Bukiet jako prezent: czym go ozdobić?

ozdabianie bukietu

Kwiaty to piękny prezent na niemal każdą okazję. Najczęściej obdarowywane są nimi panie, choć zdarza się, że i mężczyźnie wręcza się bukiet. Oczywiście zwykle nie są to same kwiaty, związane jedynie cienkim sznurkiem. Porządny bukiet często zawiera nadające mu dodatkowego uroku elementy. Zwykle aranżacja jest przygotowywana w kwiaciarni przez florystkę, ale równie dobrze można ją przygotować samemu lub poprosić w kwiaciarni o konkretne dodatki. Co można tutaj wykorzystać?

Czerpiąc z natury

Świeże, cięte kwiaty pięknie wyglądają w towarzystwie naturalnych dodatków. Mogą nimi być gałązki ze świeżymi listkami, trawa czy polne kwiaty. Na wiosnę znakomicie sprawdzi się tutaj gałąź z kwitnącego drzewa owocowego, np. wiśni. Inna propozycja to świeże bazie, które wspaniale będą się prezentować w wiosennych kompozycjach. W momencie, gdy ma się do dyspozycji tego typu dodatki, nie trzeba dokładać sztucznych dekoracji. Naturalne piękno broni się samo!

Dekoracyjna wstążka

Delikatny, acz wdzięczny motyw w bukiecie może stanowić wstążka. Jej kolor powinien być dopasowany do okazji, na jaką wręczane są kwiaty. Przykładowo, bukiet dla wybranki serca może być udekorowany krwistoczerwoną wstążką. Na uroczystości takie jak pierwsza komunia czy ślub lepiej sprawdzi się wstążka biała. Można zawiązać z niej piękną kokardę lub owinąć nią łodygi kwiatów, upiąwszy na koniec szpilkami, aby się nie rozwijała. Na imieniny czy urodziny można pomyśleć o delikatnym, pastelowym kolorze, np. różu czy błękicie. Warto zwrócić uwagę, aby kokarda ładnie się układała.

Dodatki sezonowe

Gdy bukiet wręczany jest w okolicy świąt lub z tej właśnie okazji, może on być ozdobiony okolicznościowymi dodatkami. Dobrze będą tu pasować m.in.:

malutkie, złote lub kolorowe bombki albo udekorowane brokatem szyszki w okresie bożonarodzeniowym,
niewielkie, kolorowe jajeczka na patyku w czasie Wielkanocy,
czerwone lub brokatowe serduszka w bukiecie walentynkowym,
niewielki, pluszowy miś na patyku w przypadku bukietu, wręczanego świeżo upieczonej mamie,
sznur perełek do bukietu ślubnego.

Bukiet w opakowaniu?

Ciekawa opcja to umieszczenie gotowego bukietu w fantazyjnym opakowaniu. Nie musi to być oczywiście tradycyjny celofan. Kwiaty można ułożyć w specjalnym koszyczku, wykonanym np. z wikliny lub kolorowej tektury. W przypadku prezentu, który ma jednocześnie pełnić funkcję dekoracji (np. świątecznej), kwiaty można umieścić w specjalnym pojemniku lub w samodzielnie oklejonym w świąteczne motywy wazonie. Obdarowany na pewno doceni wkład w przygotowanie tak pięknego i ozdobnego upominku kwiatowego.

Bardziej nowoczesne dodatki

Oryginalny pomysł na ozdobienie bukietu to zastosowanie delikatnego oświetlenia LED, które można fantazyjnie poupinać – na przykład na gałązkach. Taki dodatek to świetna ozdoba do zimowego bukietu świątecznego. Nie każdemu może on przypadnie do gustu, ale miłośnicy nowoczesnych rozwiązań z pewnością docenią taką pomysłowość.

Kolorowe piórka

Tego typu dekoracja może stanowić ozdobę bukietów na Wielkanoc, choć nie tylko. Barwne piórka na kolorowych patyczkach sprawdzą się również w innych porach roku. Takimi piórkami można również okleić niewielkie kulki ze styropianu i stworzyć w ten sposób kolorowe bombki, które następnie wiesza się na tkwiących w bukiecie gałązkach.

Liście pełne blasku

Ostatnia propozycja to zastosowanie na koniec układania kompozycji specjalnego nabłyszczacza w sprayu. Środek ten stosowany jest często przez profesjonalnych florystów. Spryskane nim liście wyglądają świeżo i zdrowo, co dodaje bukietowi atrakcyjności. Co ciekawe, można co pewien czas stosować go również do liści roślin doniczkowych, aby ograniczyć osadzanie się na nich kurzu.

Przepiękny bukiet można zarówno zamówić przez pocztę kwiatową, jak i stworzyć kompozycję samemu. Potrzebne elementy łatwo jest zakupić w sieci. Warto przy tym uważać, aby nie przesadzić – dodatki powinny pozostać dodatkami i właśnie taką odgrywać rolę. Nie mogą one przyćmiewać uroku samych kwiatów. Gdy nie jest się pewnym, czym przyozdobić bukiet na daną okazję, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu