Co wręczyć promotorowi po obronie pracy magisterskiej?

kobieta z kwiatami

Kwiaty jako bezpieczny prezent

Sporo opinii krąży na temat tego, co właściwie powinno się wręczać doktorowi czy profesorowi, który pomagał w przygotowywaniu pracy i udzielał cennych wskazówek oraz rad. Jedni sugerują dobrej jakości słodycze, inni rozważają drogi alkohol… Faktem pozostaje, iż najbezpieczniejsza i najbardziej stosowna na tę okazję opcja to kwiaty. Na kwiatowy prezent warto postawić zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zna się dobrze preferencji obdarowywanej osoby. Być może jest ona na diecie i nie je słodyczy? A może jest abstynentem albo nie lubi koniaku? Ponadto w przypadku, gdy promotorem jest kobieta, wręczanie alkoholu może być uznane za niestosowne. Co zatem kupić? Prosty bukiet? Niekoniecznie!

Urozmaicenie dla kwiatów

Chcąc przygotować bardziej wyrafinowany prezent, można rozważyć możliwości, jakie dają kosze kwiatowe. Podarunek taki składa się nie tylko z kwiatów, ale i z innych dodatków. Kosz może zawierać owoce. Kwiatowa dostawa ma w swej ofercie “Kosz owoce w kwiatach”. Prezent ten będzie nie tylko ucztą dla oczu, ale i pozwoli realnie skosztować smaku wybranych owoców – jabłek, gruszek, mandarynek czy winogron. Jeszcze inny pomysł to bukiet z dodatkiem. Może dobre czekoladki? A może kompozycja, zaaranżowana w stylu angielskim? Ostatnia propozycja to wspaniałe kwiaty w połączeniu z ceramicznym naczyniem ozdobnym. Okazuje się więc, że prezent kwiatowy nie musi być ograniczony do samej roślinności.

Jak wręczać?

Wiele osób, które prezentują pierwszą w swoim życiu pracę – czy to magisterską, czy jeszcze licencjacką – zastanawia się, jakie zasady obowiązują przy wręczaniu prezentów przy takiej okazji. Oto kilka wskazówek:

Podarunek należy bezwzględnie wręczać dopiero po obronie. Wcześniejsze wręczenie może zostać odczytane jako próba przekupstwa – a chyba nie o to chodzi, prawda?
Warto pamiętać o mniejszym upominku (niewielki bukiecik, czekoladki) dla pozostałych członków komisji egzaminacyjnej, w tym recenzenta pracy.
Na salę, w której odbywa się obrona, lepiej nie wchodzić obładowanym kwiatami. Można poprosić innych: czekającego na swoją kolej do obrony lub bliską osobę towarzyszącą, obecną przed salą, aby popilnowali bukietu – i zostawić go przed wejściem.
Wręczając bukiet czy kompozycję kwiatową, trzeba trzymać ją kwiatami zwróconymi do góry.
Z promotorem można również umówić się później, w jego gabinecie, aby na spokojnie porozmawiać, wymienić spostrzeżenia i przy tej okazji podziękować za pomoc w przygotowaniu pracy.

Kwiaty doniczkowe – czy warto?

Jeśli zna się swojego promotora na tyle dobrze, że wie się, iż jest miłośnikiem roślin, można pokusić się o zakup pięknego okazu w doniczce. Dobrą wskazówką może być to, czy pani profesor albo pan doktor ma w swym pokoju na uczelni dużo kwiatków. Warto też zwrócić uwagę na ich stan: jeżeli bujnie kwitną i nie są uschnięte – to znak, że dana osoba lubi pielęgnować kwiaty. Co w takim razie jej podarować? Klasyczna propozycja to elegancki storczyk w ceramicznej osłonce: https://kwiatowadostawa.pl/pl/p/Storczyk-w-oslonce/127. Inny kwiat, który pasuje do wielu okazji to cyklamen. Kiedy natomiast nie kupować rośliny doniczkowej? Jeśli w gabinecie promotora brak jest jakichkolwiek roślin, a dodatkowo osoba ta ma w domu zwierzaki (pies, kot) i wie się o tym, bezpieczniej jest postawić na kwiaty cięte lub inny rodzaj prezentu.

Upominek dla promotora to ważny szczegół, o którym należy pamiętać przy okazji obrony pracy. Można złożyć się na jego zakup w kilka osób (jeśli koledzy czy koleżanki bronią się w tym samym dniu) lub wręczyć go samodzielnie, wyłącznie w swoim imieniu. Grunt, aby nie zapomnieć o podziękowaniu tej osobie za pomoc, zaangażowanie oraz za cenne wskazówki, których udzielała.

Podobne artykuły

Życzenia na Dzień Matki – przekaż mamie piękną wiadomość!

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, która powinna być celebrowana w sposób szczególny. To doskonały moment, by wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla kobiety, która jest fundamentem każdej rodz...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Matki? 5 pomysłów na prezent dla mamy!

Co kupić na Dzień Mamy? Ponadczasowe kwiaty, słodkie czekoladki, a może… balon z helem w kształcie serca? Przygotowaliśmy 5 propozycji najlepszych prezentów na 26 maja. Sprawdź nasz praktyczny poradni...

Przejdź do artykułu

Co kupić na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaki prezent wybrać na 8 marca!

Nie wiesz, co kupić na Dzień Kobiet? Spokojnie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po prezentach, które trafią w gust miłośniczek kwiatów i biżuterii, fanek słodkości, ale i trendsetterek kochających k...

Przejdź do artykułu