Jak dbać o kwiaty cięte?

kwiaty cięte

 

Z okazji urodzin, imienin, na rocznicę, w podziękowaniu, z przeprosinami, na ślub… Kwiaty cięte to jeden z najczęściej wybieranych prezentów, dowodów uznania, wyrazów szacunku czy miłości. Czasem wystarczy jeden kwiatek, by wywołać uśmiech na twarzy bliskiej osoby. W szczególnych momentach wręczamy całe bukiety. Kupujemy je także aby ozdobić nasz dom. By jak najdłużej cieszyły nasze lub obdarowanego nimi oko, o kwiaty cięte należy dbać.

To, że kwiaty potrzebują wody jest oczywiste. Należy je możliwie jak najszybciej do niej wstawić. Liczy się szybkie działanie, ponieważ kwiaty cięte są szczególnie delikatne. Zanim jednak to zrobimy, pamiętajmy o kilku ważnych czynnościach. Musimy oczyścić dolne partie łodyg, tak by nie gniły później w wodzie, ponieważ skróci to w znaczącym stopniu żywot bukietu. W zanieczyszczonej wodzie powstają szkodliwe dla roślin gazy. Istotne jest, aby przyciąć po skosie końcówki łodyg (ok 2-3 cm). Dzięki temu zwiększy się powierzchnia pobierania wody. Dobrze robić to pod strumieniem zimnej wody. W ten sposób do rośliny nie przedostaną się pęcherzyki powietrza. Tu również pamiętajmy o tym, by wstawić kwiaty jak najprędzej do wody. Jeśli końcówki łodyg przyschną całą czynność będzie trzeba powtórzyć.

W czym trzymać kwiaty?

Może być to zaskakujące, jednak na żywotność kwiatów ma wpływ także wybór odpowiedniego wazonu. Przede wszystkim jego rozmiar musi być dostosowany do wielkości oraz długości bukietu. Najlepszy będzie wazon szklany i przezroczysty, przez który będzie widoczny poziom wody oraz stan łodyg. Przed wstawieniem kwiatów naczynie trzeba dokładnie umyć. Każdy zgromadzony na dnie osad, powoduje gnicie roślin poprzez nagromadzające się bakterie. Wiele osób napełnia wazon zimną wodą. To błąd! Kwiatom potrzebna jest woda o temperaturze pokojowej. To szczególnie ważne, zwłaszcza podczas upałów. Liczy się zatem nie tylko to, w czym trzymamy kwiaty, ale też jakość wody. Najlepsza byłaby deszczówka, jednak mamy również inny sprawdzony sposób. Należy zagotować wodę w czajniku i ją wystudzić. Powoduje to wytrącanie związków wapnia, które są dla kwiatów szkodliwe. Wody nie powinno być ani za dużo, ani za mało. Powinna sięgać do połowy łodygi. Niezbędna jest wymiana wody co kilka dni, a najlepiej codziennie. Dzięki temu zachowamy świeżość kwiatów na długo. Jednym ze sposobów na przedłużenie ich żywotności jest przelewanie wody do momentu aż w wazonie pozostanie tylko ta czysta. Taka metoda oczyszcza zarówno wazon, jak i łodygi.

Specjalne wymagania

Kwiaty cięte to, jak już było wspomniane, bardzo delikatne rośliny. By móc się nimi jak najdłużej cieszyć, oprócz spełnienia podstawowych zasad związanych z ich przetrzymywaniem i temperaturą wody, należy spełnić jeszcze kilka warunków. Warto stosować specjalne odżywki rozpuszczalne w wodzie. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrać odpowiednie proporcje w stosunku do ilości wody w wazonie. Lepiej unikać spryskiwania kwiatów ciętych, gdyż takie działanie może wytwarzać pleśń. Istotną rolę w dbaniu o kwiaty odgrywa także miejsce ich ekspozycji. Powinno ono być raczej chłodne, co ograniczy utratę pary wodnej przez liście. Absolutnie nie wolno stawiać kwiatów w miejscu nasłonecznionym, ani w przeciągu. Niekorzystnie może na nie wpłynąć także bliskość owoców, które wytwarzają szkodliwy dla kwiatów etylen.

kolorowe kwiaty w dzbanku

Wyjątki

Nie wszystkie gatunki kwiatów mają te same wymagania. Część z nich potrzebuje specjalnego traktowania. W przypadku róż, trzeba pamiętać o usunięciu kolców z łodyg znajdujących się na wysokości wazonu, inaczej utrudniałyby wchłanianie wody. Kwiatom, którym wystarczy jedynie woda na poziomie 3-5 cm są gerbery. Ważne jest także, aby przycinając kwiaty nie miażdżyć końcówek pędów lilaków i róż. Może to doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów. Kwiaty te odzyskają żywotność, kiedy na moment umieścimy ich pędy we wrzątku. Przywraca to drożność systemu naczyniowego. Specjalnego traktowania wymagają także poinsecje, gazanie czy maki. Mają w swoich pędach sok mleczny, który wycieka przy podcinaniu. Nie można wstawić ich po tym zabiegu bezpośrednio do wody, ponieważ spowoduje to zakrzepnięcie soku na ciętej powierzchni i zablokuje pobieranie wody. Zatem zanim wstawimy kwiaty do wazonu, dobrze zanurzyć ich końce na moment we wrzącej wodzie lub lekko przypalić. Dzięki temu sok spłynie i będzie łatwy do usunięcia.

Wśród powyższych rad, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że kwiaty nie mogą być długo bez wody. Decydując się na kwiaciarnię internetową oraz dostarczanie przez nią kwiatów, zwróćmy uwagę na to, w jakim są stanie. Profesjonalna kwiaciarnia (np. kwiatowadostawa.pl) powinna zadbać o to, by bukiet przetrzymał podróż w perfekcyjnej formie.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu