Dzień Kobiet – historia i obchody w Polsce i na świecie

Dzień Kobiet w Polsce i wielu krajach na świecie obchodzony jest 8 marca. Historia tego święta jest bardzo ciekawa i wbrew pozorom wcale nie jest związana z czasami PRL. Historycy kojarzą ten dzień z początkiem XX wieku, jednak część specjalistów datuje go znacznie wcześniej. Warto więc dowiedzieć się, kto wymyślił Dzień Kobiet i jaka jest geneza święta, które z przyjemnością celebrują kobiety i dziewczynki w wielu krajach na całym globie.

Historia Dnia Kobiet

Wiele pań każdego roku z przyjemnością świętuje dzień 8 marca, traktując go jako chwilę na docenienie swoich codziennych wysiłków i przyjemne oderwanie od codziennych zajęć. Skąd się jednak wziął Dzień Kobiet, który ma tylu zwolenników w wielu krajach?

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, którego historia związana jest z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Zdaniem historyków szczególne miejsce na kartach historii zapisały się wydarzenia z dnia 8 marca 1908 roku. Miały wówczas miejsce pierwsze strajki pracownic przemysłu włókienniczego. To właśnie wtedy kobiety po raz pierwszy postanowiły upomnieć się o swoje prawa zarobkowe i polityczne, które były dyskryminowane w obliczu funkcji pełnionych przez mężczyzn. W wyniku tych zdarzeń w dniu 28 lutego 1909 roku obchody Dnia Kobiet zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Rok później święto zostało przeniesione na dzień 8 marca.

Oficjalnie Dzień Kobiet w innych krajach na świecie zapoczątkowała Austria, Dania, Niemcy oraz Szwajcaria. Wiele krajów zdecydowało się także na ustanowienie własnej daty świętowania. Z czasem celebrację święta zaczęto łączyć z zasługami kobiet w okresie wojen oraz z protestami wzywającymi do zaprzestania walk.

W jakich krajach obchodzi się aktualnie Dzień Kobiet? Święto uznawane jest przede wszystkim przez kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Dzień Kobiet w Polsce

Znając światową historię, warto dowiedzieć się także,kto w Polsce wprowadził Dzień Kobiet oraz w jakich okolicznościach. Pamiętać należy o fundamentalnej kwestii – podłożem do ustanowienia święta w niemalże każdym kraju była walka o równouprawnienie kobiet oraz sprawiedliwe traktowanie niezależnie od płci.

Krajowe obchody Dnia Kobiet swoje początki mają w czasach PRL. Dzień ten był oficjalnie obchodzony w zakładach pracy, szkołach oraz urzędach. Każda z pań otrzymywała wówczas bukiet na Dzień Kobiet z goździków, a często także dodatkowe prezenty, szczególnie rajstopy. Z czasem zwyczaj ten zaczęto zastępować innymi kwiatami i podarunkami, jednak tradycja pozostała z nami do dziś.

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet wybrać? Obecnie największą popularnością cieszą się tulipany, które jednocześnie stanowią zwiastun nadchodzącej wiosny. Dzięki temu dają one paniom wiele radości, cieszą oko oraz nadają barw szaremu krajobrazowi za oknem. Nie znaczy to jednak, że są to jedyne kwiaty, które można wręczyć na święto kobiet. Swoją miłość i wdzięczność można wyrazić na wiele sposobów, dlatego równie trafionym rozwiązaniem będą róże, gerbery, frezje czy rośliny doniczkowe.

Kwiaty często uzupełniane są także drobnym upominkiem. Jaki prezent na Dzień Kobiet będzie dobrą decyzją? Czekoladki, biżuteria, perfumy czy kosze prezentowe będą stanowiły zawsze trafiony wybór, który ucieszy każdą kobietę.

Przeczytaj: co kupić na Dzień Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet – jak obchodzi się go w innych krajach?

Dzień Kobiet na świecie obchodzi się w blisko 30 krajach, a informacje na temat celebracji potrafią zaskakiwać. Przykładem jest Armenia, gdzie i obchodzony jest nie dzień, a cały miesiąc poświęcony paniom. Okres ten zamykają dni piękna i macierzyństwa. We Włoszech natomiast kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Co ciekawe, otrzymują je nie tylko od mężczyzn, ale również wymieniają się nimi między sobą, celebrując jednocześnie swoją jedność i wsparcie.

W wielu regionach świata, np. w krajach jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile – Dzień Kobiet to zgodnie z tradycją data do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. To doskonały czas, aby panie mogły zawalczyć o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i własnym ciele.

Ciekawy sposób na świętowanie kultywowany jest w Rumunii i Portugalii. Kobiety stawiają w tym wyjątkowym dniu na swoje relacje, organizując kobiece spotkania. Z kolei Wielka Brytania dużą wagę przykłada do aspektu edukacyjnego święta, przygotowując specjalne wykłady i prelekcje na temat emancypacji kobiet oraz związanymi z nią wydarzeniami z przeszłości. To cudowny zwyczaj, który dodaje kobietom siły i wiary we własne możliwości, a jednocześnie buduje wśród nich świadomość, skąd wzięło się ich święto w kalendarzu.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu