Jak pielęgnować Kalanchoe?

kalanchoe

Kalanchoe, czyli żyworódka, to popularna roślina doniczkowa. Jej główną zaletą oprócz uroczych, drobnych kwiatów pojawiających się zimą jest fakt, iż nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Jest jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że kalanchoe jest rośliną wieloletnią a nie tylko (jak uważa wiele osób) jednoroczną. Co zatem zrobić, by cieszyć się nią jak najdłużej? Przede wszystkim dokonując zakupu, musimy dokładnie przyjrzeć się wybieranej żyworódki. Najlepiej, aby tylko połowa kwiatów była całkowicie rozwinięta. Inaczej okaże się, że pełnia kwitnienia już minęła. Gdy już wybierzemy odpowiedni okaz, musimy wybrać dogodne miejsce uprawy. Może rosnąć w półcieniu, ale lubi też jasne, choć nienasłonecznione miejsca. Łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Zimą roślina potrzebuje nieco więcej światła, dlatego dobrze ją ustawić na parapecie przy południowym oknie. Latem w południe, gdy poziom nasłonecznienia jest największy, warto ją czymś osłonić lub przestawić, by nie była bezpośrednio eksponowana na promienie słoneczne. Pamiętajmy, aby zapewnić kalanchoe odpowiednią ilość światła szczególnie zimą, inaczej nie zakwitnie ponownie.

Ostrożnie z podlewaniem

Największym błędem związanym z pielęgnacją żyworódki jest jej zbyt intensywne podlewanie. Roślina znakomicie magazynuje wodę w liściach i łodygach, zatem nie potrzebuje jej zbyt wiele. Latem wystarczy podlać ją raz w tygodniu, a zimą co dwa, w momencie, gdy w doniczce będzie sucho. Używajmy wody letniej, by nie wywołać szoku termicznego. Nadmierne podlewanie powoduje, że korzenie szybko gniją, nasady pędów czernieją a roślina zaczyna chorować. Nie możemy jej też przesuszyć. Nie jest jednak problemem trzymanie kwiatów w pobliżu kaloryfera, choć zimą należy rozważyć ich przestawienie, w przypadku, gdy powietrze jest za suche. Nie powinny być jednak zraszane.

Jak wspomóc ponowne kwitnienie?

Do nawożenia żyworódki w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia świetnie nadaje się nawóz do kaktusów. Dobry będzie też dodawany do wody płynny nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Wykonanie tej czynności wskazane jest od maja do sierpnia. Mimo, iż kalanchoe jest łatwą w uprawie rośliną, jeśli chcemy, by zakwitła ponownie, musimy poświęcić jej więcej uwagi. Po przekwitnięciu roślinie należy zapewnić warunki spoczynku. Zaczynamy od przycięcia części naziemnej rośliny. Nad pierwszymi liśćmi usuwamy pędy. Potem stawiamy żyworódkę w jasnym, ale chłodniejszym miejscu i ograniczamy podlewanie. Nowe pędy należy uszczykiwać by roślina uzyskała ładny pokrój. Wtedy rozpoczynamy jej cieniowanie. Przez ok. 5 tygodni musimy przykrywać kalanchoe na 14 godzin np. kartonem, by nie tylko ograniczyć do niej dostęp światła dziennego, ale i sztucznego.

kwiatki i kawa

Rozmnażanie

Żyworódkę rozmnaża się szybko i łatwo. Wykorzystuje się do tego szczytowe fragmenty pędów uzyskane podczas uszczykiwania. Najlepiej nadadzą się do tego sadzonki o długości ok. 5-7 cm z co najmniej dwiema parami liści. Ich dolną partię należy usunąć, a końce podciąć ukośnie ostrym narzędziem, mniej więcej na 3-5 mm. Gdy przygotujemy w ten sposób sadzonki, umieszczamy je w doniczkach z podłożem dla kaktusów, albo w mieszance torfu i piasku ze zwykłą ziemią ogrodniczą. Innym sposobem na rozmnożenie kalanchoe jest wysiew nasion. W tym celu w okresie pełnego rozkwitu kwiatów delikatnie pobieramy przy pomocy pędzelka pyłek z pręcików jednej rośliny i przenosimy je na słupek kwiatu drugiej. Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu nie usuwać kwiatostanów, ale poczekać aż zawiążą się nasiona. Są one gotowe do wysiewu na przełomie marca i kwietnia. Zebrane nasiona trzeba wysiewać bezpośrednio na wilgotne podłoże. Naczynia z wysianymi nasionami należy ustawić w miejscu słonecznym i utrzymywać temperaturę pomieszczenia na poziomie 21-22°C. Gdy podłoże będzie suche, zwilżamy je przy pomocy spryskiwacza, co zapobiegnie rozwojowi pleśni na nasionach, które zaczną kiełkować po około 10 dniach. Po kolejnych 6-8 tygodniach, siewki osiągną ok. 3 cm wysokości. Przesadzamy je wtedy do doniczek z podłożem dla kaktusów.

Istnieje wiele odmian kalanchoe. Niektóre przypominają drobne różyczki. Poza kwiatami uprawianymi w domu, są też dobrym pomysłem na prezent, którym obdarowany będzie mógł się długo cieszyć. W niektórych kwiaciarniach skromna doniczka jest od razu przystrajana pod kątem prezentu (np. https://kwiatowadostawa.pl/pl/p/Kalanchoe-w-oslonce/137). To doskonała roślina na Dzień Matki czy Babci i Dziadka.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu