Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

zielony kwiat w doniczce

Pielęgnacja kwiatów – jakie doniczki wybrać?

 

W przypadki wyboru doniczek trzymamy się podstawowej reguły – nowe doniczki muszą być większe do maksymalnie 4 centymetrów w średnicy od wymienianych donic. Tego rodzaju działanie zapewnia prawidłowy i kontrolowany wzrost rośliny, szczególnie w części nadziemnej, a więc bez obaw o zbyt silny rozrost korzeni. Nie możemy także zapomnieć o odpływie nadmiaru wody z podłoża, który ma negatywny wpływ na korzenie w przypadku zalegania. Z tego powodu każda donica powinna mieć w swoim dnie odpowiednią ilość i wielkość otworów, które odprowadzą wodę do podstawki.

Zazwyczaj w naszych domach funkcjonują dwa rodzaje donic – plastikowe i ceramiczne. Z pewnością każdy z nas ma dylemat, którą wybrać, aby posadzone w niej rośliny były zdrowe i cieszyły wzrok efektownym wyglądem. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zarówno donica z tworzywa sztucznego, jak i ceramiczna doskonale nadają się do roślin domowych, przy czym wybór rodzaju określa raczej konkretna potrzeba zależna od określonych czynników. Spróbujmy je więc porównać:

Donica ceramiczna

jest zdecydowanie cięższa od plastikowej, co pozwala na bardzo dobrą stabilizację, a przy tym ma naturalny i często efektowny wygląd, jak np. w przypadku kompozycji z dzwoneczkiem. Niestety cena donicy ceramicznej jest zazwyczaj dużo wyższa.

Donica plastikowa

to oczywista oszczędność środków finansowych. Co więcej, zastosowanie lekkiego materiału wpływa na wygodę przy przesadzaniu i nie stwarza obaw o jej stłuczenie. Ponadto jej czyszczenie jest bezproblemowe, występuje w szerokiej gamie kolorów i wielkości. Niestety nie ma takiej prezencji jak donica ceramiczna.

Przesadzenie rośliny doniczkowej – kilka zasad postępowania

Przede wszystkim, na kilka godzin przed wykonaniem tej czynności, roślinę doniczkową należy obficie podlać, co sprawi, że będzie ją łatwiej wyjąć z donicy bez rozsypania ziemi. Ponadto nie narazimy rośliny na duży stres, który towarzyszy przesadzeniu. Przebieg całej operacji powinien opierać się na ściśle zaplanowanych czynnościach, w tym:

odwróceniu donicy do góry dnem, w które należy kilkukrotnie uderzyć. W ten sposób bryła korzeniowa wysunie się bez problemu. W przypadku dużych roślin długim nożem powinno się oddzielić bryłę od ścian donicy, po czym delikatnie wysunąć ją do góry,

dokładnym badaniu bryły korzeniowej oraz usunięciu resztek starej ziemi i korzeni, które są obumarłe,

ułożeniu w nowej donicy warstwy drenażu np. keramzytu (gliniane kruszywo), kamyków lub skorupek ceramicznych. Następnie wsypaniu świeżej ziemi do 1/3 jej wysokości,

umieszczeniu rośliny w donicy dokładnie na takiej samej głębokości, jak w poprzedniej. Kolejnym krokiem jest równomierne uzupełnienie wolnej przestrzeni ziemią z zachowaniem wysokości podłoża poniżej krawędzi donicy – zazwyczaj ok. 1 cm, co przełoży się na wygodę podlewania,

delikatnym ugnieceniu ziemi przy brzegach, a następnie obfitym podlaniu rośliny (najlepiej odstałą wodą). Po kilku minutach, jeśli zachodzi taka konieczność, warto uzupełnić podłoże.

Przesadzanie kwiatów

Wolne przestrzenie uzupełnij ziemią w taki sposób, aby naczynie było równomiernie wypełnione. Podłoże powinno sięgać nieco poniżej krawędzi doniczki (ok. 1 cm). Wpłynie to na wygodę podlewania rośliny.

Dobre podłoże charakteryzuje się tym, że jest bogate w różnorodne mikroelementy i inne składniki odżywcze, dlatego najlepiej wstrzymać się z nawożeniem przez około 1,5 miesiąca po przesadzeniu.

Przypominamy również, że nie przesadzamy roślin kwitnących. Zdecydowanie lepiej jest wykonać tę czynność w 3 tygodnie po przekwitnięciu. Pamiętajmy, że rośliny, u których wykonaliśmy mocne skrócenie korzeni, wymagają także przycięcia pędów. Przycinamy również pędy gatunków szybko rozgałęziających się, co z pewnością przyniesie doskonały efekt w postaci zdrowej i pięknej rośliny.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu