Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

 

roślina w doniczce

Zima to trudny okres dla naszych roślin doniczkowych. Niedobór światła i wysuszone powietrze oznaczają nie najlepsze warunki dla kwiatów. Jeśli nie chcemy, aby nasze rośliny zmarniały i nadawały się tylko do wyrzucenia, musimy o nie odpowiednio zadbać. Wtedy na wiosnę zakwitną ponownie i będą znów cieszyć nasze oczy. O czym należy pamiętać, by zapewnić naszym kwiatom jak najlepsze warunki zimą?

Większy dostęp do światła

Większy dostęp do światła

 

Światło jest warunkiem koniecznym, by rośliny mogły rozwijać się i rosnąć. Niestety, zimą światło to „towar deficytowy”. Dni są krótkie, w dodatku zwykle pochmurne. Warto wykorzystać więc każdy promień słońca, który ma szansę dotrzeć do naszych kwiatów. W tym celu warto postawić doniczki od strony południowej, jak najbliżej okna. W dzień nie należy zasłaniać okien roletami ani firankami, by nie blokowały roślinie dostępu do światła. Dobrze pomyśleć również o sztucznym naświetlaniu np. lampą rtęciową. Dostęp do światła blokuje także kurz osiadający na liściach. W porze zimowej warto więc częściej przecierać liście wilgotną ściereczką, lub gąbką.

Obniżenie temperatury

Nawet starając się zapewnić roślinie dużo światła, nie jesteśmy w stanie dostarczyć go w ilościach dostępnych w miesiącach wiosennych i letnich. Należy więc obniżyć również temperaturę, w której przebywają. W tym celu warto przenieść rośliny do chłodniejszego pomieszczenia. Postawienie ich blisko okna również pozwoli na dostęp chłodniejszego powietrza. Uważajmy jednak, gdy wietrzymy pokój. Rośliny należy wtedy zdjąć z parapetu, by nie zaszkodziło im mroźne powietrze.

Ograniczenie podlewania

Ograniczenie podlewania

 

W okresie zimowym rośliny zwykle nie potrzebują takiej ilości wody jak latem. Mniejszym błędem jest zapomnienie o podlaniu kwiatków niż podlewanie ich zbyt często. Podlewać należy dopiero wtedy kiedy ziemia jest sucha, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Częstotliwość nawadniania dostosowujemy również do temperatury: im niższa temperatura, tym mniej wody potrzebuje roślina.

Ograniczenie nawożenia

Zima jest okresem odpoczynku większości roślin, nie należy więc nawozić ich w tym czasie. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie nawozu, należy go znacznie ograniczyć. Warto wtedy wybrać nawozy o przedłużonym działaniu, lub nawozy w formie płynnej. Wyjątek stanowią rośliny, które kwitną zimą. W ich przypadku nawożenie jest dobrym pomysłem, ponieważ wspiera ich wzrost i rozwój.

Zapewnienie wyższej wilgotności powietrza

Jednym z największych „zimowych” problemów w naszych mieszkaniach jest suche powietrze. Sztuczne ogrzewanie ogranicza wilgotność powietrza co wpływa niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale również na rośliny. Niestety, wiele roślin stoi na parapetach,pod którymi znajdują się kaloryfery, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Aby zwalczyć ten problem warto stosować nawilżacze powietrza. Dobrym pomysłem jest także ustawienie doniczek na podstawkach wypełnionych kamykami na które wylewamy wodę. Woda parując wokół rośliny dostarcza jej wilgotne powietrze. Na grzejnikach możemy również zamontować pojemniki z wodą, lub położyć na nie wilgotne ręczniki.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu