Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Drzewko bonsai to roślina wyjątkowa — prezentuje się szczególnie efektownie i egzotycznie, będąc jednocześnie symbolem ogrodniczego kunsztu osoby, która tę roślinę posiada w swojej kolekcji. Bonsai wymaga od nas sporego zaangażowania i cierpliwości w pielęgnacji, jednak odwdzięcza się tym, jak pięknie i oryginalnie zdobi wybraną przez nas przestrzeń. Jak dbać o drzewko bonsai w domu, aby zachowało swój wyjątkowy wygląd i cieszyło nas przez lata?

Gdzie kupić drzewko bonsai?

Zanim przejdziemy do zagadnienia pielęgnacji drzewka bonsai, zatrzymajmy się nad sposobem wejścia w posiadanie tej wyjątkowej rośliny. Gdzie możemy zaopatrzyć się w drzewko bonsai? Obecnie nie ma z tym większego problemu. W zasadzie każde dobre centrum ogrodnicze, większa kwiaciarnia, czy też renomowana kwiaciarnia internetowa (https://kwiatowadostawa.pl/kwiaciarnia/warszawa) posiada w swojej ofercie rośliny, które nadają się na drzewka bonsai.

Kupując drzewko, wybierajmy sprawdzone, renomowane centra ogrodnicze i kwiaciarnie, omijając raczej supermarkety. W tych ostatnich pielęgnacja bonsai nie przebiega z reguły prawidłowo i drzewko zakupione w takim miejscu po prostu szybko nam zmarnieje.

Jak pielęgnować bonsai?

Bonsai pielęgnacja — wiele osób ma obawy związane z pielęgnacją bonsai. Niepotrzebnie, ponieważ przedsięwzięcie to nie należy do trudnych.

W związku z tym, że bonsai pochodzi z ciepłych i wilgotnych stref klimatycznych, decydując się na taką właśnie roślinę w domu, musimy zadbać o warunki zbliżone do tych naturalnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o utrzymywanie w pomieszczeniu podwyższonej temperatury i wilgotności. Latem, o ile warunki pogodowe na to pozwolą, możemy wstawić roślinę na zewnątrz.

Drzewko bonsai — podlewanie

To, jak często, i jak obficie będziemy podlewać nasze drzewko bonsai, zależeć będzie od konkretnego gatunku. Ogólnie jednak przyjmuje się, że wszystkie drzewka bonsai wymagają stale wilgotnego podłoża i raczej łatwiej tu o przesuszenie drzewka niż o przesadną wilgotność jego podłoża.

Drzewko bonsai podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, która odstała 24 godziny. Bonsai podlewamy małą konewką lub poprzez zanurzenie całej doniczki w wodzie (tutaj czekamy, aż do chwili, gdy bąbelki powietrza przestaną wydostawać się na powierzchnię).

Istotną kwestią jest z pewnością nawilżanie liści — należy je regularnie spryskiwać. Możemy także umieścić całą doniczkę na tacy wysypanej warstwą granulek absorpcyjnych, utrzymujących wilgoć (np. keramzytowych).

Drzewko bonsai — nawożenie i pielęgnacja

W celu nawożenia bonsai stosujemy specjalnie do tego przygotowane preparaty płynne lub w formie rozpuszczalnego proszku, granulek, czy tabletek. Nawozimy, spryskując liście, podlewając lub wciskając tabletki do podłoża. Zabiegi te wykonujemy najczęściej od wczesnej wiosny do późnego lata, zawsze zgodnie z instrukcją dołączona do konkretnego nawozu (bardzo ważne, aby nie przekraczać zalecanej dawki). Późną jesienią można nawozić bonsai jedynie preparatem o niskiej zawartości azotu lub pozbawionym tego składnika.

Pamiętajmy, że bonsai nie należy nawozić przez min. 3 tygodnie po przesadzeniu, oraz w okresie aklimatyzacji na nowym stanowisku, czyli zaraz po zakupie.

W okresie aklimatyzacji oraz po przesadzeniu, bonsai również nie należy przycinać. W innych okresach dokonujemy takich zabiegów przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi dedykowanych roślinie. Pędy przycinamy zawsze pod kątem i w odległości od 3 do 5 mm od poniższej pary listków.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu