Jak dobrać odpowiedni wazon do kwiatów?

wazon kwiatów w domu

Większość z nas kocha piękno kwiatów. Wnoszą one rześkość do naszych wnętrz, poprawiają aurę i energię, a przede wszystkim są piękną ozdobą, która zawsze cieszy oko. Oprócz doniczkowych wiele osób też zdobi domy kwiatami ciętymi – zarówno tymi z kwiaciarni, jak i polnymi, a czasem też suszonymi.

Samo piękno roślin jednak często nie wystarcza. Oprócz tego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego naczynia, w którym się one znajdą. Jak więc wybrać odpowiedni wazon do kwiatów, aby podkreśli ich urodę?

Dobór na zasadzie kolorów

Wybierając wazon do kwiatów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kolor. Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym jest wazon przezroczysty. W nim mogą się znaleźć praktycznie każde kwiaty. Ponadto naczynie z transparentnego szkła doskonale wpasuje się też do każdego wnętrza, dodając mu elegancji. Podobny efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy wazony w odcieniach szarości, bieli czy czerni.

Niekiedy jednak warto postawić na wazony tej samej barwy, co kwiaty, jedynie ton, albo dwa ciemniejsze. Dzięki temu uzyska się spójną kompozycję, a żywy kolor kwiatów zostanie podkreślony. Z drugiej strony niektórzy celowo decydują się na kontrastujące ze sobą barwy, dzięki czemu piękno roślin jest najmocniej akcentowane.

Kształt i wielkość wazonu ma znaczenie

Choć wyszliśmy od kolorów, to dla uzyskania najlepszego efektu ważne jest dobranie też odpowiedniego kształtu i rozmiaru wazonu. Jak należy je dobierać, aby rośliny były najlepiej wyeksponowane?

Dla kwiatów o długiej i smukłej łodydze najlepsze będą wazony wyższe, o wąskiej szyjce. Dotyczy to między innymi takich kwiatów jak róże czy słoneczniki. Należy też wziąć pod uwagę ilość kwiatów. Na przykład dla pojedynczej róży idealny będzie wąski, wysoki wazon. Natomiast dla bukietu lepsze będzie naczynie wyższe, ale szersze, za to zwężone u szczytu. Dlaczego? Kwiaty powinny stać stabilnie. Nieproporcjonalnie dobrany wazon do długości roślin może zaburzać nie tylko symetrię, ale i spokój – źle dobrany wazon do rozmiaru kwiatów może się w każdej chwili przewrócić.

Natomiast naczynia o pękatym, owalnym czy okrągłym kształcie, doskonale nadają się do wiązanek o podobnym kształcie. I tutaj również jest ważne, by dobrać odpowiedni rozmiar – bukiet nie powinien „ginąć” w wazonie, a być ładnie przez niego wyeksponowany. Dobrze byłoby też zadbać o to, by kwiaty nie schodziły za mocno w jedną stronę, przez co zaburzona byłaby harmonia całej kompozycji.

Bardzo ważna jest sama wielkość i proporcje kwiatów względem wazonu. Istnieje tutaj pewien złoty podział, według którego kwiaty na wysokość powinny mieć około 5/8 całej wielkości kompozycji, pozostałe trzy części powinien stanowić wazon. Dzięki temu zabiegowi zachowuje się piękny, harmonijny wygląd bukietu i naczynia, w którym się znalazł.

Co natomiast zrobić, jeśli w bukiecie mamy drobne kwiatki – do tych zaś najlepiej pasują niewielkie wazoniki, patery czy miski, które nie przytłoczą ich swoją wielkością.

Metal, ceramika, czy szkło?

Oczywiście, obok wielkości, kształtu i barwy niemniejsze znaczenie odgrywa materiał, z którego wykonano naczynie. Szkło zdecydowanie jest najbardziej uniwersalne. Jak wspomniano wcześniej, przezroczysty wazon idealnie będzie pasować do każdego rodzaju rośliny. Pięknie podkreśli nie tylko same kwiaty, ale i zieleń ich łodyg, dzięki czemu rośliny wyglądają na świeższe.

Z kolei naczynia ceramiczne i metaliczne idealnie nadają się do kwiatów egzotycznych i polnych. Maki, chabry i inne zebrane na łące rośliny doskonale się zgrają z prostymi, wykonanymi z ceramiki wazonami, dzięki czemu uzyska się łagodny, wiejski klimat. Z drugiej strony bardziej pękate czy asymetryczne wazony to świetny pomysł dla storczyków, czy lilii.

Niektórzy też poszukują pomysłu dla kwiatów suszonych – dla tych z kolei najlepsze będą wazony wykonane drewna, na przykład bambusowego, albo koszyczki.

Warto zaprosić kwiaty cięte do domu
Kwiaty zawsze są piękną ozdobą naszych wnętrz, dlatego warto ustawić je zarówno w salonie, jak i innych pomieszczeniach naszego domu. Dobrze dobrany wazon natomiast pomoże stworzyć piękną, spójną kompozycję, która będzie w niebagatelny sposób zdobić całe pomieszczenie.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu