Kwiaty doniczkowe – jak je zaaranżować w domu?

kwiaty w drewnianych doniczkach

Wiele osób nie wyobraża sobie domu lub mieszkania bez roślin. Ozdobne doniczki, rozłożyste palmy czy skrzynki z kwiatami znajdują się często w wielu pomieszczeniach. Dla niektórych dbanie o te okazy to prawdziwe hobby. Pomysłów na to, jak udekorować nimi wnętrze, nie brakuje. Nie muszą to być wyłącznie doniczki, stojące na parapetach okiennych!

Czar samej rośliny a doniczka

Dobrze jest mieć na uwadze fakt, że to tak naprawdę roślina ma dodawać wnętrzu uroku. Oczywiście doniczka powinna pasować do charakteru pomieszczenia i komponować się z innymi elementami, ale nie może ona zbytnio odciągać uwagi od samego okazu w niej umieszczonego. Ważny jest tutaj dobór wielkości doniczki. Niewielki kwiat, umieszczony w przestronnej donicy nie prezentuje się najlepiej. Z kolei zbyt mała doniczka może sprawić, że roślina nie będzie stabilnie stać, a po pewnym czasie zmarnieje, nie mając odpowiedniej ilości ziemi i należytej przestrzeni dla swojego systemu korzeniowego.

Dobór rośliny do pomieszczenia

Równie istotny jest wybór okazu, pasującego do wnętrza. W przypadku przestronnego salonu najlepiej będą wyglądały spore rośliny, ustawione na podłodze w dekoracyjnych donicach lub mniejsze, zaaranżowane na ścianie lub zwieszające się z mebli. W niewielkich pokojach warto postawić na drobne kwiaty doniczkowe. Podobnie w przypadku łazienki – jeśli ma się w niej nieco miejsca na kwiaty, warto rozważyć, czy dany gatunek nie zgnije od nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. W sypialni również nie powinno zabraknąć odpowiedniej roślinności, która nocą wytwarza cenny tlen i oczyszcza powietrze. Do takich gatunków należy m.in.:

eliminujący znajdujące się w powietrzu toksyny (np. benzen) skrzydłokwiat,
mający właściwości nawilżające figowiec benjamina,
gerbera, która również może nawilżać obecne w pomieszczeniu powietrze,
mająca antybakteryjne właściwości begonia,
kolorowe orchidee,
dobroczynne geranium, czyli popularna anginka.

Nie tylko gotowe rozwiązania

Aby aranżacja była ciekawsza, można stworzyć coś samemu. Gotowe, proste doniczki warto spróbować udekorować, wykorzystując do tego ozdobny papier, wstążki czy inne materiały. Można również przygotować ciekawe wycinanki z papieru, a następnie okleić nimi doniczkę. Oczywiście wtedy trzeba uważać przy podlewaniu, aby nie zniszczyć dekoracji. Jeszcze inna opcja to wykorzystanie jako oryginalnych doniczek dostępnych w domu, ale nieużywanych przedmiotów. Może ozdobny, ale zalegający w kuchennej szafce garnek? A może kolorowa miska? Równie ciekawe i niebanalne rozwiązanie to roślina, posadzona w… barwnym kaloszu.

Gdzie umieszczać doniczki?

Rozmieszczając rośliny, trzeba wziąć pod uwagę ich preferencje, dotyczące nasłonecznienia. Parapet okienny to popularna lokalizacja, ale mając do dyspozycji wolny kawałek ściany, można pomyśleć o umieszczeniu donic właśnie tam. Jak? Podążając za nowoczesnymi trendami, ciekawą „półkę” dla doniczek mogą stanowić pomalowane na biało drewniane skrzynki, powieszone dnem w stronę ściany. Można również postawić na ozdobne kwietniki na ścianę. Niewielkie kwiaty dobrze prezentują się na regale. Ważne jest, aby donice nie ograniczały dostępu do miejsc, do których się często sięga. Przykładowo, spora donica z palmą doniczkową nie powinna blokować dostępu do drzwi balkonowych lub do okna. Warto wziąć też pod uwagę obecność dzieci lub zwierząt domowych. Wówczas, w miarę możliwości, dobrze jest ustawić rośliny poza ich zasięgiem.

Nie zapominaj o pielęgnacji!

Naturalne jest, iż o kwiaty doniczkowe trzeba dbać. Przede wszystkim ważne jest ich regularne podlewanie. Nie wszystkie okazy należy jednak podlewać tak samo – jedne potrzebują więcej, a inne mniej nawadniania. Kolejna kwestia to nawożenie. W sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne pałeczki nawozowe do doniczek. Niektóre rośliny trzeba również co pewien czas przesadzić do większej doniczki lub rozsadzić, aby mogły dalej się rozwijać. Te wszystkie zabiegi sprawią, że roślinność będzie pięknie się rozwijać, ciesząc oczy.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu