Fiołek: wdzięczny kwiat doniczkowy

kolorowe fiołki

Tę roślinę doniczkową niemal wszyscy znają już od dziecka. To popularna ozdoba parapetów i kredensów w polskich domach. Nic dziwnego – fiołek afrykański, bo o nim mowa, to niezwykle uroczy i prosty w uprawie kwiat doniczkowy, który cieszy oczy domowników niemal przez wszystkie miesiące.

Geneza rośliny

Fiołek ten nazywany jest inaczej sępolią lub saintpaulią. Skąd taka nazwa? Wywodzi się ona od jego odkrywcy – pewnego niemieckiego barona. Roślina ta pochodzi z terenów Afryki Południowej, gdzie w naturalnym środowisku rośnie w klimacie górskim. Niestety, ze względu na duże zainteresowanie tym gatunkiem, w naturze występuje on coraz rzadziej. Teraz można spotkać go na całym świecie, ale w postaci rośliny doniczkowej.

Po czym poznać fiołka?

Jest to niewielka roślina, dochodząca do wysokości kilkunastu centymetrów i osiągająca około 15 cm średnicy. Jej ciemnozielone liście, mające czasem jaśniejsze przebarwienia, układają się w kolisty kształt. Są one dość grube, a na ich powierzchni znajdują się króciutkie włoski. W środku utworzonej z liści pięknej rozety pojawiają się pąki, a następnie kwiaty. Tworzą się one w pęczkach; czasami jest ich sporo, a czasem kilka, w zależności od pory roku. Ogólnie rzecz biorąc, jest to roślina, kwitnąca przez cały rok. Stosując pewne zabiegi, można zachęcić ją do zakwitnięcia.

Jaki kolor?

Obecnie istnieje wiele odmian tej uroczej rośliny. Najczęściej spotykane są kwiaty fioletowe oraz niebieskie, jednak popularna jest również odmiana jaśniejsza, fiołkowa (np. Elsa) czy różowa. Ciekawa wersja tej rośliny ma kwiaty dwukolorowe, na przykład biało-różowe w różnej konfiguracji tych dwóch barw. Są również takie odmiany, których liście są nieco mniejsze, a w przypadku innych brzegi płatków nie są równe, lecz nieregularne. Kolekcjonerzy mają często sporo rozmaitych okazów.

Uwaga z wodą

Jeśli chodzi o podlewanie, należy robić to dość często, bo 2 razy w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie powinna mieć moczonych liści, gdyż może to powodować ich gnicie i zwiększać ryzyko złapania choroby. Najbezpieczniej jest zatem podlewać nie bezpośrednio do ziemi, lecz na podstawkę. Wówczas fiołek przyjmie tyle wody, ile w danej chwili będzie mu potrzebne. Oczywiście trzeba się upewnić, że na spodzie doniczki znajdują się otwory, umożliwiające pobieranie wody z dołu. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i najlepiej, aby nie była to woda bezpośrednio pobrana z kranu, lecz wcześniej ustana, np. w butelce.

Ile światła i jaka temperatura?

Fiołek to roślina, która lubi odpowiednie oświetlenie, ale jednocześnie nie przepada za bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdyż wówczas jego liście płowieją. Dobre miejsce dla niego to parapet, skierowany na wschodnią stronę. Jeśli chodzi o temperaturę, optymalna to około 18-20°C. Pomimo afrykańskiego pochodzenia, upały mu nie służą. Dodatkowo jest to roślina wrażliwa na zimno. Trzeba uważać, aby w miesiącach zimowych nie narazić jej na przeciągi, wietrząc mieszkanie. W przypadku zakupu tej rośliny zimą trzeba ją ochronić przed chłodnym powietrzem np. owijając w papier.

Jak jeszcze pielęgnować?

Liście co pewien czas można delikatnie, na sucho, oczyścić z kurzu, używając do tego miękkiego pędzelka. Co pewien czas powinno się roślinę przesadzić, stosując ziemię torfową w połączeniu z ogrodową. Co ciekawe, roślina najlepiej zakwita, gdy znajduje się w przyciasnej doniczce. Jej system korzeniowy nie sięga głęboko, więc doniczka również nie musi być zbyt głęboka. Aby rozmnożyć fiołka, wystarczy umieścić obcięte liście wraz z ogonkiem w innej doniczce, wypełnionej odpowiednią ziemią. Nowa roślina powinna pięknie zakwitnąć po pół roku.

Fiołek afrykański to przyjemny, śliczny kwiat, który nie wymaga bardzo skomplikowanej pielęgnacji, a jednocześnie stanowi całoroczną ozdobę mieszkania. To świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby – czy to z okazji urodzin, czy bez okazji, jako zwykły upominek. Szeroki wybór kolorów sprawia, że niemal każda osoba znajdzie idealny dla siebie lub dla kogoś z rodziny czy przyjaciół okaz.

Podobne artykuły

Jak zaaranżować wymarzony ogród we francuskim stylu?

Luksus i sztuka Początki aranżowania ogrodów w tym stylu datuje się na XVII wiek. To właśnie wtedy ogrodnictwo stało się swego rodzaju sztuką, a ogromne ogrody świadczyły o statusie społecznym i ...

Przejdź do artykułu

Jak dbać o cięte róże?

Róże należą do kwiatów najczęściej kupowanych w kwiaciarniach. Są one dostojne i eleganckie, a w dodatku doskonale nadają się na prezent na niemal każdą okazję. Choć bardzo często w ofercie kwiaci...

Przejdź do artykułu

Kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego wnętrza – ożywiają je, wprowadzając naturalną radość i piękno. I choć nie wszyscy mają tak zwaną „rękę do kwiatów”, są takie gatunki, które nie mają wygórowa...

Przejdź do artykułu