Gerbery: piękne kwiaty na prezent

gerbery

Skąd się wzięły gerbery?

Kwiaty te, klasyfikowane do astrowatych, naturalnie występują na kontynencie azjatyckim oraz w Afryce. W Polsce kupić je można niemal w każdej kwiaciarni, gdyż roślina ta jest uprawiana w warunkach szklarniowych. Nietrudno je rozpoznać – spore, nie mające zapachu kwiaty w barwach delikatnych (kremowy, biały) po intensywniejsze (pomarańczowy, czerwony, niebieski czy żółty) znajdują się na bezlistnej, sztywnej łodydze. Dostępne są również miniaturowe odmiany gerber. Środki tych kwiatów mogą mieć ciemny bądź jasny kolor.

Trwałe piękno we flakonie

Kwiaty te są jednymi z najdłużej trzymających się w wazonie roślin – oczywiście pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednią pielęgnację. O co powinno się zadbać? Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać:

Bukiet należy wstawić do świeżej, ale nie chlorowanej wody. Kranówka może im zaszkodzić, dlatego dobrze jest ją uprzednio przegotować i ostudzić. Podobnie jak w przypadku innych kwiatów, fragment łodygi, który będzie zanurzony trzeba oczyścić z liści. Łodygę warto usztywnić specjalnym, florystycznym drucikiem. Zabieg ten zwiększy trwałość gerber i ułatwi ich ułożenie we flakonie. Tuż przed umieszczeniem ich w wodzie zaleca się podciąć łodygi o kilka centymetrów. Kwiaty te nie potrzebują być głęboko zanurzone, można jednak wykonać kilka nakłuć w łodydze, aby lepiej pobierały wodę. Warto zmieniać wodę regularnie i podcinać wówczas lekko końcówki łodyżek. Zobacz naszą ofertę kwiatów online i wybierz piękne gerbery!

Komu podarować?

Bukiet kolorowych gerber może być wspaniałym prezentem przy wielu okazjach. Kwiaty te sprawdzą się w postaci bukietu dla wybranki serca. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej łatwo jest tworzyć z nich rozmaite kompozycje: zarówno jednobarwne, jak np. Bukiet Słoneczny z innymi dodatkami roślinnymi, jak i wielokolorowe. Kolor kwiatów może zostać dopasowany do specyfiki uroczystości. Kwiaty takie ucieszą jubilata w dniu urodzin czy imienin. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą utrzymać się w wazonie nawet do 2-3 tygodni. Czerwone gerbery to dobry pomysł na rocznicę związku, kolorowe mogą być idealne jako podziękowanie. W ofercie jaką przygtowała nasza kwiaciarnia internetwa znajdziesz również specjalny Bukiet dla Babci, który jest wspaniałym prezentem na jej styczniowe święto.

Gerbery na ślub?

Choć obecnie wiele osób stawia na ozdoby z róż i innych kwiatów sezonowych, gerbery wciąż są wybierane jako kwiaty na dekoracje weselne. Nie bez powodu – duże, barwne kwiaty i sztywne łodygi dają dużo możliwości. Będą one świetnie wyglądały w wysokich flakonach, ustawionych na stołach weselnych. Pozbawione łodyg gerbery można natomiast ułożyć na powierzchni wody, tworząc przepiękny staw z barwną dekoracją. Stosuje się tu zarówno klasyczną ich odmianę, jak i gerbery miniaturowe. Kolorowe gerbery mogą także być głównym motywem bukietu panny młodej i stanowić ładny dodatek, wpięty w butonierkę pana młodego.

Gerbery doniczkowe

Kwiaty te warto kupować również jako rośliny doniczkowe. Osoby, które lubią mieć na parapecie sporo kwiatów, z pewnością ucieszą się z pięknego okazu gerbery. Kwiaty te lubią nieco nasłonecznione lokalizacje – latem mogą one być umieszczone na balkonie, zimą powinno się trzymać je w mieszkaniu. Należy pilnować, aby ziemia była ciągle wilgotna i nie dopuścić do jej przesuszenia. Podlewanie można ograniczyć zimą. Kwiat ten nie lubi być zbyt często przesadzany. Warto na bieżąco usuwać pożółkłe liście i przekwitnięte kwiaty. W kwiaciarni online można kupić gerberę w ceramicznej osłonce. Kwiat ten, poza walorami ozdobnymi, pełni również rolę oczyszczacza powietrza w domu.

Rozważając zakup bukietu na podarunek, warto wziąć pod uwagę gerbery. Trwałe, urzekające pięknem i ilością kolorów – na pewno ucieszą obdarowywaną osobę. To ciekawa alternatywa dla róż i innych popularnych kwiatów ciętych bądź dobry pomysł na nowy okaz kwiatu w doniczce.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu