Czy mężczyźnie wypada dać kwiaty? Wyjaśniamy!

Już od najdawniejszych czasów kwiaty były dekoracją pomieszczeń, stołów, strojów czy fryzur. Obdarowywało się nimi kobiety, sypało pod stopy i dodawało do kąpieli. Obecnie kwiaty to jeden z najpopularniejszych i uniwersalnych prezentów. Są odpowiednie na każdą okazję – można wręczać je w dniu urodzin, imienin, ślubu, na walentynki, przeprosiny czy pożegnanie. Wręczanie kwiatów świadczy o szacunku, elegancji i dobrych manierach. Zwykło się uważać, że kwiatami obdarowuje się kobiety, ale czy tylko? Czy mężczyźnie wypada dać kwiaty?

Coraz częściej bukiety wręczane są również panom. Należy jednak wiedzieć, jakie kwiaty podarować mężczyźnie, przy jakiej okazji i w jaki sposób najlepiej to zrobić. W tym celu warto poznać „kwiatowy savoir-vivre”.

Kwiaty dla mężczyzny – tak czy nie?

Zdecydowanie tak! Kwiaty podobają się nie tylko kobietom. Wielu mężczyzn je lubi i chętnie sami pielęgnują ulubione gatunki na tarasach, w ogrodach czy ogródkach skalnych. Panowie też doceniają piękno kwiatów ciętych i doniczkowych, dlaczego więc nie mieliby cieszyć się takim prezentem?

Powstaje jednak pytanie – kto powinien wręczać bukiet mężczyźnie? Najmilej i najbardziej elegancko jest, gdy kwiaty mężczyźnie wręcza kobieta. Nie jest jednak błędem, jeśli w imieniu pracowników kosz róż czy wiązankę gerber dla dyrektora wręczy męski przedstawiciel zespołu. Ważnym aspektem jest również wiek i pozycja społeczna obdarowywanego. Z reguły kwiaty daje się mężczyznom starszym od siebie i o wyższej pozycji społecznej. Możemy podarować je przełożonemu, profesorowi, nauczycielowi, ojcu czy dziadkowi.

mężczyzna trzyma bukiet róź

 

Kwiaty wręczamy, aby wyrazić szacunek, podziw, gdy chcemy za coś podziękować. Warto przed podarowaniem ich mężczyźnie dowiedzieć się, co o takim geście myśli sam obdarowywany. Kwiaty wszak powinny wywoływać pozytywne reakcje, a nie zawstydzać czy stawiać w niezręcznej sytuacji. Warto zatem wiedzieć, w jakich przypadkach nie powinniśmy dawać mężczyźnie kwiatów. Kłopotliwe może być wręczanie bukietu młodemu mężczyźnie czy koledze z pracy o podobnej pozycji. Taki prezent może zawstydzać lub sprawić, że nasze intencje zostaną niewłaściwie odebrane, przez co zamiast spodziewanej radości ujrzymy zażenowanie czy wręcz złość.

Bukiet dla mężczyzny – na jaką okazję?

 

Do najpopularniejszych okazji należą Dzień Ojca i Dzień Dziadka, ale z powodzeniem możemy też wręczyć mężczyźnie kwiaty na urodziny czy imieniny. Dobrym pomysłem jest podarowanie bukietu swojemu szefowi lub partnerowi biznesowemu, jeśli chcemy wyrazić szacunek i podziw. Pięknym gestem będzie podziękowanie przy pomocy kwiatów nauczycielowi czy promotorowi. Pamiętajmy, że kwiaty to piękny i elegancki prezent. Odpowiednio wręczane sprawiają ogromną radość i świadczą o naszym dobrym wychowaniu.

kwiaty na dzień ojca

Jakie kwiaty dla mężczyzny wybrać?

Nie wszystkie kwiaty są odpowiednie dla mężczyzny. Zwiewny, delikatny, subtelny bukiet nie jest dobrym pomysłem. Jeśli decydujemy się na tego typu prezent, postarajmy się, aby był on „męski”, czyli wyrazisty, z charakterem i konkretnym motywem przewodnim. Idealnymi kwiatami będą róże, orchidee, lilie lub kalie. Świetnie pasują także dalie, tulipany, mieczyki, słoneczniki i chryzantemy. Możemy zdecydować się również na egzotyczne rośliny, które będą nie tylko piękne, ale i oryginalne.

kolorowy bukiet kwiatów

Odpowiednimi kolorami dla panów będą kwiaty czerwone, bordowe, niebieskie lub fioletowe. Zdecydowanie unikajmy różu i pastelowych odcieni. Pamiętajmy, że panowie nie gustują w przesadnie dużych bukietach.

bukiet z niebieskich kwiatów

Wystarczy jedna starannie wybrana roślina z dużym kwiatostanem na długiej łodydze. Pojedyncza kompozycja z kalii, storczyka czy dużej róży również spełni męskie oczekiwania. Warto też zadbać, aby wraz z bukietem mężczyzna otrzymał upominek, który jednoznacznie będzie wskazywał, że obdarowywanym jest mężczyzna. Pamiętajmy, że mężczyznom nie wręczamy kwiatów w doniczkach.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu