się do kąta nachylenia poszczególnych gałęzi względem siebie. Heika ma cztery warianty: pionowy, skośny do przodu, skośny na bok oraz kaskadę.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu