Co kupić na Mikołajki? Poznaj pomysły na prezenty

Mikołajki, czyli 6 grudnia, to dzień, na który czekają zazwyczaj najmłodsi, choć coraz częściej na drobny upominek liczą również dorośli. Wszyscy lubimy dostawać prezenty. Cieszą nas zarówno słodycze, jak i te znacznie większe upominki, czy kosztowniejsze niespodzianki. Podarek możemy znaleźć
w pięknie wyczyszczonych butach, pod poduszką, w wielkiej skarpecie wywieszonej przy łóżku czy kominku, a nawet pod łóżkiem. Jedno jest jednak wspólne. Radość z tego, co ofiarował nam Święty Mikołaj.

Mikołajki – jak to się zaczęło?

święty mikołaj

O postaci Świętego Mikołaja krąży wiele legend. Najstarsza wzmianka pochodzi z pierwszej połowy IX wieku. Opisano wówczas pochodzącego z bogatej i niezwykle pobożnej rodziny człowieka, który rozdawszy swój majątek, poświęcił życie Bogu w klasztornych murach. Ów duchowny został wybrany na biskupa Miry, lecz wsławił się nie tylko dzięki wielkiej pobożności, ale również dzięki pomocy ludziom będącym w potrzebie. Zmarł dokładnie 6 grudnia 342 roku.

mikołaj z dziećmi

Mikołaj przedstawiany jest jako niezwykle dobra, pomagająca wszystkim potrzebującym, tajemnicza osoba. Uważa się, że hojnie obdarowywał biednych, nocą zostawiał pod drzwiami woreczki z pieniędzmi, a także był sprawcą wielu cudów. Prawdziwych wiadomości o Świętym Mikołaju jest niewiele, zachowało się jednak mnóstwo legend i mitów dotyczących tego świętego:

  • Jedna z legend opowiada o trzech córkach pewnego biedaka z Licji, które dzięki pomocy duchownego szczęśliwie wyszły za mąż. Inna wspomina o ocaleniu rozbitków z morskich odmętów.
  • Kolejna opowieść głosi, że potrafił sprawić, by plony były obfite pomimo nieurodzaju, a nawet wskrzeszał zmarłych.Cudowne uczynki Mikołaja z Miry sprawiły, że stał się patronem żeglarzy, rozbitków, rybaków, przewoźników, flisaków, jeńców wojennych, a nawet więźniów. Swoją opieką otaczał mnichów, młynarzy i piwowarów. Wspierał uczonych, uczniów przed egzaminem, literatów oraz notariuszy. Był patronem panien na wydaniu, a w polskiej tradycji także pasterzy, zwierząt, bydła, a nawet zgłodniałych wilków. Wierzono, że Mikołaj był tak dobry, że opiekował się nawet myszami i szczurami. Dziś z całą pewnością możemy stwierdzić, że tak jak w średniowieczu Święty Mikołaj jest patronem dzieci.

Mikołajki w Polsce

mikołaj z prezentami

We współczesnej tradycji Święty Mikołaj to krzepki, nieco pulchny, zdrowo wyglądający staruszek. Zarumieniona twarz, wesołe, śmiejące się oczy i zawsze dobry humor to jego wizytówka. Ubrany w gruby, obszyty białym futrem czerwony płaszcz i tegoż koloru czapkę z pomponem, dźwiga na plecach olbrzymi wór po brzegi wypełniony prezentami. Charakterystyczna jest również jego srebrna, długa broda i równie jasne włosy.

Jest przede wszystkim najwierniejszym przyjacielem dzieci, który co roku obdarowuje je wymarzonymi prezentami. Grzeczne dzieci dostają prezenty, a co z tymi niegrzecznymi? Choć obiecywana jest im rózga, zazwyczaj również otrzymują podarki z nadzieją na poprawę, Mikołaj to przecież dobry, szczodry, kochający wszystkie dzieci staruszek, który niesie radość, szczęście dobro i oczywiście czyni cuda.

niezafajny prezent

Mikołajki to jeden z najpopularniejszych zwyczajów na całym świecie, lecz był czas, że kult tego poczciwego staruszka budził duże wątpliwości władz Kościoła. Podczas odbywającego się w 1969 roku Soboru Watykańskiego II próbowano usunąć z kart kalendarza tych świętych, których patroni mogli nigdy nie istnieć. Poddano w wątpliwość istnienie między innymi Mikołaja z Miry. Na szczęście projekt upadł z uwagi na liczne sprzeciwy, a jedyne, co spotkało Świętego to zniesienie 6 grudnia jako święta i uznanie go za tak zwane wspomnienie dowolne.

List do Świętego Mikołaja

dziecko pisze list

„Kochany Mikołaju…chciałbym…” Tak zazwyczaj zaczynają się listy do naszego grudniowego bohatera. Tradycja pisania listów to nieodłączny element przygotowań do Bożego Narodzenia. Lista prezentów adresowana jest najczęściej Na Biegun Północny, do Laponii, do Szwecji albo po prostu do Świętego Mikołaja z nadzieją, że dotrze do wszystkim znanej osoby.

mikołaj z listem

Co na Mikołajki? Prezenty Mikołajkowe

W Polsce zwyczaj dawania prezentów pojawił się już w osiemnastym wieku. Wówczas dzieci obdarowywane były jabłkami, piernikami, złoconymi orzechami lub krzyżykami z drewna.

słodycze pod choinką

Tak jak i dziś prezenty w magiczny sposób pojawiały się w nocy z 5 na 6 grudnia. Jeśli wierzyć legendom, Mikołaj zaglądał do domów przez okno i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buciki. Zdarzało się, że podpytywał sąsiadów, czy mieszkający w pobliżu dziewczynki i chłopcy przez cały rok byli grzeczni. Grzeczne dzieci dostawały upominek, zaś te niesforne zgniły ziemniak lub rózgę.

Dzisiaj dzieci czekają na zupełnie inne prezenty. W butach czy pod poduszką nie znajdziemy jabłka, lecz mnóstwo słodyczy. Zamiast orzechów pociech mogą liczyć na lalkę, misia, klocki, kolekcje aut czy sprzęt komputerowy. Zamiast drewnianego krzyżyka maluch otrzyma modną grę, a nawet tablet. Jedno jednak jest niezmienne. Mikołajki to czas radości, oczekiwania i uśmiech na twarzy każdego, nie tylko dziecka.

pluszowy miś słodkie prezenty

 

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu