Bukiet ślubny ? po co pannie młodej bukiet?

Bukiet kwiatów to nieodłączny element ceremonii zaślubin i coś, bez czego chyba żadna Panna Młoda nie wyobraża sobie swojej drogi do ołtarza. Bukiet ślubny wydaje się czymś oczywistym, czymś, co istnieje od zawsze. Jednak, czy rzeczywiście jego historia jest aż tak długa? Czy kwiaty stanowią jedynie piękny dodatek do ślubnej sukni, rekwizyt, ozdobę towarzyszącą ceremonii zawarcia małżeństwa? Co ciekawe, bukiet ślubny pełnił niegdyś naprawdę istotną rolę. Czy tak jest do dzisiaj?

Bukiet ślubny dawniej

Wiązanki i wianki ślubne to tradycja, która sięga starożytności. Rzymianki trzymały podczas ceremonii zaślubin w swoich dłoniach bukiety z traw i kłosów zboża, co miało przynieść młodej parze i jej domostwu szczęście oraz dobrobyt. Innym starożytnym zwyczajem, kultywowanym m.in. przez Celtów, były girlandy z wrzosów, bluszczu i ostu, którymi narzeczeni byli obwieszeni podczas ślubnej uroczystości. Jak mówiły ówczesne przesądy ślubne wyraźny, intensywny zapach roślin miał za zadanie odstraszać od nowożeńców i ich domostwa złe duchy.

Średniowieczny ślub i ceremonia związana z zawarciem małżeństwa zostały pozbawione kwiatów. Dopiero później wprowadzono zwyczaj przyozdabiania Młodej Pary wiankami z ziół, będącymi wówczas symbolem płodności. Na przestrzeni lat tradycja zdobienia wiankiem została ograniczona jedynie do Panny Młodej. Z czasem też zioła zastąpiono kwiatami.

Bukiet ślubny, jaki znamy w dzisiejszej formie, a zatem bukiet kwiatów, który Panna Młoda niesie w dłoniach, pojawił się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Od tego czasu przyjmował najrozmaitsze formy, zmieniał się i poddawał trendom. Przetrwał jednak do dziś i chyba nie ma Panny Młodej, która zrezygnowałaby z tego wyjątkowego dodatku podczas swojego ślubu.

Bukiet ślubny – co oznacza dzisiaj?

Przesądy i symbolika ślubna to wiele interesujących, czasem niezwykłych wręcz stwierdzeń, nakazów lub zakazów. Nie inaczej kwestia ta wygląda w zakresie ślubnego bukietu. Niegdyś wierzono, że wiązanka ślubna skomponowana z białych wrzosów zapewni nowożeńcom pomyślność. Z kolei kwiat pomarańczy oznaczał niewinność i czystość, zatem ślubny bukiet po prostu nie mógł się bez niego obejść. Istotne bywało także to, kto przygotowuje bukiet ślubny – nigdy nie mogła samodzielnie przygotowywać go Panna Młoda, ponieważ to wróżyło nieszczęście.

Jednak obecnie w kwestii bukietu ślubnego Pannom Młodym pozostawiona zostaje zupełna dowolność. Jedynym elementem, na który można jednak zwrócić uwagę, pozostaje symbolika samych kwiatów, o której piszemy m.in. w artykule Symbolika kwiatów. Jakie kwiaty na prezent?

Bukiet idealny na ślub

Wybierając idealny bukiet ślubny, warto pamiętać, że symbolika kwiatów może np. przekazywać otoczeniu jakąś wiadomość, być komunikatem, wróżyć szczęście lub przeciwnie – niepomyślność. Jakie zatem kwiaty będą najlepszym rozwiązaniem w wiązance ślubnej?

Białe różne to kwiaty, które zdecydowanie królują w ślubnych aranżacjach roślinnych. Nikogo to chyba nie dziwi, ponieważ rośliny te nie tylko pięknie wyglądają i idealnie komponują się ze ślubną stylistyką, ale i symbolizują niewinność oraz szlachetne uczucia. Inna propozycja na ślub to konwalie – symbol subtelnego piękna i delikatności. Niewinność i delikatność to przekaz, który niosą ze sobą także białe frezje. Co więcej, kwiaty w pastelowych odcieniach różu, w tym alstromeria, gerbery, czy margaretki to klasyka, która sprawdza się w ślubnych wiązankach po prostu idealnie. Jakie kwiaty będą tutaj niewskazane? Są to z pewnością żółte żonkile, które oznaczają zazdrość i złe uczucia oraz intencje.

Niezależnie od tego, jaki bukiet wybierze Panna Młoda, może ona zostać – zwyczajem anglosaskim, rzucony podczas wesela w tłum panien (Panna Młoda rzuca bukiet za siebie). Ta panna, która złapie bukiet, jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Inny przesąd mówi, że bukietu ślubnego nie należy suszyć, ponieważ to wróży „uschnięcie miłości”. Jeśli bukiet nie znajdzie podczas wesela nowej właścicielki, należy go kolejnego dnia po prostu spalić.

Wybierając ślubny bukiet, pamiętajmy, aby wybrać także kwiatowe dekoracje w sali weselnej. O pomysłach na kwiaty oraz ich sposób komponowania piszemy m.in. w artykule 4 pomysły na kwietne aranżacje weselne.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu