Kwiaty na Boże Ciało – co dopełni pięknej tradycji?

Kwiaty na Boże Ciało

Kwiatowe zwyczaje

Sypanie kwiatów to wyraz wdzięczności wiernych za dar Boga, który oddaje się nam pod postacią chleba. Symbolizują one również miłość. W niektórych miejscowościach, na przykład w Spycimierzu, wierni układają na tę okazję wielobarwne kobierce kwiatowe. Znajdują się one na całej trasie procesji. Taki dywan wymaga oczywiście sporo pracy, ale tradycji co roku staje się zadość. Mieszkańcy bardzo ją sobie cenią, więc jest ona przekazywana dalej już od pokoleń. Samo sypanie płatków z niesionych na szyi koszyczków jest natomiast popularne w całym kraju. Oprócz kwiatów, z uroczystością Bożego Ciała kojarzą się też brzozowe gałązki, dekorujące cztery ołtarze, ustawione na trasie procesji.

Jakie kwiaty?

Wśród kwiatów, sypanych w ten dzień nie brakuje róż. Ich płatki to piękny akcent, a zapach także może uprzyjemnić sypanie. Można zdecydować się na klasyczne, czerwone albo różowe odmiany, ale równie dobrze sprawdzą się róże w jaśniejszych kolorach. Kolejny gatunek to piwonie. Mnogość ich kolorów sprawia, że każdy może znaleźć tu swoją ulubioną barwę. Niektórzy decydują się na białe płatki margerytek albo rumianku. Spotyka się również nagietki. Nie brakuje też zwolenników chabrów. Oczywiście można wymieszać ze sobą płatki kilku gatunków. Najważniejsze jest to, aby płatki były świeże, a nie przesuszone czy zwiędłe. Trzeba wziąć do woreczka odpowiedni ich zapas, aby sukcesywnie uzupełniać koszyczek w trakcie procesji.

Skąd wziąć płatki?

Wiele osób dzień przed Bożym Ciałem szuka pięknych kwiatów w swoich ogrodach. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Czasem kwiaty się nie rozwinęły, a niektórzy po prostu nie mają własnej działki czy przydomowego ogródka. W takiej sytuacji można:

poprosić znajomych czy rodzinę, która ma ogród o możliwość ścięcia wybranych kwiatów,
poszukać gotowych płatków, sprzedawanych dzień przed uroczystością na targowiskach,
przespacerować się na pobliską łąkę, aby samodzielnie poszukać pięknych, polnych kwiatów,
wybrać się na giełdę kwiatową,
na kilka dni wcześniej zamówić wybrane kwiaty w kwiaciarni stacjonarnej lub internetowej.

W przypadku ostatniej opcji warto postawić na bukiety w słonecznych kolorach. Ciekawa propozycja to bukiet Ciepłe uścisk. Połączenie róż, margaretek i gerber to świetny pomysł na płatkową kompozycję do koszyczka. Przed uroczystością bukiet będzie natomiast cieszył oczy, umieszczony na stole, we flakonie.

Jak zachować świeżość płatków?

Płatki, które zostały pozrywane dzień wcześniej, warto umieścić na noc w lodówce. Dzięki temu nie przywiędną i będą ładnie się prezentować. Jeśli płatki są gromadzone stopniowo, wcześniej, można rozważyć ich zamrożenie. W ciepły dzień Bożego Ciała powinny się one spokojnie rozmrozić w drodze do kościoła. Warto umieścić je w sztywnych pojemniczkach, aby przypadkowo nie przytłoczyć ich, na przykład woreczkiem z mrożonką. To zapobiegnie ich pognieceniu i sprawi, że będą estetyczne. W chłodniejsze dni płatki można przechować w zacienionym miejscu na balkonie.

Jak sypać?

Sypanie kwiatków może odbywać się według ustalonego porządku. Czasem dziewczynki idą w rzędach. Ważne, aby dziecko miało odpowiedniej wielkości, wygodny koszyczek. Dziewczynka nie musi trzymać go przez cały czas w rączce. Warto rozważyć zawieszenie go na szyi. Dzięki temu córeczka będzie mogła sypać kwiatki obiema rączkami. Wstążka, na której będzie zawieszony koszyk, może ładnie współgrać z odświętnym strojem.

Dla dziecka uczestnictwo w procesji może być wspaniałym, radosnym przeżyciem. Aby tak się stało, trzeba zadbać o przygotowanie płatków, wygodnego koszyczka i stosownego stroju. To wszystko sprawi, że kolejne pokolenie będzie podtrzymywało piękną tradycję sypania kwiatków, nieodłącznie związaną z tym ważnym dla chrześcijan świętem.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu