Przytulny ogród w rustykalnym stylu – jak go zaaranżować?
Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina weekendy czy wakacje, spędzane u dziadków. Letnie popołudnia w pełnym kwiatów ogrodzie, pyszne warzywa z własnych grządek, wygodna ławeczka pod oknem… Na szczęście marzenia o takim ogrodzie mogą zostać łatwo urzeczywistnione. Zamiast tęsknić i wspominać, warto samemu zaaranżować przestrzeń wokół domu. Na czym polega styl rustykalny?
Swoboda i kolory
Ogrody, aranżowane na wiejską modłę wracają powoli do łask. To idealne rozwiązanie dla osób, które pragną poczuć się swojsko i nie chcą poświęcać czasu na idealne przycinanie trawników oraz iglaków. Cechy takiego ogrodu to:
wielobarwność, uzyskana dzięki rozmaitym gatunkom rodzimych kwiatów,
podział na część reprezentacyjną i gospodarczą,
swobodna aranżacja – brak symetrii czy idealnie równych rabatek,
przewaga drzew liściastych nad iglastymi,
przestrzeń do wypoczynku i rodzinnego relaksu.
Czy to styl dla Ciebie?
Styl rustykalny sprawdzi się u osób, ceniących sobie naturalność. Jeśli ktoś jest miłośnikiem symetrycznych form i lubi uporządkowaną przestrzeń, powinien jednak postawić na inną aranżację. Ogród taki to tania i łatwa w stworzeniu kompozycja, idealnie wpasowująca się w klimat podmiejskich, przytulnych domków. Najlepiej będzie wyglądał dookoła domu drewnianego lub wykonanego z naturalnych materiałów. Niekoniecznie dobrze sprawdzi się natomiast jako otoczenie dla nowoczesnego budownictwa. Zanim zacznie się kreować przestrzeń obok domu, dobrze jest przemyśleć, czy dana wizja ogrodu będzie tutaj pasowała.
Postaw na kwiaty
Jeśli ogród ma być rustykalny, to nie może w nim zabraknąć kwiatów w wielu kolorach. Mogą to być zarówno gatunki wysokie, takie jak lilie i kosaćce, jak i klasyczne chabry, astry, nagietki lub wielokolorowe cynie. Ważne, aby mieszać ze sobą barwy i nie bać się eksperymentować. W wiejskim ogrodzie musi być kolorowo. Dobrze sprawdzą się tu także słoneczniki. Planując rozkład kwiatów na rabatkach, warto wysiać i posadzić takie rośliny, które będą kwitły naprzemiennie. Przykładowo, po żonkilach i tulipanach zakwitną lwie paszczki, róże i maciejka. Dzięki temu przez większość miesięcy otoczenie domu będzie barwne i zawsze znajdą się w nim gatunki, które będzie można podziwiać z ogrodowej ławeczki lub ściąć i umieścić we flakonie.
Własne pomidory?
Ogrody wiejskie charakteryzują się tym, że jest w nich wydzielona część na rośliny użytkowe. Można więc zdecydować się m.in. na ogórki, pomidory, marchewkę, selery czy kalarepę. Warzywa takie nie dość, że będą ekologiczne, to jeszcze ich uprawianie sprawi całej rodzinie wiele radości. Jeśli ktoś nie przepada za przekopywaniem grządek i odchwaszczaniem, może wydzielić jedynie niewielką część ogrodu na takie właśnie rośliny. Oprócz warzyw warto posiać lub posadzić aromatyczne zioła, takie jak tymianek, bazylia albo mięta. Nie tylko ozdobią one ogródek, ale też będą stanowiły smaczny dodatek do zup i innych potraw.
Pod kwitnącą jabłonką
W przydomowej przestrzeni nie powinno zabraknąć miejsca na drzewa owocowe. W rustykalnym ogrodzie stawiamy na rodzime gatunki – jabłonie, grusze, wiśnie i śliwy. Odpowiednio wybrane ich odmiany doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Drzewa te na wiosnę pięknie rozkwitną i przyozdobią ogród, a w kolejnych miesiącach mogą wydać smaczne owoce. Ponadto zapewnią one choć odrobinę cienia w letnie, upalne dni. Dobrze jest też posadzić kilka krzewów owocowych, na przykład porzeczki czy agrest.
Dodatki do ogrodu
Roślinność to nie wszystko. Ogród trzeba udekorować, tworząc w nim kamienne ścieżki i ustawiając wiklinowe lub drewniane meble do wypoczynku. W niektórych miejscach można poustawiać dekoracje w postaci glinianych donic i konewek albo drewniany płotek, oddzielający na przykład kwiaty od części z warzywami i ziołami. Gdy miejsce na to pozwala, warto również zaaranżować niewielkie oczko wodne. Wszystko to sprawi, że przydomowy ogród stanie się ulubionym miejscem wypoczynku dla dużych i małych domowników. Niewielkim kosztem i nakładem czasu można wykreować uroczą przestrzeń, która zachwyci i mieszkańców, i gości. Warto spróbować – po to, by znów poczuć klimat z dzieciństwa!
Podobne artykuły
Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!
Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...
Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!
Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...
Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!
Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...