Goździk – symbol Dnia Kobiet. Co warto o nim wiedzieć?

Zdawać by się mogło, że Dzień Kobiet i symbolizujący to święto goździk utracił nieco swą świetność i rangę. Niektórzy nawet twierdzą, że zostało zepchnięte na margines, zapomniane, a nawet zdeprecjonowane przez same kobiety. Nic bardziej mylnego. Zarówno samo święto, jak i stary, dobry goździk mają się świetnie i nadal królują 8 marca.

Goździki (Dianthus) do Europy przywędrowały najprawdopodobniej z francuskich Pirenejów. Współcześnie znanych jest około 320 gatunków tej rośliny, ale w Polsce rośnie naturalnie jedynie 11 odmian goździków.

Dianthus w języku greckim oznacza „boski kwiat”. Starożytni łączyli pojawienie się goździków z boginią myśliwych – Artemidą. Chrześcijanie twierdzą, że pierwszy goździk zakwitł w dniu narodzin Chrystusa i pojawił się w miejscu, gdzie upadły łzy Maryi po ukrzyżowaniu jej syna. Ten piękny, symboliczny kwiat według legendy miał spowodować ustąpienie zarazy w 1270 roku podczas oblężenia miasta Tunezji. Napoleońscy żołnierze natomiast wierzyli w cudowne, ochronne możliwości goździka. W Hiszpanii czerwony goździk był talizmanem, chroniącym przed siłami zła i kłopotami. W Belgii goździk uznawano za symbol dobrobytu, zaś Anglicy i Niemcy twierdzą, że jest symbolem miłości i czystości. Wyjątkowość tej rośliny polega na tym, że najczęściej ze wszystkich kwiatów uznawany był za talizman.

Goździki – na Dzień Kobiet, ale nie tylko

Symbolika goździków jest imponująca. W wielu krajach jest oznaką miłości, lojalności, honoru, wolności, uroku i odwagi. Jednak roślina ta nie tylko zachwyca przepięknymi barwami i postrzępionymi płatkami – jej pachnące oleje wykorzystywane są w medycynie oraz przemyśle perfumeryjnym.

perfumy goździkowe

Z kolei w krajach azjatyckich kwiaty goździka od wieków wykorzystywano do opatrywania ran i łagodzenia dolegliwości gastrycznych. Współcześni badacze twierdzą, że goździkowy ekstrakt działa przeciwwirusowo, antybiotycznie, przeciwgrzybicznie, a nawet wykorzystywany jest w walce z nowotworami. Piękno i lecznicza moc w jednej uroczej roślince!

Symbolika goździka

Ten nieregularny kwiat o jasnych barwach oznacza miłość i romans – wyraża więc nasze najcenniejsze, głęboko skrywane uczucia. Goździki cięte doskonale nadają się, aby przekazać, że jest się zakochanym, ma się poważne zamiary lub po prostu chce się o kogoś zadbać. Co więcej, pasuje nie tylko kobietom – jest też idealny do bukietu dla mężczyzn.

Goździki cięte, doniczkowe czy ogrodowe to tradycyjny podarunek z okazji Dnia Kobiet, ale jest odpowiedni również na inne okoliczności. Wystarczy poznać symbolikę poszczególnych jego barw, a okazje nasuną się same.

Goździk różowy – symbol miłości i kobiecości, który wspaniale pasuje do każdej kobiety. Subtelna barwa zachęca, aby obdarowywać nim osoby, które są dla nas naprawdę wyjątkowe.

bukiet goździków różowych
Goździk czerwony – symbolizuje miłość, podziw oraz ogromną pasję. Idealnie pasuje więc na walentynki, oświadczyny czy zaręczyny. To idealny sposób na to, by powiedzieć „kocham”.

bukiet goździków czerwonych
Goździk biały – polecany zwłaszcza dla mamy. Wyraża miłość i przywiązanie do tej wyjątkowej kobiety. Doskonale nadaje się na Dzień Matki, Dzień Kobiet i tak po prostu, gdy chcemy podziękować, przeprosić czy wyrazić swoją pamięć.

bukiet goździków białych

Każdy kolor tych wyjątkowych kwiatów niesie ze sobą przesłanie miłości, pamięci i fascynacji. W bukietach kolory nie mają aż tak potężnej symboliki, gdyż są łączone z innymi barwami. Uważać jednak należy przy wręczaniu jednego koloru ciętych goździków, gdyż kolor żółty oznacza odrzucenie, paskowany to oznaka żalu, a purpurowy – kapryśnej, samolubnej natury.

Więcej o tym, komu najlepiej wręczać goździki, piszemy w artykule: Bukiet goździków – dla kogo pasuje?

Goździki w domu i ogrodzie

Goździki to kwiaty, które idealnie pasują nie tylko na każdą okazję, ale też do każdego wnętrza. Wspaniale wygląda na rabatach czy skalnikach oraz w donicach na werandach i balkonach. Można wręcz stwierdzić, że to roślina niemal uniwersalna.

Spośród ponad 300 gatunków goździków większość to rośliny jednoroczne, które osiągają nawet 60 cm wysokości. Cechują się dużymi, wielobarwnymi kwiatami o postrzępionych brzegach płatków. Zakwitają na początku lata i cieszą nasze oczy aż do jesieni. Wieloletni gatunek to goździk siny, kropkowany i pierzasty. Są one mniejsze, krzaczaste, typowe dla terenów górskich. Kwitną znacznie wcześniej, bo już od kwietnia cieszą małymi, kolorowymi wysepkami.

kolorowe goździki w ogrodzie

Popularne odmiany goździka:

  • goździk ogrodowy – roślina jednoroczna lub dwuletnia. Rośnie głównie na rabatach i jest przeznaczana na kwiaty cięte;
  • goździk pierzasty – roślina o białych, różowych lub czerwonych kwiatach, uprawiana w ogrodach. Są to pojedyncze lub pełne kwiaty o intensywnym zapachu. Idealny jako dekoracja ogrodu, ale pięknie prezentuje się także jako kwiaty cięte w wazonach. Nadaje się też do hodowania w domu;
  • goździk brodaty – zachwyca białą, kremową, różową, czerwoną lub bordową barwą pojedynczych lub pełnych kwiatów. Może być jedno- lub wielobarwny;
  • goździk Alwooda – okazale kwitnąca, ładnie pachnąca roślina. Charakteryzuje się kolorem różowym we wszystkich odcieniach. Jest łatwy w uprawie, doskonale nadaje się na rabaty i skalniaki, a także do domowych donic;
  • goździk majowy – ma charakterystyczne, duże kwiaty o intensywnym zapachu. Osiąga do około 30 cm wysokości i idealnie nadaje się na skalniaki;
  • goździk alpejski – kwitnie w kolorze różowym lub kremowym w kępach. Roślina jest mrozoodporna i świetnie nadaje się na skalniaki lub rabaty;
  • goździk kropkowany – możemy go spotkać na leśnych i górskich łąkach, ale idealnie nadaje się też na skalniaki. Ta odmiana goździka jest mrozoodporna i bardzo wytrzymała. Kwiatki są delikatne i mają różową barwę;
  • goździk kartuzek – roślina wieloletnia o różowym kolorze. Świetnie nadaje się na kwiaty cięte;
  • goździk karmnik ościsty – ten maleńki kwiat dorasta jedynie do 5 centymetrów wysokości. Ma liczne, białe kwiatki o miodowym zapachu. Pięknie prezentuje się w skalnych ogródkach;
  • goździk zaniedbany – kwitnie na różowo, nie ma wielkich wymagań i wspaniale prezentuje się na skalnikach.

Goździki to dość wymagające kwiaty jeśli chodzi o podłoże. Wymagają nawozów naturalnych i użyźnionej gleby. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Nieco łatwiej hodować płożące się, niskie goździki wieloletnie, które potrzebują średnio żyznej gleby. Należy pamiętać, że goździki nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego podlewa się je raz w tygodniu. Wymagają jednak nawożenia już od wczesnej wiosny, nawet co 8 tygodni. Goździki doniczkowe w domu z kolei należy nawozić co 4 tygodnie.

Goździki rozmnaża się na wiele sposobów. Kwiaty mają liczne nasiona, dzięki którym rozsiewają się same. Można również zbierać nasiona i wykorzystywać je w kolejnym roku. Możemy również przygotować sadzonki pędowe – bez kwiatów, lecz z kilkoma zawiązkami liści, które umieszcza się w wilgotnym podłożu w donicy do zakorzenienia. Jeszcze innym sposobem na rozmnażanie goździków jest ich dzielenie i rozsadzanie na wiosnę. Pozwala to wyhodować nowe rośliny i wzmocnić starsze.

róźowe goździki w ogrodzie

Goździki to niewątpliwie piękna, barwna, utrzymująca się przez całe lato ozdoba ogrodów. Wyższe odmiany idealnie pasują na zagony, zaś te niższe sadzone są na skrajach ścieżek lub w ogrodach skalnych. Goździki są doskonałe także jako kwiaty cięte do wazonów. Uprawiając wielokolorowe odmiany można długo cieszyć się ich pięknymi kwiatami również w kompozycjach i bukietach.

Jak dbać o goździki?

Dzięki właściwej pielęgnacji goździków ogrodowych, podlewaniu ich i nawożeniu, kwiaty kwitną na rabatach oraz w donicach od wiosny do jesieni. Odmiany o dużych i pięknych kwiatach bardzo dobrze sprawdzają się jako kwiaty cięte. Świeże i odpowiednio pielęgnowane utrzymują piękny wygląd nawet 14 dni.

cięte goździki Goździki cięte – jak pielęgnować?

Aby kwiaty jak najdłużej cieszyły nas pięknym wyglądem, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów:

Kwiaty z własnego ogrodu ścinaj rano lub wieczorem. Zebrane w południe szybciej więdną.

Przed włożeniem goździków ciętych do wazonu, przytnij ich łodygi pod kątem. Powoduje to pobieranie większej ilości wody przez rośliny. Przycinanie pod wodą natomiast zapobiega przedostaniu się do środka pęcherzyków powietrza, dzięki czemu spowalnia się proces gnilny. Do przycinania należy użyć ostrego narzędzia, by miejsce cięcia było gładkie, a żadna tkanka nie została uszkodzona lub zmiażdżona.

Ważne jest, aby pozbyć się nadmiaru liści z łodygi. Zanurzone w wodzie zaczynają gnić i wytwarzać szkodliwe gazy, które mogą przyczynić się do szybszego więdnięcia kwiatów.

Goździki powinny stać w wodzie o temperaturze pokojowej, najlepiej destylowanej lub przegotowanej, pozbawionej szkodliwego chloru. Kwiaty te zanurza się do połowy łodygi. Staraj się codziennie wymieniać wodę, a wazon myj płynem do naczyń. Przy okazji wymiany wody powinno się ponownie przyciąć oraz przepłukać łodygę.

Goździki cięte najlepiej ustawić w chłodnym, pozbawionym nasłonecznienia i przeciągów miejscu.

Do pielęgnacji goździków ciętych warto używać specjalnych odżywek przedłużających ich trwałość. Można też wypróbować jeden z domowych sposobów – dodać do wody cukru oraz tabletkę aspiryny (1-2 łyżki cukru i 1 tabletka aspiryny na 1 litr wody). Inną metodą jest zastosowanie kwasu cytrynowego.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu