Kwiaty cięte ? 8 wskazówek, które przedłużą świeżość kwiatów

Bukiet świeżych kwiatów to doskonała dekoracja stołu, a nawet całego wnętrza. Kwiaty w wazonie prezentują się wyjątkowo efektownie i warto zadbać o to, aby tak pięknie wyglądały jak najdłużej. W jaki sposób przedłużyć świeżość kwiatów ciętych? Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek w tym zakresie.

1. Wybierz kwiaty w pąkach

To pierwsza i podstawowa zasada, zwłaszcza w sytuacji, gdy sami komponujemy nasz bukiet – z kwiatów kupionych, czy też zebranych w ogrodzie lub na łące (inspiracje w tym zakresie prezentujemy obszernie m.in. w artykule Rozkwiecona łąka, czyli letnie inspiracje na bukiety). Nawet jeśli kwiaty rozwinięte wydają się nam bardziej atrakcyjne, te w pąkach po prostu dłużej zachowają swoją świeżość i tym samym dłużej postoją w wodzie w wazonie.

2. Usuń zbędne liście

Sięgając po kwiaty cięte, pamiętajmy, aby przed włożeniem ich do wazonu usunąć liście znajdujące się na dole łodygi (usuwamy liście, które byłyby zanurzone w wodzie). Zasada ta nie dotyczy jednak kolców, np. w przypadku róż – ich usunięcie może spowodować uszkodzenie skórki pędu. To z kolei może skutkować znacznym osłabieniem kwiatów i w efekcie skrócić ich trwałość.

3. Przytnij końcówki kwiatów

Przycinanie pędów znacznie przedłuża trwałość kwiatów. W tym celu należy sięgnąć po ostre narzędzie, najlepiej nóż (sekator miażdży łodygi), przyciąć końcówki pod kątem, tak, aby nie poszarpać tkanki łodygi, a następnie zanurzyć przycięte pędy jak najszybciej w wodzie. Chodzi o to, aby pędy nie zdążyły wyschnąć. Przycinając końcówki kwiatów, warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • nie wolno miażdżyć końcówek pędów róż i lilaków, ponieważ prowadzi to do rozwoju grzybów i bakterii;
  • w przypadku róż i lilaków dobre efekty przynosi zanurzenie końcówek pędów na krótką chwilę we wrzątku – tego rodzaju działanie, przywraca drożność systemu naczyniowego przywiędłym kwiatom i w ten sposób pobierają one więcej wody;
  • w przypadku maków czy gazanii, a zatem kwiatów, z których pędów wycieka sok, należy przed włożeniem przyciętych końcówek do wazonu zanurzyć je na chwile w gorącej wodzie;
  • pędy przycinamy każdorazowo po wyciągnięciu i przy wkładaniu kwiatów do wody (po każdej wymianie wody w wazonie na świeżą, najlepiej codziennie przycinając końcówki o 1 do 2 cm).

4. Nakłuj łodygi

Ta metoda sprawdzi się, jeśli chcemy przedłużyć trwałość tulipanów lub gerberów. Delikatnie nakłuwając łodygę, usuwamy korek powietrzny, który tworzy się na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.

5. Zdecyduj się na odpowiednią wodę

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby woda w wazonie miała temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza. Woda o wyższej temperaturze zawiera mniej tlenu, a kwiaty w niej zanurzone zdecydowanie szybciej więdną. Dobrze będzie także, jeśli do wazonu, w którym umieszczamy bukiet, wlejemy wodę przegotowaną. Taka woda pozbawiona jest powietrza, co minimalizuje ryzyko wystąpienia blokady naczyń i spowolnienie pobierania przez kwiaty wody.

6. Dodaj cukier do wody

Odrobina cukru dodana do wody przedłuży trwałość tulipanów, groszków, narcyzów i irysów. Z kolei róże lubią, gdy do wody dodajemy ćwiartkę aspiryny. Natomiast kameliom i gardeniom posłuży dodana do wody odrobina soli.

7. Dbaj o odpowiednią temperaturę powietrza

W ciepłych pomieszczeniach kwiaty cięte będą miały zdecydowanie krótszą trwałość. Również w kwiaciarniach kwiaty nie są przegrzewane – przyda się zatem nieco chłodu.

8. Korzystaj ze sprawdzonych trików

Jak skutecznie dbać o kwiaty cięte? Tutaj warto skorzystać dodatkowo z prostych, jednak skutecznych patentów, np.:

  • zapałka wsunięta w końcówkę łodygi gerberów (siarką do góry) utrzyma kwiaty w lepszej formie przez dłuższy czas;
  • do wazonu z tulipanami wlej nieco mniej wody;
  • nie mieszaj tulipanów z innymi kwiatami;
  • dla szybkiego odświeżenia kwiatów, np. tulipanów, możemy zawinąć je w czysty papier, włożyć do wody i odstawić na jakiś czas w chłodne miejsce;
  • aby odświeżyć róże, należy na kilka chwil zanurzyć je w bardzo zimnej wodzie.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu