Garść informacji o tulipanach

tulipany

Tulipany to kwiaty urzekające swoim pięknem. Ich liczne odmiany różniące się kształtem i kolorem podbiły serca ogrodników na całym świecie. W Polsce dodatkowo zyskały popularność jako kwiaty dawane w prezencie na Dzień Kobiet. Tulipany są jednak świetnym pomysłem na prezent nie tylko z okazji święta obchodzonego 8 marca. Ich urok i długi okres kwitnienia sprawiają, że te piękne kwiaty są często wykorzystywane w bukietach, samodzielnie lub w otoczeniu innych gatunków. Internetowa kwiaciarnia, którą prowadzimy również ma w swojej ofercie wiele bukietów składających się z tulipanów. Co warto wiedzieć o tulipanach?

Historia tulipanów

Tulipany

Pierwsze informacje na temat uprawy tulipanów pochodzą z Turcji z XIII wieku. Pisał o nich turecki poeta. W czasach panowania sułtana Sulejmana Wielkiego stały się tak popularne wśród tamtejszych możnych, że uznano je za symbol Imperium Osmańskiego. Największą sławę zyskały jednak za panowania Ahmeda III, który w swoim ogrodzie posiadał wiele gatunków tulipanów, rodzimych i sprowadzanych z innych krajów. Ten okres w Turcji nazywany jest nawet „Erą Tulipanów”.

Brakuje pewnych źródeł na temat pierwszego pojawienia się tulipanów w Europie, wiemy jednak kiedy zaczęto uprawiać je w „stolicy tulipanów”-Holandii. W 1594 roku cieszyły oczy odwiedzających ogród botaniczny Uniwersytetu w Lejdzie. W drugiej połowie XVI wieku zyskały tak wielką popularność w Holandii, że ich ceny oscylowały wokół astronomicznych kwot. Niektóre z cebulek miały wartość równą cenie kamienicy w Amsterdamie. Ceny zmalały, a wielu kupców inwestowanie w tulipany doprowadziło do bankructwa. Mimo to, status Holandii jako tulipanowego potentata utrzymuje się do dziś.

Jak sadzić tulipany?

Uprawę tulipanów należy rozpocząć od zakupu cebulek. Cebulki powinny być jak największe, twarde, posiadające zewnętrzne łuski. Małe, miękkie, wyschnięte i uszkodzone mechanicznie okazy nie wróżą sukcesu uprawy. Należy uważać również na przebarwienia, oznaki pleśni, wyrośnięte liście i widoczne małe korzenie. Tulipany powinny zostać posadzone niedługo po zakupie, żeby uniknąć przesuszenia. Jeżeli cebulki kupiono bardzo wcześnie i nie mogą zostać jeszcze posadzone, należy przechować je w pojemniku z trocinami, piaskiem lub torfem i ustawić w chłodnym miejscu np. w piwnicy.

Nie każda gleba jest odpowiednia dla tych kwiatów. Tulipany potrzebują gleby żyznej i przepuszczalnej o odczynie obojętnym. Jeśli ziemia jest zbyt gliniasta, warto dosypać do niej trochę piasku. Glebę na której planujemy posadzić tulipany dobrze byłoby wzbogacić torfem i/lub kompostem. Do tulipanów często polecany jest również wolnodziałający nawóz mineralny.

Kwiaty należy posadzić na głębokość odpowiadającą około 3 wysokościom cebul. Warto wykorzystać do tego celu specjalne, plastikowe koszyczki przeznaczone do roślin cebulowych. Mają one ażurowe dno i ścianki pozwalające na odpływ nadmiaru wody. Koszyczki stanowią również ochronę przed gryzoniami i ułatwiają późniejsze wyjęcie cebul z ziemi. W każdym pojemniku tego typu warto ułożyć kilka cebulek, by efekt wizualny po zakwitnięciu był jak najlepszy. Tulipany najlepiej posadzić jesienią, we wrześniu lub w październiku. Późniejsze sadzenie może sprawić, że rośliny nie ukorzenią się dobrze i nie zakwitną we właściwym czasie.

Na okres zimy cebule należy odpowiednio zabezpieczyć. Rabaty przykrywamy torfem, korą, ściółką i gałązkami drzew iglastych takich jak świerk i sosna. Taki zabieg zapobiega przemarzaniu, wysychaniu i zachwaszczeniu.

Jak pielęgnować tulipany?

Na szczęście tulipany nie należą do wymagających kwiatów. Jeśli zostaną posadzone w żyznej glebie, w nasłonecznionym miejscu, w okresie kwitnienia potrzebują tylko umiarkowanego podlewania. Jeżeli chcemy jednak cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata, musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji tulipanów już po przekwitnięciu. Należy usunąć wtedy resztki kwiatów, ale liście pozostawić aż do całkowitego ich wyschnięcia. Liście w tym okresie wciąż przeprowadzają proces fotosyntezy, który jest niezbędny do wytworzenia nowych cebulek. Z tego względu nie należy jeszcze zapominać o podlewaniu kwiatów. Po wyschnięciu liści można usunąć je wraz z pędem i wykopać cebulki. Cebule należy osuszyć i oczyścić, a następnie schować w miejscu chłodnym i suchym aż do kolejnej jesieni, by posadzić je ponownie. Mogą pozostać one w ziemi, jednak w kolejnych latach kwiaty będą coraz drobniejsze. Wykopanie cebuli jest więc zalecane przez większość ogrodników.

Odmiany tulipanów

Istnieje wiele tysięcy odmian tulipanów. Różnią się one kolorem, kształtem kwiatów, wysokością łodygi i porą kwitnienia. Właśnie ze względu na porę kwitnienia kwiaty zostały podzielone na kilka głównych grup, wśród których znajdziemy kolejne podziały na gatunki.

a) Tulipany botaniczne
Kwiaty z tej grupy kwitną najwcześniej, niektóre odmiany (np. Kaufmanniana ) możemy podziwiać już w marcu.

b) Tulipany wczesne
Te tulipany kwitną w kwietniu, niedługo po tulipanach botanicznych. Należą do nich tulipany pojedyncze wczesne i pełne wczesne.

c) Tulipany średniowczesne
Kwitną na przełomie kwietnia i maja. Do najpopularniejszych odmian należą Mieszańce Darwina i Triumph.

d) Tulipany późne
Tulipany z tej grupy zakwitają najpóźniej, czasami dopiero pod koniec maja. Należą do nich między innymi tulipany pojedyncze późne, lilokształtne i papuzie.

Zarówno wymienione wyżej tulipany jak i inne kwiaty zamówicie online w naszej kwiaciarni internetowej.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu