Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Szybkie informacje

Kwiaciarnia Internetowa
KWIATOWA DOSTAWA
tel.: (+48) 22 110-59-60
e-mail: info@kwiatowadostawa.pl
Termin dostawy
nawet w 2 godziny
Darmowy SMS
potwierdzenie dostawy
Formy Płatności

szybki przelew- PayU
płatność kartą- PayPal
przez telefon- blik
przelew tradycyjny
Koszt dostawy
- 18,00 zł.
Darmowa dostawa
od 100,00 zł

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zima to trudny okres dla naszych roślin doniczkowych. Niedobór światła i wysuszone powietrze oznaczają nie najlepsze warunki dla kwiatów. Jeśli nie chcemy, aby nasze rośliny zmarniały i nadawały się tylko do wyrzucenia, musimy o nie odpowiednio zadbać. Wtedy na wiosnę zakwitną ponownie i będą znów cieszyć nasze oczy. O czym należy pamiętać, by zapewnić naszym kwiatom jak najlepsze warunki zimą?

 


Większy dostęp do światła
Większy dostęp do światła

Światło jest warunkiem koniecznym, by rośliny mogły rozwijać się i rosnąć. Niestety, zimą światło to „towar deficytowy”. Dni są krótkie, w dodatku zwykle pochmurne. Warto wykorzystać więc każdy promień słońca, który ma szansę dotrzeć do naszych kwiatów. W tym celu warto postawić doniczki od strony południowej, jak najbliżej okna. W dzień nie należy zasłaniać okien roletami ani firankami, by nie blokowały roślinie dostępu do światła. Dobrze pomyśleć również o sztucznym naświetlaniu np. lampą rtęciową. Dostęp do światła blokuje także kurz osiadający na liściach. W porze zimowej warto więc częściej przecierać liście wilgotną ściereczką, lub gąbką.

 

Obniżenie temperatury

Nawet starając się zapewnić roślinie dużo światła, nie jesteśmy w stanie dostarczyć go w ilościach dostępnych w miesiącach wiosennych i letnich. Należy więc obniżyć również temperaturę, w której przebywają. W tym celu warto przenieść rośliny do chłodniejszego pomieszczenia. Postawienie ich blisko okna również pozwoli na dostęp chłodniejszego powietrza. Uważajmy jednak, gdy wietrzymy pokój. Rośliny należy wtedy zdjąć z parapetu, by nie zaszkodziło im mroźne powietrze.

 

Ograniczenie podlewania
Ograniczenie podlewania

W okresie zimowym rośliny zwykle nie potrzebują takiej ilości wody jak latem. Mniejszym błędem jest zapomnienie o podlaniu kwiatków niż podlewanie ich zbyt często. Podlewać należy dopiero wtedy kiedy ziemia jest sucha, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Częstotliwość nawadniania dostosowujemy również do temperatury: im niższa temperatura, tym mniej wody potrzebuje roślina.

 

Ograniczenie nawożenia

Zima jest okresem odpoczynku większości roślin, nie należy więc nawozić ich w tym czasie. Jeśli jednak zdecydujemy się na użycie nawozu, należy go znacznie ograniczyć. Warto wtedy wybrać nawozy o przedłużonym działaniu, lub nawozy w formie płynnej. Wyjątek stanowią rośliny, które kwitną zimą. W ich przypadku nawożenie jest dobrym pomysłem, ponieważ wspiera ich wzrost i rozwój.

 

Zapewnienie wyższej wilgotności powietrza

Jednym z największych „zimowych” problemów w naszych mieszkaniach jest suche powietrze. Sztuczne ogrzewanie ogranicza wilgotność powietrza co wpływa niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale również na rośliny. Niestety, wiele roślin stoi na parapetach,pod którymi znajdują się kaloryfery, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Aby zwalczyć ten problem warto stosować nawilżacze powietrza. Dobrym pomysłem jest także ustawienie doniczek na podstawkach wypełnionych kamykami na które wylewamy wodę. Woda parując wokół rośliny dostarcza jej wilgotne powietrze. Na grzejnikach możemy również zamontować pojemniki z wodą, lub położyć na nie wilgotne ręczniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl