Jak dbać o kwiaty podczas upałów?

susza

Jak dbać o kwiaty podczas upałów?

Wakacyjne miesiące często oznaczają walkę z upałem. W gorące dni myślenie przychodzi trudniej, szybciej stajemy się znużeni i senni. Jednakże, upał daje się we znaki nie tylko ludziom. Szczególną troską należy otoczyć wtedy również rośliny. Dotyczy to nie tylko kwiatów ogrodowych, ale również balkonowych i doniczkowych. Suche, gorące powietrze występuje przecież nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach. Jak pomóc kwiatom przetrwać upały?

Podlewaj częściej, ale z głową

podlewanie kwiatów

Większość kwiatów w okresie suszy wymaga częstszego podlewania. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody. Domowe kwiaty doniczkowe wystarczy podlać raz dziennie, ale obficie. Kiedy woda zacznie wypływać przez otwory umieszczone na dole doniczki, oznacza to że roślina otrzymała wystarczającą jej ilość.

Kwiaty balkonowe wymagają znacznie więcej podlewania, niż te doniczkowe. Często są nawet bardziej narażone na przesuszenie niż rośliny w ogrodzie, ponieważ znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nagrzanej ściany budynku. Dotyczy to zwłaszcza kwiatów rosnących w koszach i doniczkach wiszących przy ścianach. Czasami wymagają one nawet kilkukrotnego podlewania w ciągu dnia.

Kwiaty ogrodowe podczas gorących dni również cierpią na brak wody. Należy podlewać je częściej niż zwykle, jednak unikać nawadniania w okresach największego nasłonecznienia. Najlepszym czasem do podlewania jest wczesny ranek przed wschodem słońca, lub wieczór po obniżeniu temperatury. Woda w okresie silnego nasłonecznienia nie tylko szybciej paruje, ale również może spowodować poparzenie rośliny.

Jakiej wody użyć do podlewania?

Choć niektórym osobom może wydawać się, że dla roślin ważna jest jedynie ilość wody, nie jest to prawdą. Jej jakość również ma ogromne znaczenie. Szczególnie istotna jest temperatura. Woda nie może być gorąca, ale całkowicie zimna także nie zdaje egzaminu. Roślina wystawiona na wysoką temperaturę po zetknięciu z zimną wodą może doznać szoku termicznego. Najbardziej polecana jest deszczówka, nie każdy jednak ma do niej dostęp. Jeśli nie masz deszczówki, zastąp ją przegotowaną i ostudzoną wodą z kranu. Jeżeli w Twoim domu nie ma problemu z twardą wodą, nie musisz jej nawet przegotowywać, warto jednak aby odstała chwilę przed użyciem.

Jak utrzymać wilgoć dłużej?

Chcąc dłużej utrzymać wilgoć w doniczce warto zastosować hydrożel przeznaczony do roślin doniczkowych, który utrzymuje wodę dłużej niż zwykła ziemia. Sprawdzi się on nie tylko w domu, ale również na balkonie. Po zakończeniu upałów i przyjściu chłodniejszych dni, kwiaty w doniczkach z hydrożelem należy podlewać rzadziej, ponieważ wilgoć zatrzymana w żelu w połączeniu z wodą może okazać się nadmierna i spowodować gnicie korzeni.

Kwiaty ogrodowe także mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgoci. Ekspozycja na silne promienie słoneczne prowadzi do wyschnięcia wierzchniej ziemi i powstania skorupy. Można temu łatwo zapobiec przykrywając ziemię warstwą trocin.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu