Motywy roślinne to coś, co na przestrzeni różnych epok przewija się regularnie w malarstwie światowym. Nic dziwnego – piękno przyrody zachwyca niejedną osobę, a niektórzy potrafią je dodatkowo przenieść na płótno. Niedawno pisaliśmy o polskich artystach, którzy uwiecznili kwiaty w swych dziełach. Dziś natomiast pokażemy, jak impresjoniści czerpali z przyrody i jej bogactwa!
Zachwyt chwilą i gra światła
Impresjonizm narodził się we Francji w XIX wieku. Każdy kojarzy dzieło Moneta, przedstawiające wschód słońca nad portowym krajobrazem. To właśnie ono zapoczątkowało erę kierunku, zwanego impresjonizmem. Charakteryzował się on przede wszystkim:
soncentrowaniem się na ulotnej chwili, którą można oddać w sztuce,
pastelowymi kolorami i unikaniem koloru czarnego,
specyficzną techniką nakładania farby (plamki, uzyskiwane końcówką pędzla),
wyeksponowaniem roli światła w kształtowaniu otoczenia i zainteresowaniem jego naturą,
odejściem od wątków historycznych oraz mitologicznych i skupieniem się na teraźniejszości.
W tym czasie wielu twórców malowało w plenerze, oddając piękno natury i jej niesamowite barwy o różnych porach dnia. Dziś, patrząc na te dzieła, aż chciałoby się przenieść do przepełnionego słońcem ogrodu czy pospacerować po bujnej, kwitnącej łące…
Kwiaty na pierwszym i dalszym planie
Impresjoniści nie mogli pominąć w swej twórczości dostojnej królowej kwiatów. Czerwone róże znajdują się na pierwszym planie obrazu Moneta – „Dom wśród róż”. Widzimy je po obu stronach, a tytułowy dom wyłania się dopiero w tle. Również Auguste Renoir zawarł różany motyw w jednym ze swoich dzieł. Widzimy na nim siedzącą, zamyśloną kobietę, trzymającą kwiaty w obydwu dłoniach. Okazuje się jednak, że roślinność stanowiła niekiedy u impresjonistów jedynie tło lub element szerszego krajobrazu. Znany obraz Władysława Podkowińskiego, zatytułowany „Dzieci w ogrodzie”, przedstawia dwóch chłopców zajętych podlewaniem kwiatów. Rosną one blisko prowadzącej do ogrodu furtki. Swoista gra światła sprawia, że patrząc na obraz, możemy wręcz poczuć ciepło promieni słonecznych i zapach, unoszący się z barwnej rabaty w upalny dzień.
Róże? Niekoniecznie!
Claude Monet znany jest m.in. z serii obrazów, przedstawiających kwitnące nenufary. Dzieła powstały w ogrodzie malarza, a obecnie można podziwiać je w kilku znanych, światowych muzeach. Edgar Degas namalował portret siedzącej przy stole kobiety. W oczy rzuca się tu przede wszystkim okazały bukiet chryzantem. Kwiaty mają rozmaite kolory – od białego, poprzez błękitny, po intensywnie bordowy. Motyw kwiatów przewijał się także w malarstwie Maneta. Choć na obrazie „Balkon” uwagę przyciągają głównie dwie damy i wytworny, elegancki pan, w lewym dolnym rogu możemy dostrzec roślinę w ozdobnej, okazałej donicy. Jak widać, twórcy impresjonistyczni dostrzegali piękno roślin zarówno w naturalnym środowisku, co zaowocowało wspaniałymi dziełami w plenerze, jak w przypadku pojedynczych okazów i bukietów, stanowiących szczegół lub centralny punkt obrazu.
Impresjonizm: odległe wspomnienie czy kierunek na czasie?
Wcale nie trzeba cofać się w czasie, aby móc tworzyć obrazy w nurcie impresjonistycznym. Ktoś, kto zajmuje się malarstwem zawodowo lub amatorsko, również może malować urzekające sceny plenerowe specyficzną techniką nakładania farby. A dla tych, którzy preferują twórczość w domowym zaciszu, oferujemy przepiękne kompozycje kwiatowe, które mogą stać się niezwykłą inspiracją. Żółto-różowy bukiet Promyczek? A może jeden z wieku bukietów, bazujących na różach? Każda z proponowanych przez nas kompozycji to świetna baza do malarskich ćwiczeń. Aby zyskać wdzięcznego „modela” w postaci barwnego bukietu, wystarczy złożyć zamówienie w naszej internetowej kwiaciarni. Nie musisz daleko szukać i wybierać się w podróż, aby znaleźć natchnienie!
Podobne artykuły
Kiedy jest Dzień Mamy? Dzień Matki w Polsce i na świecie
Już z początkiem maja wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy jest Dzień Matki. W Polsce niezmiennie święto to wypada 26 maja. Przygotuj się do jego wyjątkowej celebracji! Sprawdź też, jak i kiedy o...
Historia Dnia Matki – popularne tradycje i zwyczaje
Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt, które celebrujemy na całym świecie. Co roku w maju w Polsce obchodzimy Dzień Matki, aby uczcić miłość i poświęcenie, jakie okazują nam nasze mamy. To ś...
Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!
Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...