Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szybkie informacje

Kwiaciarnia Internetowa
KWIATOWA DOSTAWA
tel.: (+48) 22 110-59-60
e-mail: info@kwiatowadostawa.pl
Termin dostawy
nawet w 2 godziny
Darmowy SMS
potwierdzenie dostawy
Formy Płatności

szybki przelew- PayU
płatność kartą- PayPal
przez telefon- blik
przelew tradycyjny
Koszt dostawy
- 18,00 zł.
Darmowa dostawa
od 100,00 zł

Jak pielęgnować Storczyki?

Jak pielęgnować Storczyki?

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty. Na świecie spotkać możemy wiele ich gatunków. W naturze występują niemal na wszystkich kontynentach, zarówno w ciepłym jak i chłodnym klimacie. My jednak skupimy się na tych, które najczęściej uprawiane są w polskich domach, a te najpopularniejsze odmiany (takie jak np. Phalaenopsis) pochodzą z lasów tropikalnych. Panuje tam bardzo specyficzny klimat: wysoka temperatura i obfite opady deszczu, a co za tym idzie duża wilgotność. Są to warunki, które bardzo ciężko odtworzyć w mieszkaniu. Z tego względu, storczyki nie należą do roślin łatwych w utrzymaniu. Nie wystarczy podlać ich raz na jakiś czas i cieszyć się ich pięknym wyglądem. Wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Nie oznacza to jednak, że zadanie jest niewykonalne. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka wskazówek na temat uprawy storczyków, by cieszyć się ich pięknem w naszym mieszkaniu.

 Storczyk kwiaciarnia

Wybór storczyka

Ze względu na duży wybór odmian storczyków, warto poprosić sprzedawcę o radę. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, jakie warunki możemy zapewnić kwiatu w naszym mieszkaniu. Poszczególne odmiany mają bowiem różne wymagania w kwestii temperatury, ilości światła słonecznego czy wilgotności. Wiele zależy od tego od której strony chcemy postawić roślinę: od wschodniej, zachodniej, południowej czy północnej. W większości przypadków strona południowa nie jest odpowiednia dla storczyków, ze względu na zbyt dużą, bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne. Kiedy zdecydujemy jaką odmianę wybrać, warto przyjrzeć się uważnie kondycji poszczególnych „okazów” w kwiaciarni. Uwagę należy zwrócić na kilka aspektów:

a) liczba i wygląd kwiatów

Około połowa kwiatów powinna być otwarta, roślina z dużą liczbą pąków może je stracić po zmianie otoczenia. Jeśli wybrany storczyk ma dużo kwiatów w momencie zakupu, świadczy to o jego dobrej kondycji. Słaba roślina nie poradziłaby sobie z ich ciężarem.

b) wygląd liści

Liście powinny mieć żywy, zielony kolor. Ważne również by nie nosiły śladów żadnych uszkodzeń. Takie „rany” u storczyków goją się bardzo wolno. Nadmiernie błyszczące liście sugerują natomiast, że zostały one spryskane środkiem nabłyszczającym.

c) wygląd korzeni

Wiele gatunków storczyków ma korzenie powietrzne poza doniczką. Możemy więc łatwo zaobserwować ich wygląd. Wierzchołki korzeni w zdrowej roślinie są zielone i jędrne.

d) podłoże

Podłoże nie może być stare. Możemy to rozpoznać, jeśli wszystkie korzenie znajdują się poza doniczką, zamiast w podłożu.

 Storczyk Kwiatowa Dostawa

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia

Światło słoneczne jest jednym z najważniejszych czynników wspomagających wzrost roślin. Jest ono niezmiernie ważne, zwłaszcza dla storczyków przyzwyczajonych do ciepłego klimatu. Dostarczenie dużej ilości światła jest priorytetem, jednak musimy uważać (zwłaszcza latem), aby nie przesadzić. Zbyt silne nasłonecznienie może poparzyć liście storczyka. Zimą musimy natomiast zrekompensować kwiatu niedobór naturalnego światła słonecznego. W jaki sposób możemy „regulować” oświetlenie? Wczesną wiosną i latem, warto zasłonić okno firanką, aby zmniejszyć przenikanie promieni słonecznych. Zimą warto natomiast stosować dodatkowo sztuczne oświetlenie. Nasłonecznienie możemy również regulować poprzez przesunięcie rośliny na parapecie bliżej, lub dalej od okna.

 Stroczyk Kwiatowa Dostawa

Dobre podłoże, czyli jakie?

Storczyki, w przeciwieństwie do większości roślin, nie rosną w glebie. Nie powinny jednak pozostawać „w próżni”. Podłoże dla storczyków składa się z mieszanki takich składników jak kora, torf (zastępowany często włóknem kokosowym), styropian, perlit czy wermikulit. Zadania takiego podłoża to: dawanie oparcia roślinie, stworzenie wilgotnego środowiska dla korzeni i dobra przepuszczalność powietrza. Wiele gotowych mieszanek znajdziemy w dobrych sklepach ogrodniczych i w niektórych kwiaciarniach. Warto pamiętać również, aby nie zmieniać storczykowi rodzaju podłoża, ponieważ kwiaty te łatwo przyzwyczajają się do określonego rodzaju mieszanki. Co dwa lata należy przesadzić roślinę, ponieważ stare podłoże jest już rozłożone przez mikroorganizmy. Pozostawienie w nim storczyka może spowodować uwolnienie zbyt dużej ilości składników pokarmowych a w konsekwencji przenawożenie. W jego wyniku roślina może obumrzeć.

 Szlachetny Storczyk

Podlewanie i nawożenie storczyków

Storczyków nie należy podlewać zbyt często. Zwykle wystarczy podlanie ich raz w tygodniu. Odpowiedni stopień wilgotności wymaga, aby podłoże pozostawało stale wilgotne, ale roślina nie stała w wodzie. Do podlewania najlepiej używać deszczówki, lub wody z kranu połączonej z wodą destylowaną w proporcji 2:1. W przypadku storczyków polecana jest również inna metoda nawadniania. Doniczkę zanurzamy całkowicie w wodzie i wyjmujemy po kilku minutach. Dzięki temu podłoże będzie wilgotne, a nadmiar wody odpłynie. Oprócz podlewania, storczyki wymagają również nawożenia. Jest ono istotne zwłaszcza w okresie wzrostu roślin. Wtedy należy dostarczać roślinie więcej nawozu. Jesienią i zimą, gdy wzrost roślin ulega osłabieniu, ilość nawozu należy ograniczyć. W wielu sklepach znajdziemy gotowe nawozy przeznaczone specjalnie dla storczyków. Są one najlepszym wyborem, ze względu na rodzaj i ilość składników odżywczych odpowiednich dla tego gatunku.

 

Źródło: Joachim Erfkamp „Storczyki w mieszkaniu” wyd. Delta, 2007

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl