Bukiet goździków – dla kogo pasuje?

bukiet goździków

Historyczny kwiat

Goździk znany jest już od wielu wieków. Świadczy o tym m.in. malarstwo, w tym pochodzący z XV wieku obraz Leonarda da Vinci, zatytułowany “Madonna z goździkiem”. Ciekawostką jest fakt, że grecka nazwa goździka tłumaczy się jako “kwiat Boga”. Już starożytni Grecy tak właśnie traktowali tę roślinę – jako boski dar. W chrześcijaństwie natomiast kwiat ten symbolizuje mękę Chrystusa. Jego czerwony kolor oraz charakterystyczny kształt pędu, przypominający gwóźdź, nasuwa interpretację, związaną z tą właśnie symboliką. Jednak wiele osób kojarzy ten wdzięczny kwiat przede wszystkim z czasami PRL-u. Wówczas uprawa goździka była niezwykle dochodowym interesem, a kwiat ten pojawiał się przy wielu okazjach – począwszy od państwowych uroczystości, po prywatne jubileusze czy okazje do świętowania rodzinnego. Niemal każdy słyszał o prezencie na Dzień Kobiet w postaci goździka i rajstop. Goździki dominowały w tamtych czasach w kwiaciarniach, stanowiąc grubo ponad połowę sprzedawanych wówczas tam roślin. Część z nich szła nawet na eksport poza granice kraju. Dziś kwiat ten znów staje się popularny, a młodym ludziom wcale nie przywodzi on na myśl żadnych niemiłych skojarzeń.

Dla kogo goździki?

Bukiet kolorowych goździków to wspaniały podarunek na wiele okazji, który możesz wysłać za pośrednictwem naszej poczty kwiatowej. Z prezentu takiego ucieszy się zarówno mama, która dostanie go na Dzień Matki czy na swoje urodziny, jak i narzeczona. W tym drugim przypadku czerwone goździki z powodzeniem mogą zastąpić róże. Bukiet taki może mile zaskoczyć ukochaną, gdy zostanie jej wręczony na randce lub z okazji rocznicy związku. Jeśli chodzi o starsze osoby, trzeba się zastanowić, jakie one mogą mieć nastawienie do tych kwiatów. Większość ludzi traktuje je jednak jak zwykłe, piękne kwiaty, niczym się nie wyróżniające, więc nie powinno być problemu. Goździki można również wręczyć osobom niespokrewnionym, na przykład przyjaciółce z okazji obrony pracy magisterskiej. To dość uniwersalne kwiaty, a mnogość kolorów pozwala stworzyć z nich samych lub w połączeniu z innymi kwiatami (np. gerberami) oryginalne, piękne i trwałe kompozycje.

Goździki we flakonie – jak o nie dbać?

Kwiaty te, gdy są odpowiednio pielęgnowane, potrafią cieszyć oczy nawet przez kilkanaście dni. Jak sprawić, żeby tak się stało? Oto kilka pomocnych wskazówek:

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie ustawiać ich w mocno nasłonecznionym miejscu oraz tam, gdzie będą narażone na dym z papierosów czy uliczne spaliny.
Przed wstawieniem do flakonu warto przyciąć łodygi nieco pod kątem.
Co pewien czas należy wymienić wodę we flakonie na świeżą po to, aby nie namnożyły się w niej bakterie, skracające żywotność ciętych kwiatów. Samo dolewanie wody nie wystarczy. Woda ta powinna być letnia, a nie całkiem zimna.
Warto również pamiętać o wrażliwości goździków na etylen. Dobrze jest usuwać na bieżąco już przywiędłe łodygi z przekwitniętymi kwiatami. Trzeba też wiedzieć, iż umieszczenie goździków w pobliżu niektórych dojrzałych owoców może przyspieszyć ich więdnięcie.
Wprawdzie goździki nie wymagają szczególnych odżywek, ale zawsze można zastosować odrobinę odżywki w postaci nadmanganianu potasu oraz cukru. Dobrze sprawdzi się również kwas borny.

Goździki, ze względu na szeroką paletę kolorystyczną, trwałość i uniwersalność są chętnie kupowane przy różnych okazjach. Piękne zarówno same, jak i w kompozycjach z innymi gatunkami, są idealnym pomysłem na kwiatowy prezent dla bliskiej osoby. Opłaca się pamiętać o nich, gdy planuje się zakup ciekawego, kolorowego bukietu. To kwiaty o bogatej, barwnej historii – nie tylko związanej z naszym krajem. Warto ją poznać i na nowo odkryć piękno goździków.

Podobne artykuły

Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...

Przejdź do artykułu

Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje

Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...

Przejdź do artykułu

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu